KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Supernatural setinde kısa bir gezinti: Harflerin Adamları Sığınağı

Kamaa Seviye 12

HABERLER & RÖPORTAJLAR

4 yıl önce - 7B okunma
Harflerin Adamları Sığınağı, dizinin 8. sezonunda hem karakterler, hem de izleyiciler tarafından çok çabuk benimsenen bir alışkanlık haline geldi. Barınak diziye sadece yeni bir mitoloji katmak ile kalmadı, aynı zamanda sürekli set mekanlarından biri oldu. Supernatural sürekli yollarda geçen bir dizi olduğu için, setler arasında çok da fazla "sürekli ve sabit" bir mekan olduğu söylenemez. Her ne kadar Bobby'nin evi ya da Rufus'un kulübesi, dizinin bölümlerinde sıkça karşımıza çıksa da, Harflerin Adamları Sığınağı, Winchester kardeşlerin yaşamak ve çalışmak için kendilerine ev belledikleri nadir mekanlar listesine girmiştir.Geçenlerde Supernatural setine yaptığımız bir gezintide, bu barınağı gezme ve hatta dizinin yapım tasarımcısı Jerry Wanek ile sohbet etme şansımız oldu. Wanek, bize, bu barınağın dizayn edilme aşamalarından ve dizayn için nelerden esinlendikleri hakkında bilgi verdi. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkacak olan bazı odaları da, Jensen Ackles'ın didiklediğini ekledi.

Setin oluşum aşaması.
"Bütün her şeyi bir araya getirmek için çok fazla insan bir araya gelip emek verdi. Gerçekten de çok büyük ve çok yetenekli bir sanat departmanımız var. Açıkçası tüm bu olayın nasıl başladığını anlatacak olursam, biz bu 'Harflerin Adamları' konsepti hakkında fikir alışverişi yapıyorduk ve bize verilen tek açıklama- ki burada şöyle bir parantez açıp olayı açıklayayım size çünkü istenilen şeyi tam olarak verebildiğimiz için, sette sürekli başımıza geliyor bu durum. Yani, ucu çok açık, tam belli olmayan şeyler istiyorlar bizden. Örneğin, yine bu vampirli bölümlerde (4. ya da 5. yılda) bizden istedikleri tek şey "terk edilmiş bir depo veya ona benzer uygun bir yer" idi. Bütün bu kan olayları yüzünden, yani mekanı kan bankası gibi göstermek zorunda olduğumuz için, biz de eski bir bina bulup, banka gibi görünmesi için biraz değiştirmiştik. Demek istediğim bu belirsiz açıklamalar. Ve yine, Harflerin Adamları sığınağı için senaryoda yazılmış tek açıklama da "beton bir sığınak" idi. Eğer bizden böyle bir şey isterseniz, biz de size düz "beton" bir sığınak veririz yani. Fakat biz ekip olarak düşündük ki, bu insanların, yani Harflerin Adamları grubunun bilgiye, öğrenmeye olan ilgileri yüzünden ve hepsinin kimya, astronomi, astroloji, biyoloji gibi konularda çok usta düzeyde bilgisi olduğundan; barınağı daha farklı yaptık. Bunların yanı sıra bir de mitoloji var tabi ki, bu yüzden de kocaman bir kütüphanemiz var barınakta. Eğer ki, dümdüz beton bir sığınak yapmış olsaydık, 2 ya da 3 bölüm sonra bu mekan anlamını kaybedecekti. Her ne kadar beton duvarlar böyle, hoş olsa da, başka bir şey yapmak istedim. Daha fazlasını..."

