KAYIT GİRİŞ

13x10 Fragman

Uzakdoğu Sporları

Lucitiel Seviye 69

SERBEST KÜRSÜ

3 yıl önce - 34B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
kalubela8
Dövme merveee s Bir kerata kid kolay yetişmiyor
kalubela8 493 YIL ÖNCE8YANITLA
sherlock
Saygılar... Sherlock Shaolin Kung Fu Dövüşü Emoji Emoji Emoji
sherlock 993 YIL ÖNCE6YANITLA
kalubela8
Lucitiel melez olduğunu masum bir genç kızı döverek ifşa etti aaaaaa Emoji Merve çalışırın dojosuna konuk oldum.Hocasına hayran kaldım. Mervenin hocası Ömer Kancho Sama kesinlikle bir ölüm makinası bu böyle bilinsin
kalubela8 493 YIL ÖNCE6YANITLA
kalubela8
öncelikle çok iyi yaptın bacım. Ben bile az ucundan bu işlere bulaşmışsamda çok bilmem uzak doğu sporlarını karate hariç Emoji Bende bir katkıda bulunayım.
Karate japonların milli sporu olsada benim bilgime göre atası kungfudur. Karate okinava da ortaya çıkmış. Karate kid'i izleyen bilir usta miyazagi tam bir karate senseisidir. Karatede ustaya sensei, ustaya yardım eden yardımcılara senpai denir. Bir nevi üst kuşak abi ve ablalarımız. Bu sıfatlar yaşlarına ve tecrübelerine göre veriliyor. benim geldiğim seviyeye göre bilgilendirmemei yapıcam çünkü hala öğrenmediğim belli teknikler var. Taekwando da ellerden çok bacaklara dayanan tekmelerden oluşan bir spor iken karatede eller ve ayaklar hemen hemen aynı oranda kullanılır. yumruk bloklama ve tekmeler adeta dans gibi geliyor bana. Bu sporlarda önemli olan şudur. öğrenirsin, yaşarsın, özümsersin. Ben öğrenme kısmındayım şuan. Amaç hiç bir zaman dövmek değildir. bunu idrakına başladıktan bir süre sonra vardım. Hocalarımın biri şunu söylerdi "kavga varsa tabanları yağlayın ve kaçın, karışmayın" tabiki hiç kimse bunu yapmaz.
karate kara (boş)+Te (el)+do(yol) anlamlarının birleşmesinden gelir. Elinizde hiç bir silah yokken düşmanı nasıl etkisiz hale getirirsin onu öğretir. Her karate katasında (Kata; (sözcük anlamı olarak form) tek ya da eşli olarak yapılan detaylı olarak düzenlenmiş hareketler dizisi anlamına gelen Japonca bir sözcüktür. Kata denince akla her ne kadar Savaş Sanatları gelse de; sözcük Geleneksel Japon Tiyatrosu Kabukiden, Geleneksel Çay Seramonisine kadar birçok Japon Kültürü ögesinde kullanım alanı bulmuştur. Kata, Aikido, İaido, Judo, Jujutsu, Kendo ve Karate gibi tüm Japonya ve Okinava kökenli Savaş Sanatlarında kullanılır. Tai Chi Chuan ve Taekwondo gibi diğer sporlarda da, Kata yerine Çince ya da Korece isimlerle aynı tür eğitim yapılır. alıntı yaptım bu arada çok güzel anlatılmış) ilk haraket savunmayla başlar.


Örnek: amaç her daim kendini korumadır.Kuşaklar hakkında:


Karate hakkında ;

Şimdilik benden bu kadar biraz daha araştırma yapmalıyım Emoji

dip not: karatenin şuan türkiyede 4 temel sitili kabul görmekte.

o Shotokan

o Shito-Ryu

o Goju-Ryu

o Wado-Ryu’dur. Ben Shotokancıyım Emoji


Daha fazlasına http://karatedo16.blogcu.com/karate-stilleri/8880101 ulaşabilirsiniz. Benim bilmediğim şeylerde burada olabilir.
kalubela8 493 YIL ÖNCE5YANITLA
kalubela8
ibrahim abi her ne kadar sen bunu yapamasanda izlerken sen aklıma geliyosun
kalubela8 493 YIL ÖNCE4YANITLA
Lucitiel
Pervane - Do

