KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Türkiye'nin İklimi Değişti!

gkcegg Seviye 43

SERBEST KÜRSÜ

3 yıl önce - 600 okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Visur
Forumun diziler bölümüne açtığım Cosmos:A Spacetime Odessey adlı belgeselin son yayınlanan (12. bölüm) bu konuya değindi. Küresel çapta ki iklim değişiklikleri,tarihi süreçte yaşanmış iklim değişiklikleri,sebepleri,çözümleri güzel bi şekilde anlatıldı o belgeselde. Vakti olan izlemeli mutlaka.

Küresel iklim değişikliklerinin etkileri 20. yüzyılın başndan beri gözleniyor. Çözüm yolları daha eski dönemlerden beri biliniyor (18. yy)
Ancak sanayileşme ve bunun getirdiği silahlanma yarışı,teknolojik rekabet,enerji kaynaklarının hakimiyeti gibi alanlarda ki yarış alternatif enerji kaynaklarının kullanımının ikinci plana atılmasına sebep oldu. Enerji kaynaklarına hakim olan devlet,diğer devletlere karşın üstün duruma geçti.(Bkz:Amerika,petro. Rusya:doğal gaz, Çin:kömür) İkinci dünya savaşı ve sonrasında ki Soğuk Savaş döneminde ise nükleer yarış,uzay yarışı hızlansa da petrol ve gazın enerji piyasalarında ki önemini sarsamadı. Nükleer enerjinin daha çok silah teknolojisinde ki önemine yoğunlaşan devletler,dünyayı toplu yokoluşun eşiğine getirse de soğuk savaşın bitmesi ile nükleer enerjinin önemi artmaya başladı. Azalan organik(petrol,gaz,kömür) rezervleri devletleri alternatif enerji kaynaklarına yönlendirdi. Dediğim gibi Soğuk Savaş dönemi nükleer silahlanma yarışı dünyayı yok olmanın eşiğie getirse de,bu dönemde yapılan nükleer çalışmalar soğuk savaş sonrası nükleer enerji araştırmalarının önünü açtı. Aynı şekilde uzaya hakim olma yarışıda. Soğuk Savaşta yapılan uzay hakimiyetine yönelik savaş ile burnumuzun dibinde ki güneşin gücünü keşfettik. Aya çıkıp,dünyamıza baktık ve kendimizi tanıdık. Uzayı araştırdıkça evrende ki yerimizi,ne kadar küçük bir nokta olduğumuzu anladık. Bu ve bunun gibi sebepler dünyanın değerini anlamamızda,onu korumaya yönelik çalışmalarımız da bize yardımcı oldu.

Enerji konusuna geri döner isek. Nükleer enerji doğru kullanıldığında küresel iklim değişiklerinin önüne geçebilecek kapasitede olsa da barındırdığı tehlike bakımından bana pekte sıcak gelmiyor açıkçası. Bunun yerine çok daha ucuz maliyetler ile rüzgar,güneş,dalga ve jeotermal enerjiye yönlenmeli devletler. Cosmos belgeselinin 12. bölümünden hatırladığım bir bilgiye göre güneşten bir saat içinde dünyaya ulaşan enerji ile çok çok büyük işler yapılabiliyormuş (kafam çok dağınık,neler yapılabildiğini hatırlayamıyorum. Merak edenler belgeseli izlemeli). Zira rüzgar enerjisi de aynı şekilde.

Bedavadan elimizde olan bu enerjiyi kullanmak yerine zor ve zararlı olanı yapıyor,dünyamızın içine kendi ellerimizle ediyoruz dostlar.Bu konuda bireysel olarak yapabileceğimiz şeyler sınırlı belki. Ama olsun yine de elimizden geleni yapmalıyız. Yeşili korumalıyız en başta. Ardından su,elektrik gibi kaynakları tasarruflu kullanmak gerek. Kullandığımız benzin,parfüm,deodorant,poşet gibi petrol türevli veya doğaya zarar veren ürünlerin kullanımında dikkatli olmalıyız. Sen değişirsin,dünya değişir. Benim söyleyeceklerim bu kadar işte. Konuyu açan arkadaşa buradan çok çok teşekkür ediyorum. Jensen'in gülüşü için yaşamaktansa dünyamız için yaşamalı,dünyamızın kıymetini bilmeliyiz. Jared'in saçını konuşacağımıza böyle konuları tartışmalıyız böyle ortamlarda. Hem kendimizi hem başkalarını bilinçlendirmeliyiz. Hadi daha yeşil,daha temiz bi çevrede yaşamak,daha normal iklimlerde koşturmak dileklerimle. Hepinize çok svgi!
Visur 763 YIL ÖNCE3YANITLA
Cleage
Geçen arkadaş demişti de şaşırmıştık. Haziran'da aniden bastıran sağanağın nedeni bu olsa gerek. Hayırlısı ya,giderek daha da kötüleşiyor.
Cleage 563 YIL ÖNCE1YANITLA
gkcegg
Adamlar yıllardır "Küresel Isınma"diye bir yerlerini yırttılar biz ne yaptık? Dalgamızı geçtik,karikatürümüzü çizdik.Allah'ın sopası yok işte.E doğal olarak doğanın da evrenin de. Sonumuz ne olacak bilinmez,tabi.
gkcegg 433 YIL ÖNCE1YANITLA