Barınağın tarihi kaynağı.
"Art Deco*'ya bayılırım. Fakat Art Deco üzerinden çalışacaksanız, gerçekten ama gerçekten makul bir sınırınız olmalı. Çünkü bu akım, bir anda fazla kaçırmanıza sebep olacak kadar güçlü bir döneme ait. Düşünce aşamasında, Harflerin Adamları'nın güç bir enerji kaynağına sahip olabilecekleri bir mekana ihtiyaçları olduğu, ana fikirdi zaten. Fakat Art Deco, 1950'lerde havasını kaybedince, bundan vazgeçtik. Zaten bu akım sadece yirmi yıl kadar bir süre zarfında aktif olduğu için, biz de kendi hikayemizi uydurduk. Dedik ki, "Tamam o zaman, WPA döneminde**, Amerika'da boylu boyunca şu Art Deco tarzı harika enerji istasyonları inşa etmişlerdi. Diyelim ki, bizim adamlarımız da bu istasyonlardan birinin bodrumunda ya da bitişik bir sığınağında olsun. Böylece o dönemin art deco eşyalarını setimizde kullanabiliriz!" Ve bu barınağın nasıl oluştuğunu size en iyi şekilde özetleyebileceğim hali."Önceki setleri tekrar kullanmak.
"Geçmiş setlerden kalan bir kaç parça eşya vardı etrafta olan, mesela barınağın balkonuna uzanan şu merdiven gibi. O merdiven aslında 4. ya da 5. yılda kullandığımız bir eşya. Crowley'in işkence bodrumundan ya da neyse işte oranın adı, o setten alındı. Yani, bazı parçalar tekrar kullanıldı yeni şeyler üretmek için."'İrfan'ı sette oluşturmak.
"Seti oluştururken çok minik detaylar kullandık. Örneğin, çevrede kullandığımız şu tarihi duvar işlemeleri. Onların arasından bir sürü sigil ve uyarı sembolleri kullandık, art deco tarzı ile. Kitaplıkların üstünde, tam sağ orta kısımda, bizim çizdiğimiz bir Enochian sembolü ya da bir sigil'i görebilirsiniz. Antrenin eşiğinde de aynı şeyi görebilirsiniz. Yani, tüm girişler ve çıkışlar, kontrolümüz altında. Buraya biri ya hapsolur ya da o birileri asla giremez. Her zaman korumalarımız vardır. Bunların hepsi, öğrendiğimiz şeylerin, tüm bu doğaüstü şeylerin bilgileri sayesinde oldu tabi ki. Bunları bilmesek, korunmayı da bilemezdik."Barınağı genişletmek.
"Ackles şey demişti, "Burada kocaman bir garaj var! (Ki bu garajı, gelecek bölümlerde göreceğiz.) Yani artık vakti gelmedi mi sizce de? Harflerin Adamları diziye girdiğinden beri resmen yalvarıyorum size." Çünkü sürekli "Harbiden ama! Impala'yı sokağa mı park edeceğiz hep? Çalı çırpı içine saklayarak..." diyordum. Yani Baby (Impala), nihayet kalacak bir yere sahip oldu. Artık, sonunda bir mutfağımız ve yatak odalarımız var. Bilgisayar odası bile var. Seti genişlettiler ve bu süper bir şey çünkü artık her şey göz önünde."

Orjinal metine ulaşmak için link: x

Diğer fotoğraflara ulaşmak için link: x

Çevirmen notları:
*Art Deco, 1920'lerin başında ortaya çıkmış bir mimari akımıdır. 50'lerin sonunda popülaritesini kaybetmiştir. En ünlü örneklerinden biri Empire States binasıdır.

**WPA, diğer adıyla Works Progress Administration, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1930'ların ortasında yürürlüğe girmiş bir istihdam projesidir. İnsanlara iş sağlamak temek alınmıştır bu projede.
YORUMLAR
zalex
harika ötesisiniz , teşekkürler .............................

dean'in bebeğine garaj bulduğundaki halini cidden merak ediyorum

ama ben herşeye rağmen yol hikayesi olarak daha çok seviyorum bu diziyi, o gri renkli halini, arabada diş fırçalamalarını, motellerde kalmalarını.

yeni set için gerçekten uğraşmışlar ama ...
zalex 364 YIL ÖNCE1YANITLA
Gizem
Impala'nın garajı olacak! Görmek için sabırsızlanıyorum Emoji Çeviri için çok teşekkürler canım.
Gizem 944 YIL ÖNCE1YANITLA
Sule-krlr
Teşekkürleer Emoji
Sule-krlr 124 YIL ÖNCE0YANITLA
-Khaleesi
Evet gerçekten çok güzel bir sığınak. Dean de hemen benimseyince benim de spn tarihinde "winchesterların evi" olarak gördüğüm bir yer oldu.
-Khaleesi 754 YIL ÖNCE0YANITLA
stanger01
Çeviri için teşekkürler okurken eğlendim ve bilgilendim Emoji
stanger01 74 YIL ÖNCE0YANITLA
dean125
Keske bir mekana bagli kalinmsaydi yolda gecen hikayeler dha cok seviyodum impala vardi bi kere Emoji
dean125 44 YIL ÖNCE0YANITLA
CupCake
YARARLI OLDU.
CupCake 804 YIL ÖNCE0YANITLA
'eleana'
Teşekkürler Emoji
'eleana' 44 YIL ÖNCE0YANITLA
Melkor
öyle bir mekanım olsun istemişimdir hep bende harflerin adamları gibi gizemliyimdir
Melkor 994 YIL ÖNCE0YANITLA
busra_spn
Teşekkürler güzel ve gayet bilgilendirici bi konu olmuş Emoji
busra_spn 144 YIL ÖNCE0YANITLA
ayseegul
Ellerine sağlık bu güzel keşfedilecek yeri çook olan "sığınak" için Emoji
ayseegul 804 YIL ÖNCE0YANITLA
odettedl
Paylaşım için çok teşekkürler Emoji
odettedl 74 YIL ÖNCE0YANITLA
DeansGmz
paylaşım için teşekkürler gerçekten güzel bir yer Emoji
DeansGmz 314 YIL ÖNCE0YANITLA
TheKing
çrviren arkadaş ( çevirdin galiba Emoji ) çok sağol merakla okudum hoşuma gitti verdim şukunu Emoji
TheKing 894 YIL ÖNCE0YANITLA
aryemu§
"Benim hiç odam olmadı daha önce." dramından sonra zaten mekanı beğenmemek ayıp olur. Emoji

Ayrıca çok güzel korku filmi çekilir orada. Gidip gezmek isterdim. Emoji
aryemu§ 494 YIL ÖNCE0YANITLA
keremup
Teşekkürler gayet güzel Emoji
keremup 114 YIL ÖNCE0YANITLA