1-Pervanenin sözcük anlamı; Gece kelebeği, haberci, klavuz ve fedai demektir
2- Pervanenin sanatsal anlamı ; Ruhsal ve bedensel gücün doruğu

1958 yilinda Muglada dogan Ömer Can 1968 yılında Şavaş Sanatlari ile ilgilenmeye basladi. Yaptığı işi yasam biçimine dönüştürerek 1979 yilinda Pervane-i Ryu ismini verdigi kendi Ryusunu kurdu. Bununla Savaş Sanatları dünyasına bir cok reform getirmiştir. Bunlar:
1- Dünya statüsündeki 10.Dan kavramında üstüne çıkarak ilk kez 12. Dan kavramımı ortaya atmıştır ki böylece Türk Milletinin içindende çok yüksek düzeyde Üstadların yetişebilceğini, hatta bir stil kurabileceğini kanıtlamış oluyordu.

2- Dünyada hic bir Savaş Sanatı katasında bulunmayan havada 3 kişiye ve 4 kişiye vuruş yapılarak, 15 saniye gibi kısa bir sürede tamamlanan katalar ile Dünya Savaş Sanatı katalarına olağanüstü bir boyut kazanmıştır
.
3- Yine Dogus sanatlari piyasasinda,kiris konusunda ,hicbir stilde bulunmayan zincirleme gerek el ve ayak gerekse ucan kiris tekniklerin yanisira,kiris madddeleri konusunda,mum ve plastik su siseleri gibi degisik maddelerin kiris olarak kullanilmasi madde dunyasinda kiris alaninda yenilikler getirildiginin bir kanitiydi .Hiz almadan,gerilmeden yapilan ic enerji kirisiyla,maddenin boyutununda oldugu gibi,vurusunda bambaska boyutlarinin olabilecegi gercegi,boylece yine ustad Omer Can tarafindan ortaya cikarilmis oluyordu.

4- Dunya Savas Sanatlarindeki,tum stillerin musabaka yonetmeliklerini tek tek incelersek hic birinin Pervane-i Ryudaki musabaka vurus sentezini ve de uygulanabilirliğini,maalesef yapamadığını görmekteyiz.

5- Genelde tum Savas Saatlarinin her kemerde egitim konusunda 3 konuyu astigini henuz gormedik.Bunlar bilindigi gibi soyledir;1-KATA,2-KUMITE,3-KIRIS.Tabiki khon ve kombine ve isinma tekniklerini ana konu olarak kabul etmiyoruz .Cunku gerek isinma gerekse khon ve kombine teknikler ana konularin icinden alinmis parca parca olarak belirli vakitlerde uygulanan pratik hareketlerdir.Pervane-i Ryu stilinde ise her kemerde net olarak 6 konu ogretilir.Bu siyah kemerde 8 konuya kadar cikar.

Bunlar sirasiyla sunlardir;
*Normal Kata(hayali dogus)
*Super Kata(kiris katasi fiilen cesitli madde uzerinde zincirleme olarak uygulanir)
*Pianku(ozel esli koordineli hareketler.Bunlar katalar gibi uzundur)
*Ninjutsu( tamamen ozel silahsiz ve silahli hasimlar icin uygulanan profosyonel hareketler)
*Kumite(goz,kulak,girtlak,boyun,kasiklar,diz kapagi,kaval kemigi haric her tarafa tum vurus serbest olup-itme,cekme,yakalama,yere dusurme ve yerde tek vurus olmak uzere uygulanan bir sentez seklinde yapilir)

*Felsefe
*Anatomi(her dalda vücudun belirli noktasına saate göre ve kan dolasiminin hareketine gore yapilan ozel vuruslardir)
*Savas Sanati Silahlari(kenjutsu-bajutsu-nuncaku-sai)ogrenilir.
Demekki,Savas Sanatlari Dunyasinda konu zenginliginin gelmesi ve artmasi olayi yine Üstad Ömer Can tarafından gündeme getirilmistir.

6-Ustad Omer Can Pervane-i Ryu sisteminin yasallasmasi yolunda Turkiyede ilk adimi atan onemli bir sahsiyettir . Pervane-i Ryu stilinin kurucusu ve onderi Ustad Omer Can, stili ve getirdigi reformlar Savas Sanatlari Dunyasinda bizim insanlarimizinda bu konuda tum dunyaya birseyler yapabileceginin en guzel kanitidir.

