KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Türkiye'de izlenecek güzel dizi olmaması

Dexter Seviye 27

SERBEST KÜRSÜ

4 yıl önce - 4B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Marla
Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

Türk dizilerinin kalitesinin Ameri ka yada Avrupa ile yarışamayacağı elbette bir gerçek. Çünkü bir ülkenin
sanatı gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılıdır. Avrupalı'nın ya da Amerikalı'nın töre derdi mi var? Terör derdi mi var ?
Ya da bir Amerikalı kadın aldatıldığında sırf konu komşu ne der diye ya da çocuklarım ne eder diye kocasını bırakamamazlık mı ediyor? Hayır anında boşuyor.
Ya da Amerika' da hangi kadın kocasının dayağına 3 öğün katlanıyor? İnsanların yaşanmışlıkları sıkıntıları farklıdır. Bir batılının oturup da töre dizisi çekmesini bekleyemezsiniz.Ama bu Türkiye'nin bir gerçekliğidir.
Sizin için "bizimkiler çekiyor Türk insanının da vizyonu yok mal mal izliyor" demek kolay. Bu insanların ne yaşayıp da bu dizileri izlediğini bilemezsiniz. Ya da kimle kendisini özdeşleştirdiğini.
Dizileri eleştirmek bir yere kadar anlaşılabilir ama izleyen insanları böyle aşağılamak sizi vizyon sahibi yapmaz. Bence bu ayıptır. Kendi ülkenize yabancı olmayın. Üç beş Amerikan dizisi izlemek sizi batılılaştırmaz.

Halid Ziya Aşk-ı Memnuyu uydurupda mı yazdı sanıyorsunuz. O dönemde Türkiye' de olanları bir araştırmanızı öneririm. Hala da durum değişmiş sayılmaz.İnsanlar bunları izliyorsa bir sebebi var. Arz talep meselesidir bu.

Mesela HIMYM 'ı ele alalım. Barney gibi bir karakter var ayıla bayıla izliyoruz. Biz bu adamı Türkiye'de görsek arkamıza bakmadan kaçarız.
Ya da bunun gibi bir adam Türk tv sinde işlense komik olur mu ? Hiç sanmıyorum. Aksine midesi bulanır insanların. Nedeni ne? Çünkü Amerikan kültürü Barney gibi bir adamı kaldırabilir ama Türk kültürü kaldıramaz. Siz o diziyi Amerikan yapımı gözüyle izlediğiniz için size böyle komik geliyor.
Ya da Ted'in deli divane olduğu kadınla Barney'nin evlenmesi çok olağandışı gelmiyor. Algıda seçiciliktir bu.

Aslında işlenenler arasında kocaman bir uçurum yok.

Türkiye'de b*ku çıkıyor denmiş ona katılıyorum. Haftada 1.5 saat çekilecek dizinin senaryosunu verin bir Amerikalı senaristin eline o da b*k'unu çıkartacaktır.Bu nedenle Türk insanının yaratıcılığının sıfır olduğuna kesinlikle katılmıyorum.

Bence bu kadar katı eleştiriler yapmayın ne malum belki bundan 15 yıl sonra kendinizi o dizilerden birini izliyorken bulacaksınız Emoji

Dediğim gibi gelişmişlik düzeyi ile sanat doğru orantılıdır. Üretkenlik doğru orantılıdır. Yabancı bir ülkenin önümüze koyduklarını sorgulamadan 2 günde bir sezon bitirerek izleyip kendi ülkemizdekilere mütemadiyen b*k atmak bize hiç bir şey kazandırmaz.
Marla 364 YIL ÖNCE6YANITLA
-Khaleesi
Aslında Leyla ile Mecnun iyiydi. ama bitirdiler işte. sonra Avrupa Yakası'nın ilk sezonları iyiydi.
-Khaleesi 754 YIL ÖNCE3YANITLA
ayhankuru
Arka sokaklar 8 sezon geldi!! oley...
ayhankuru 204 YIL ÖNCE3YANITLA
ErdiDSC


Sude başkan söyleyecek bir şey bırakmamış helal olsun. Benim üstüne değinmek istediğim nokta, uzun yayın saatleri. Şu zamanı doldurma adına sokulan sahneler ve uzayan diyaloglar mesela:
"Seni seviyorum x."
"Beni seviyor musun?"
"Evet seviyorum."
"Bende seni seviyorum."
"Evet bende seni seviyorum."
"Ama sen beni sevemezsin ki."
"Hayır bal gibi seviyorum."

