KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Parasız bir dünya mı?

Auwlano Seviye 86

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 498 okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
mervei
Konuya göre soyut olacak ama; düşünce sistemi olarak 'parasız dünya' fikri gibi şeyler okumaya merakı olan varsa 'Mülksüzler' kitabını öneririm. Paranın, mülkiyetin,bireysel, toplumsal kavramların vs olmadığı ütopik bir düzenin anlatıldığı farklı bir kitaptı.
mervei 382 YIL ÖNCE2YANITLA
Moliarty
Kumar oynarken kullandığımız cipler yada bitcoin gibi sanal paralar ciddi anlamda hayatın içinde kendine yer edinmiş durumda, gerçek paradan ziyade sadece sembolden ibaret bu yöntemler biraz da mecburiyetten kaynaklanıyor aslında çünkü eskiden ülkeler birbirine olan borçlarını bilmem ne kadar deve yükü altın vs. ile öderken bugün devletler arası trilyonlari bulan paraların elden ödenmesi çok komik olurdu yada birine para göndermek istediğimizde banka yerine elden ulaştırmaya çalışmak, internetten aldığımız herşeyi kapıda ödeme yapmak...
Kredi kartlarına yüklediğimiz paraları her zaman her yerden çekebiliriz ve onları somut hale getirebiliriz ama bunu tercih etmek yerine daha güvenilir ve kolay olması açısından sanal olarak el değiştirmesini tercih ederiz. Bugün kullandığımız para geçmişten farklı, benzer yanları da var ornegin hala küçük şeyler nakit tercih ediyoruz. Ben onun da çok yakında mazide kalacağına inanıyorum çünkü artik hiç nakit kullanamıyorum ekmek bile alsam kredi kartı ile. Zaman herşeyi değiştirirken paranın stabil kalması zaten imkânsızdi bundan bir 100 yıl sonra ise bambaşka bir boyut kazanacanagina da eminim.
Moliarty 972 YIL ÖNCE1YANITLA