Ayrıca dünyada 12.dan bir tek Prof.Üstad ÖMER CAN'dır.

Ömer Can Kancho Sama Üstadımızın Siyah Kuşak öğrencileri ile gösterilerinden biri.


Kaynak
Lucitiel 693 YIL ÖNCE3YANITLA
ayseegul
Küçükken bırakıp pişman olanlar derneğinden SA. Bilenler bilir küçükken birkaç sene karateye gitmiştim. Meryemcimcim tanıtmış felsefesini falan. Ben hem okul arkadaşım hem de komşumuzun kızı gidiyor diye imrenip gitmiştim. Kendimizi savunmak, katalar, kuşak sınavları falan. Hocanın en sevdiği öğrencilerdendim. Maçlar için şehir şehir gezerdik mesela. Bir keresinde maçta gardımı tam alamadığım için yımrıhı karnıma yemiştim öylece kalakalmıştım birkaç saniye szxcuvug. Köppek gibi pişman olmuyor muyum? Keşke bırakmasaydım komşu kızı bıraktıktan sonra biraz daha devam edip antremanlara gitmeyi ben de bırakmıştım.
Mesela en güzel yanı antremana beyaz beyaz cicilerimizle giderken millet ürkmüş şekilde bize bakardı xdxd Güzel tekmelerimi bu spora borçluyum az erkek yemedi o tekmeleri hadi eyv xd
ayseegul 803 YIL ÖNCE3YANITLA
Lucitiel
Kendo

Kendo, kökeni Japonya olan bir Uzak Doğu kılıç kullanma sanatıdır. Kılıç anlamına gelen ken ile yol anlamına gelen do kelimelerinin birleşimden oluşmuştur. Kendo zaman içinde kenjutsu olarak bilinen kılıç teknikleri öğretisinden geliştirilmiştir.

Japonya Kendo Federasyonu'nun (AJKF) 1975 yılında yayınladığı bildiride belirttiği gibi, Kendo kavramı “geleneksel Japon kılıcı katanayı kullanma prensipleri dogrultusunda insan karakterini (tabiatını) kontrol altına alma“ prensibine dayanır.

Diğer Uzak Doğu sanatlarında olduğu gibi Kendo'da da kişinin seviyesinin belirlenmesi bir derecelendirme sistemi kullanılır. Bunlar "kyū", "dan" ve "shogo" adı verilen üç sistemdir. "Kyū" alt kademede çalışanların seviye kategorisini temsil eder ve 1'den 6'ya kadar derecelendirilir. Dan ise üst seviyeleri gösterir ve 1'den 10'a kadar derecelendirilir. 1. kyū en yüksek kyū seviyesiyken 1. dan en düşük dan seviyesidir.

Shogo ise 6. dan'dan başlayarak kişinin eğitsel yeteneklerini, kişiliğini ve Kendo'ya katkısını onurlandırmak için kullanılan bir sistemdir. Düşükten yükseğe Renshi, Kyoshi ve Hanshi adında üç kategoriden oluşur.

AJKF, 9. dan ve 10. dan'ı ödüllendirmediği için Kendo'da ulaşılabilecek en yüksek seviye 8. dan'dır.

Bazı dövüş sporlarının aksine Kendo çalışanların kıyafetlerinde seviyelerine bağlı olarak hiç bir görsel farklılık bulunmamaktadır.

Kendo'da bir sonraki dan seviyesine geçebilmek belli zaman kısıtları vardır; bunlar sahip olunan dan seviyelerine göre belirlenir. Örneğin 3. dan sahibi 4. dan sınavına girebilmek için 3 yıl beklemelidir.

Kendo yapan kişilere kendōka veya kenshi ("kılıç kullanan kişi") adı verilir.

Dört milyonu Japonya'da ve bir milyonu Kore'de olmak üzere tüm dünyada 6 milyon kişi kendo yapmaktadır.

Türkiye'de de çeşitli kulüplerde kendo eğitimi verilmektedir ve 2006 yılından bu yana Türkiye Kendo Şampiyonası düzenlenmektedir.

Kendo çalışmaları [keiko-gi] ve [hakama] adı verilen geleneksel Japon kıyafetleriyle koruyucu zırh seti giyilerek yapılır. Katanayı temsilen shinai adı verilen ve bambu kamışından imal edilen eğitim kılıcı kullanılır. Kata çalışmaları ise bokken denilen ağaçtan imal edilen kılıçla yapılır.