Bu tip uzayan diyaloglar her dizimizde var maalesef. Bide algı meselesi dediği gibi. Sude'nin yorumuna fazla ekleyecek bir şey yok zaten. Tekrar alkışlamak istiyorum.

ErdiDSC 884 YIL ÖNCE2YANITLA
Marla
Teşekkür ediyorum Erdi Reyiz Emoji Ve kesinlikle çok doğru bir noktaya değinmişsin, kutluyorum. Her dizimizde var bu. Ben şahsen bir senaristin bunları yazmaktan ya da bir oyuncunun oynamaktan hoşnut olduklarını da sanmıyorum.Ki onlarda tepkilerini koyalı çok olmadı zaten. Bknz: Yerli Dizi Yersiz Uzun.
Marla 364 YIL ÖNCE2YANITLA
Redealio
Katılıyorum. Sonra gençler neden batılılaşıyor, neden yabancı dizi seyrediyor diye sorsunlar kendilerine. Emoji
Redealio 64 YIL ÖNCE2YANITLA
Marla
Sanırım beni yanlış anlamışsın. Yaşanmışlığa dikkat çektim çünkü bunu kültürle bağdaştırmak istedim. Ve bu insanlara tepeden bakma olayını eleştirmek istedim ki, gayet açık ve anlaşılır olduğumu düşünüyorum. Türk dizilerinin kaliteli olduğunu hepsinin izlenebilir olduğunu savunmuyorum dikkatli okursan göreceksin.Her yerde vasat yapım, ortalama yapım, güzel yapım vardır. Ve aynı alanda bir çok yapım varsa elbette bir kaçı vasat bazıları çıtayı yukarı taşıyanlardan olacaktır. Amerikanın yada avrupanın hiç mi vasat dizisi yok ? Onların da klişeleri, kabak tadı veren yapımları var ve onlar da izleniyor. Seçici geçirgen olma meselesidir bu. Batı hayranlığı bize hiç bir şey kazandırmaz maalesef.20 dk reklam meselesine gelince...bknz: Ülkenin gelişmişlik düzeyi.

Ayrıca şunu da söyleyeyim annemiz babamız oturup da yabancı dizi izleyecek olsa geneli umutsuz ev kadınlarını ve C.S.I yapımlarını izler. Oturup da Teen Wolf yada efendime söyliyim Supernatural izlemezler. Şu an onların izledikleri bize nasıl vasat geliyorsa bizim izlediğimiz dizilerde onlara vasat gelecektir. En basitinden çoğu Supernatural'a muhtelif yerleri ile güler. Çünkü onların gerçeklikleri ile uzaktan yakından alakası yok.İstisnalar olacaktır elbette.


Dediğim gibi kültür ve kuşak farkı hafife alınacak şeyler değil.

Ayrıca Behzat Ç.'yi ayıla bayıla izleyenlerdenim Leyla ile Mecnun ve İşler güçler içinde aynısı geçerli. Her yapım her kitleye hitap etmez. Arka sokaklar etliye sütlüye karışmazken Behzat Ç. bazılarının tekerine çomak sokar. Bu yüzden arka sokaklar 10 yıl izlenir Behzat Ç.'yi tv de barındırmazlar. Behzat Ç. nin izlenmediği için bitmediğini hepimiz biliyoruz Emoji Ayrıca öyle bir bahsediliyor ki sanki arka sokaklar izlenme rekorları kırıyor Emoji

Şunu da belirteyim bir insanın Behzat Ç. izlemesi onun Arka sokaklar izleyen bir insandan daha dolu bir insan olduğunu da göstermez bence. Bu bir ölçüt değildir.

Eleştirdiğimin yapımlar değil ortaya konulan eleştiri tavrı olduğunu ve bir önceki yorumumu sizi ya da direk bir kişiyi hedef alarak yapmadığımı da belirteyim.