Koruyucu zırh seti bōgu başı, kolları ve vücudu korumak için kullanılır. Başı korumak için giyilen parçaya men, bilekleri ve elleri koruyan parçaya kote, göğsü koruyan parçaya dö, kasık ve bacağın üst kısmını koruyan parçaya ise tare adı verilir.

Dan seviyeleri Japonca adlarıyla birlikte aşağıda sıralanmıştır:

1. Dan - Shodan (1. kyu (Ikkyu) olduktan en az 3 ay sonra 1. dan sınavına girilebilir; kişi 14 yaşından büyük olmalıdır)
2. Dan - Nidan
3. Dan - Sandan
4. Dan - Yondan
5. Dan - Godan
6. Dan - Rokudan
7. Dan - Nanadan
8. Dan - Hachi-Dan (7. dan olduktan en az 10 sene sonra Hachi-Dan sınavına girilebilir; kişi 46 yaşından büyük olmalıdır)

Kaynak

Lucitiel 693 YIL ÖNCE2YANITLA
kalubela8
eeheheh ayık ol sher. Zaten sen cezalısın
kalubela8 493 YIL ÖNCE2YANITLA
Cleage
Tabi anlatırım ama sadece benden değil daha iyi bilen birinden de dinleyin derim. Çünkü gittiğim zaman görüntüme zıt olarak küçük bir şeydim. Akşamları sokaklarda koşturmaktan eve çıkmıyorum diye yazdırmıştı babam iyiki de yazdırmış dedim sonra. Okuldan sonra kıyafetlerimi giyer salona kadar yürürdüm,akşam ezanları vaktinde de biterdi antreman babam almaya gelirdi de kendimi çok önemli bir iş yapan gibi hissederdim (bknz. Özel kıyafet/üniforma sevdalısı) Taekwondo daha çok savunma sanatı olduğu için esneme ve yumruk,tekme engelleme hareketlerinin üzerinde çok durduğumuzu hatırlıyorum öyle ki savunma amaçlı kullandığın hareketleri karşılıklı müsabaka sırasında saldırıya çevirmeye çalışıyorduk. Siyah kuşaklı abiler,ablalar alan vardı onlar uçan tekme atardı biz izlerdik hayran hayran. Bir gün ben de atmayı deneyip de yetişemeden yere yapışınca ordaki abilerden biri kucağına alıp kum torbasına kadar uçurmuştu dfghj Öhöm,bilmiyorum şimdi felsefesine de inemiyorum küçük olduğum için ama hayatımın çok güzel bir buçuk senesiydi diyebilirim. İnsan bir özgüven ve çok güzel arkadaşlıklar,beceri ve esneklik katıyor. İnşallah diyorum,devam edebilirim bir gün. Emoji
Cleage 563 YIL ÖNCE2YANITLA
TheKing
sadece Whing chun ve kung-fu severim ama eğer Kung-fu olcaksa Peygamber devesi ve yılan stili olacak tabiki...... Bu ikisininde 6 ay eğitimini alıp şeeeerrrreeeeeeeeeefsiz dükkan yüzüne bırakmak zorunda kaldım


he ama desen ki bana sana boksu bırak gel kung fu yap anca shaolin tapınağından birini getireceklerse bırakırım çünküm avrupa amerikada öğretilenler saçmalık bence
TheKing 893 YIL ÖNCE1YANITLA
C.Shelby
Muay Thai en sert dövüş sporlarından biridir. Kick boksa ek olarak diz, dirsek ve kılıç hareketleri var. Bu sporda iyi olmak için çok çaba harcamalısınız. Sokağa en yatkın spordur bence. İyi bir Muay Thai ci dövüş sporları arasında hiç biriyle karşılaştırılamayacak kadar sağlamdır.
C.Shelby 72 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucitiel
İbrahim abi süperdi tek kelimeyle ba-yıl-dım Emoji Meryem ve benim tarzlarımız birbirinden ayrı ben Pervane Do yapıyorum kısa bir süre sonra bu konu hakkında da yazılarım olacak. Tebrikler ne diyeyim şaşırttın yine beni Emoji
Lucitiel 693 YIL ÖNCE1YANITLA
Cleage
Çok bilgilendirici ve eğlenceli bir konu olmuş ya. Ben de zamanında taekwondo yapar idim ama tee ne zaman önce. Bi ara 19 mayısta gösteri yapmıştık,tahta kırıyomuş gibi yapıp alçı kırmıştık ama güzeldi,eğlenceliydi. Mavi-kırmızı kuşakta bıraktım,pişman mıyım? Çok. Beyle hâla devam edenleri görünce imreniyorum bolcana tebrik.
Cleage 563 YIL ÖNCE1YANITLA
Cleage
Vakti zamanında buraya atmayı düşündüğüm bir fotülaf vardı. Şimdi karıştırırken galerimi buldum. Tırovbek olsun konu hortlasın,ihih
Cleage 562 YIL ÖNCE2
Lucitiel
İnanılmaz güzel minik bir taekwandocu var karşımda Deniz ya Emoji umarım kadar seni dojoyla bir kez daha birleştirir.
Lucitiel 692 YIL ÖNCE1
Lucitiel
Canım, o kadar yol katedip bırakmanı dehşetle okudum, umarım tekrar devam edersin Emoji . Taekwando hakkında bizlere birşeyler anlatır mısın sana neler katmıştı, felsefesini nasıl buluyordun..
Lucitiel 693 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucitiel
Kalaripayat (Kalaripayattu)Geneleksel Hint Dövüş Sanatıdır .13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar kalarippayattın altın çağıdır. 1793'te İngiliz Doğu Hindistan Şirketi (East India Company) bu sanatı yasaklamış ve neredeyse unutulmaya yüz tutmuştur. Yine de az sayıda insan tarafından gizlice uygulanmaya devam etmiş ve ustalar sanatlarını günümüze kadar canlı tutabilmeyi başararak yeni nesillere aktarmaya devam etmişlerdir.

Kalari'nin amacı sadece kendini savunma ve saldırı değil aynı zamanda fiziksel egzersiz yoluyla zihin gücünü de artırmaktır. Bu, hayatın güçlükleri karşısında kişinin beden ve zihin disiplinleriyle ayakta kalabilmesini sağlar. Kalarippayatt fiziksel, zihinsel ve spiritüel pratiklerin karışımıdır. Alıştırmalar sıkı ritüeller ve kurallarla yapılır. Usta (Gurukkal) talebelerine fiziksel olduğu kadar moral eğitim de verir ve onlara yaşadıkları sürece karşı karşıya kalacakları her duruma hazırlıklı olmayı öğretir. Bilgi, herkese değil, sadece bilgiyi yanlış kullanmayacaklarına dair söz veren, disiplinli hayatı olan kişilere öğretilir.

Bu sanatın ilk gurusu veya üstadının Parashurama olduğu ifade edilir. Farklı stilleri olmasına rağmen genellikle iki ana şekilde sınıflandırılır. Güney-Keralan Thekkan ve Kuzey-Keralan Vadakken veya Vattakkan. Vadakken kalarippayatt Parashurama tarafından başlatılmıştır. Thekkan kalarippayatt aziz Agastya tarafından başlatılan kendini savunma sanatından oluşmaktadır. Thekkan kalarippayatt fiziksel egzersizlere, silahsız karşılaşmaya ve silah becerisinden çok hayati noktalara vuruş bilgisine daha fazla önem vermektedir. Genellikle kılıçlar, kalkanlar, palalar ve bazen de çıplak el kullanılır.Kalari üç düzeyde işler:

Meythari (Fiziksel egzersiz): Bedenin dönüşlerini, duruşları ve sıçrayışları, mekânda hareket etmenin ilkelerini ve bedendeki enerji akışını anlamayı içeren egzersiz dizisidir. Talebenin denge ve koordinasyonunu geliştirmesini sağlar.

Kolthari (Fiziksel koordinasyon): Tahta silahlarla eğitimi içerir. Öğrencinin kontrol kazanmasını sağlar. Küçük bir tahta nesne bile uygulayıcının elinde etkili bir araca dönüşebilir ve rakibini yenmesini sağlayabilir.

Ankathari (Tam dövüş): Kadaras (kama), udaval ve paricha (kılıç ve kalkan), kuntham (mızrak), urumi (uzun esnek kılıç) gibi silahlarla dövüş antremanıdır. Eğitimin son devresidir.