Ve yine tabiiki bunlar benim düşüncelerim aksini düşünenede saygımız sonsuz.
Marla 364 YIL ÖNCE2YANITLA
Jerk
@Marla Dediklerinin her kelimesine katiliyorum ama ben yanlis anlasilmisim. Insanlari kesinlikle asagilama gibi bir dusuncem yoktu. Vizyonsuz olarak bahsettigim insanlar onune ne koyarsak izliyicek, her onune gelen ask hikayeli diziyi izleyen daha ne izledigini kendisi bile bilmeyen insanlardir. Aslinda dediginiz gibi ne olursa olsun boyle yargilamak cok yanlis..
Jerk 334 YIL ÖNCE2YANITLA
ireem
Sorun şu ki bi konu tuttuysa b**** çıkarana kadar aynı şeyi yapıyoruz.Dram mı tuttu? Bi bölümde 15 kişiyi öldürelim.Dünyada bir insanın başına gelmesi en zor olan şeyler gelsin başlarına.Kızları kötü yola düşsün,oğlan kötü gelin alsın.Annesi gelin yüzünden ölüp gitsin.Babası kızı görünce felç olsun.Bi dizi izleyelim diyosun zorlama senaryolar,diziden fazla özetler,5 dk diziyi verip 20 dakika reklam vermeler.

Adamlar 20 dakika bi komedi dizisi yapıolar,gülücem diye karın kası yapıp evdekileri rahatsız ediyosun.40 dakika aksiyon dizisi yapıyolar.Meraktan su içmeye gidemiyosun.Bizimkilerde 2.5 saati bi hiç uğruna harcasınlar.Sonrada bu gençlikte neden bu kadar avrupa ve amerika hayranlığı var? Siz böyle yaparsanız neyi izleyelim biz? Ayrıca dikkat edersiniz yarışma programları hep çalıntı.Neden? Çünkü bişey üretemiyoruz.Üretince de saçma sapan bişey çıkıyor ortaya.Siz de söylediniz.Adam gibi maç izleyemiyoruz.Lig maçları için bilmem ne al.Şampiyonlar ligi için bilmem ne al.Yok ebesininki artık.
Ben dahil kimse ülkesini aşağılamak istemez ama gerçekler bunlar.Durum hiç iyi değil.Adamların 20 sene önce yaptığı friends dizisinin tadını 2012 yapımı yalan dünya vermiyorsa ne diyim artık.İşler güçler,Behzat Ç.,Leyla ile mecnun.Bunlar zaten izlenen dizilerdi.Ne diye kaldırırsınki?Evet,evet kaldır o dizileri ama pis yedili hala yayınlanmaya devam etsin.Kusura bakmayın ama bi b** olmaz bizden..Haydi sağlıcakla kalın..
ireem 274 YIL ÖNCE2YANITLA
Jerk
Zaten Turk senaristlerde hayal gucu, bilgi vs. diye birsey yok. Adamlar ya kitaplardan uyarlama yapiyorlar ya yabanci dizilerden oradan buradan alinti yapiyorlar ya da yok toreydi yok suydu buydu milletin ask hikayelerini anlatiyorlar. Yabanci diziler gibi dizi yapmaya calissalar bastan bir suru mantik hatasi cikar karsimiza, neden mi ? Cunku birsey uretmeye aciz bir millet oldugumuz icin yine baska dizilerden alinti yapilarak abuk subuk bir kurgu olustururlar ve bazi yerleri baglayamadiklari icin konunun ucu acikta kalir.

Ornek vermek gerekire Fox'ta yayinlanan bir dizi var. Sana Bir Sir Verecegim, izleyen vardir belki. Ara sira denk geldigimde acip bakiyorum ve bir kez daha Turklerin bu tur fantastik diziler yapmayacagini dusunuyorum.

Zaten Turk milletinin %60'i vizyonsuz, onune ne koyarsan izleyecek, ask mesk pesinde gezen insanlardan olustugu icin oturup mal mal izliyorlar dizileri. Dusununce zaten bizim milletimiz bu tur dizileri kabul etmez bastan sacma diye yargiliyip izlemezler.

Birde 1-2 komedi dizisi disinda digerleri tamaman fiyasko. Zaten komedi anlayisimiz lise ogrencilerinden baska birsey degil heralde hep ayni tur dizi yapiyorlar.
Jerk 334 YIL ÖNCE2YANITLA
JenTitus
Haklısın .. İzlediğim tek Türk dizisi Sana bir sır vereceğim , o da denk gelirse , aslında oyunculuk kapasitesi çok yüksek birçok türk oyuncunun ama düzen yanlış.. Ben 2-3 saat aynı şeyin dönüp dolaşıp aynı yere gelmesini izlerken sıkılıyorum Emoji anlatabildiysem ne mutlu.
JenTitus 224 YIL ÖNCE1YANITLA
johnwinch
Yerli diziler yersiz uzun...
johnwinch 224 YIL ÖNCE1YANITLA
Galadriel
Bir de yabancı dizileri Türkiye'ye uyarlama modası çıktı şimdi de. Akıl var mantık var zaten orjinali varken gidip uyarlamasını 2 saat boyunca niye izleyesin ki. Harcadığın zamana yazık.