Öğretim, denge ve konsantrasyonu geliştirmek için ritüel gerinme ve esneme egzersizlerini içerir. Kalarippayatt savaşçıları eğitimlerinde silahsız tekme ve yumruklardan sopa, kılıç ve mızrak kullanmaya doğru sanatlarını geliştirirler ve "marmalar"ı (insan bedeninde darbe aldığında ölüme yol açabilen 107 hayati nokta) çalışırlar. Pratik ve eğitim yeri Kalari olarak adlandırılır. Kalari, okul, spor salonu ve tapınak unsurlarını taşır. Talebenin her gün uygulanan sembolik ritüel serileriyle karakterinin eğitilmesi hedeflenir.


Lucitiel 693 YIL ÖNCE1YANITLA
Moliarty
Sadece tekvando diğerlerini bilmiyorum:) umarim devam ederim birgün tekrardan
Moliarty 972 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucitiel
Tai-Chi ChuanÇin savaş sanatıdır. Tai Ci'nin düşünsel kökleri kadim iki kitaba dayanır. I Ching ve Taoculuk hakkındaki yazılı en eski kaynak olan Tao Te Ching. Ayrıca Qi Jiguang'ın kitaplarından da faydalanıldığı yönünde görüşler bulunmaktadır. Tai Ci'nin yüzyıllar boyunca uygulanıyor olmasında şu üç amaç birincil olmuşlardır. Evrenle bütünleşme hedefindeki ruhsallık, içsel dövüş sanatı, etkin sağlık sistemi. Tai Ci tekniğinin uygulamasının, insanın içinde ki şiddet duygusuyla savaşmak, sabır ve yavaşlıkla beden üzerinde kontrol,insanın kendi gölgesiyle savaşıyor gibi yapması felsefik açıklamalarıda vardır,bu açıklamalar yadsınamaz.

Tai Ci günümüzde çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi olarak uygulanmakta ve tanıtımı yapılmaktadır. Tai Ci yumuşak stil savaş sanatı olarak kabul edilir. Tam bir gevşeme veya kaslarda olabildiğince yumuşak olunarak uygulanır ve bu kasların en yüksek gerginlikte kullanıldığı diğer sert savaş sanatlarından ayırır.

Ch'uan, aynı zamanda etkili bir savaş sanatıdır. Mantık olarak yumuşak ve dirençsiz olanın, sert ve dirençli olanı yenmesi ilkesi üzerine kurulmuştur. T'ai Chi'ye göre kazanmanızı sağlayan şey boyun eğmektir. Bu denetimli boyun eğiş önce rakibinizin gücüyle uyum sağlamanızı ve ardından da rakibinizi kendi gücüyle yenmenizi sağlar. Bu nedenle de ustalar tarafından söylendiği gibi bir T'ai Chi savaşçısıyla savaşmak, serbestçe asılı duran bir çarşafı yumruklamak gibidir.

Kendine suyu örnek alan T'ai Chi, tıpkı su gibi yumuşak ve dirençsizdir. T'ai Chi sanatçısı tıpkı su gibi hareket ederek rakibinin boşluklarını doldurur ve dirençsizliği sayesinde kendini kavramaya çalışan rakibinin parmakları arasından kayıverir. T'ai Chi Klasiklerinde şöyle denmektedir: Eğer rakibiniz sertse, o zaman yumuşayın. Buna boyun eğmek denir. Eğer rakibiniz devinim halindeyse, onunla aynı yöne doğru devinip ona yapışın. Buna yapışmak denir. Düşmanınıza saldırdığınızda, hızla deviniyorsa hızla devinin, yavaşça deviniyorsa yavaşça devinin, bu sayede devinimleri birbiriyle uyumlu hale getirin"

Bu sporun şu rahatsızlıklara da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

- Romatizmal hastalıklar ve bel ağrıları
- Denge bozuklukları
- Bronşit
- Uykusuzluk sorunları
- Dikkat eksikliği
Lucitiel 693 YIL ÖNCE1YANITLA
Antares
Duruşlar ve stil arasında turna kuşu bence kızlara en uygun olanı.Hafiflik,esnelik,denge ve zerafet gerektiriyor.
Antares 731 YIL ÖNCE0YANITLA
OzanDean2Funk hu
OzanDean2 281 YIL ÖNCE0YANITLA
Daha fazla yükle