Aslında şu televizyon var ya evlerde boşu boşuna elektrik harcıyor bence. Yabancı diziler desen internetten kolayca izleniyor, haberler desen bana göre internette ulaşması daha kolay ki zaten televizyonda çoğu haber kanalı doğru haber vermiyor artık. Kendi evim olsa kapımdan içeri sokmam televizyonu. Ona vereceğim elektrik parasını kedi ya da köpek mamasına veririm en azından birilerinin karnı doyar.
Galadriel 184 YIL ÖNCE1YANITLA
ireem
Bi yerde sende haklısın gerçi.Benim söylemek istediklerim birazda bizi salak yerine koymaları.Bi bakalım çevremize kimin anne babası internetten açıp dizi izlemeyi biliyor? Bu yüzden günün her saati vakit geçirmek için Türk televizyonlarına bağlı kalıyorlar.Ne varsa iyi yada kötü izliyorlar çünkü başka birşey yok.Tamam hadi tüm bu saçmalıkları izlesinler yine bişey demiyorum.Ama 5 dk diziden verip 20 dk reklam nedir arkadaş? Hadi başka açıdan bakalım.Yaşanmışlık demişsin..Arka sokaklar ve Behzat Ç. ikiside yaşanmışlık değil mi? Peki neden Behzat Ç. daha güzel? Çünkü diğerleri gibi kalitesiz basit bi senaryo üzerinde devam etmiyor.Gerektiği yerde küfür,gerektiği yerde dram,gerektiği yerde komedi,gerektiği yerde aksiyon.Hepsi vardı dizide.Birazda bana Amerikan dizilerini hatırlatmıştı.Çok da güzel bi diziydi.Biraz da topluma bağlı bişey bunlar.Bi toplum Behzat Ç.'yi beğenmeyipte 10 yıldır Arka sokaklar izliyorsa bizim burda tartışmamız çok gereksiz.Çünkü hiç bi işe yaramaz.
ireem 274 YIL ÖNCE1YANITLA
sinemgfb
Klavyenden öpeyim kardeş.. Emoji
sinemgfb 754 YIL ÖNCE1YANITLA
Spn1905
Kenardan bir izleyici olarak söylüyorum : durum vahim. Allah yardımcınız olsun Emoji
Bizde dizi sektöru yok denilecek derecede berbat ama en azından Pis Yedili ya da diğer diziler gibi gunde bir kaç saat yayinlayıp huzur kaçırmıyolar. Anlamadığım bir de gurur duyuyorlar Pis Yedili 7 saat kesintisiz yayınlandı diye
Spn1905 904 YIL ÖNCE1YANITLA
YouLoST
kiralık aşk Emoji ( şu sıralar bozdu gibi )
kardeş payı
5 kardeş ( bitti Emoji )
YouLoST 412 YIL ÖNCE0YANITLA
WTHell?
Benim komik bulduğum amerikadaki avrupadaki dizileri biz nasıl hayranlıkla izliyosak, birçok ülkede bizimkileri öyle izliyor. Diziler sadece Türkiyeden mi kazanıyor sanıyosunuz. Paramparça Allah bilir kaç ülkede çevriliyor, kanal7 deki elif dizisinin oyuncularını bizim supernatural oyuncularını karşılayacağımız gibi karşılıyor bazı ülkeler. Türkiyede izlendiğinden çok yurt dışında izleniyor. Tabi hangi kesim bilemem. Ama kendimizi bu kadar düşürmeyelim. Aslında ilginç hikayeler yapıyolar cidden ama her hafta bi film süresi kadar olunca ve her dizi aynı konuyu işleyince b.ku çıkıyor. Çok da şey yapmamak lazım sjsj
WTHell? 262 YIL ÖNCE0YANITLA
katildans
İyi senaristler yetişmiyor malasef ülkemizde(istisnalar var tabikide).Böyle olunca usta yazarlarımızın nacizane romanlarını tv'lerde görüyoruz.Onlarda tvlerde yayınlanıyor ama romanla alakası bile yok.
katildans 464 YIL ÖNCE0YANITLA
DocTorWho
Alkislayan bir smile koy patron ya...
DocTorWho 624 YIL ÖNCE0YANITLA
Daha fazla yükle