KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Nefes : Vatan Sağolsun

gkcegg Seviye 43

SİNEMA & TELEVİZYON & MÜZİK

4 yıl önce - 2B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Antidote
Bu filmin görsel efektlerinde çalışan bi abiden 3D Max dersi aldıydım zamanında, anlattığına göre, çekim şartları baya zorlamış.Hatta bırakıp giden oyuncular olmuş, yerlerine kamereman, makyöz vs. oyunculuk eğitimi olmayan kişiler girmiş.Filmin bitmesi için baya bi çaba ve sıkıntı harcamışlar.Ben şahsen beğendim.

@Belikov, o filmde gördüğün üzere, orada eğitim almış askerler veya bordo bereliler yok, orada dertleri nirvana yapmış insanlar var.Azıcık gerçeklik seni filmden bu kadar neden soğuttu açıkçası anlamadım? Kaldı ki tarihte ne olaylar var, şehit insanlar nasıl ve ne şekilde şehit oluyor azıcık araştırsan bence çok farklı sonuçlar bulursun ... Küçük bir örnek vereyim, asker sevkiyatını geçen zamanlara kadar TSK denen kurum sivil otobüslerle askerleri götürüyordu, hatta ve hatta ve onları koruyan yoktu, adamlar yoktan yere öldüler.Sonra kafalarına dank etti bir şeyler de artık askerleri helikopter ile taşıyacaklar.İnsanın bu ülkede kesinlikle can güvenliği yok, ancak milletvekili veya iktidara yakınsan sırtın yere gelmez her neyse altta sana paylaştığım linki bi oku, ne kadar komik şartlarda askerlik yapıldığını görürsün.Ayrıcana Tokatta 10 askeri taşıyan araca ateş açılırken, 2009'da 7 asker şehit olup, 3 u yaralanmıştı.O yaralananlar arasında benim mah. arkadaşım da vardı, noldu? Çocuk sıyırdı kafayı, hem de teskeresini vermediler, askere devam sadece farklı bir bölgede Emoji ....Vay anasını... Neyse.

Link: http://www.haberturk.com/gundem/haber/780887-tsk-dugmeye-basti (Normal de asla bu haber sitesini takip etmem fakat google'da gördüm paylaştım.)
Antidote 344 YIL ÖNCE2YANITLA
sinemgfb
Bir ülkenin kendi askerini harcanabilir bozuk para olarak görmesiyle alakalı bu durum @psychosis %200 katılıyorum..

Filme gelirsek, sonu çok etkiledi.. İnsanı derin derin düşündürüyor.. Ülkedeki askerliğin sadece terör koluna değinmiş ve insanlarımızı bir nebze olsun uyandırmaya çalışmış yapımlardan. Devletteki amcalarımız için ise, normal olması gereken tablodur bu film. Malum onlar için "askerlik yan gelip yatma yeri değildir."
Gider ve harcanırsınız.. Allah Mehmetçiği korusun, gerisini zaten devlet koruyor!
sinemgfb 754 YIL ÖNCE2YANITLA
MerveS
Anlamını kavramak zor film. Söz konusu vatan millet olunca herkesin kendi görüşü kendi fikri olduğundan siyaset özellikle yazışmalı ortamlarda tartışılacak bir konu değil. hele ki yüz yüzeyken bile insanlar birbirini anlayamazken yazıyla anlaması daha da bir zor Emoji
Gel gelelim filme hiçte severek izlemedim başından sonuna kadar söverek izledim tepkim filme değil tepkim ülkemizin içinde bulunduğu durumlaraydı. Film gayet güzel bir şekilde oyuncuları ve mesleği oyunculuk olmayanları ile bizlere bunu yansıtmayı başarmış. Söylenecek çok söz yok Allah hepsini ıslah etsin bizleri bizi korumayı vazife edinenleri korusun..Yukarıda da dendiği gibi diğerlerini devlet zaten koruyor...
MerveS 594 YIL ÖNCE2YANITLA
Marla
Bir yere kadar film güzeldi. Özellikle komutanın baştaki konuşmalarında felan tüylerimin ürperdiğini hatırlıyorum. ama ne zamanki çatışma sahnesine gelindi ve bir Türk askeri teröristi sırtından vururken terörist Türk askerini alnından vurdu orda film benim için bitti. Eminim çoğu kişinin dikkatinden kaçmıştır ama ben zerre hoşlanmadım bundan. Tek bir hata tüm filmin karizmasını aldı götürdü.
Marla 364 YIL ÖNCE1YANITLA
LİKEMGMT
Hepsi Başkadır Bu Çocukların
LİKEMGMT 722 YIL ÖNCE1YANITLA
LİKEMGMT
Nefes Vatan Sağolsun Muhteşem Pusu Sahnesi
LİKEMGMT 722 YIL ÖNCE1YANITLA
LİKEMGMT
Nefes Vatan Sağolsun Telefon Konuşmaları
LİKEMGMT 722 YIL ÖNCE1YANITLA
LİKEMGMT
Nefes "Vatan Sağolsun" | Komutanın son mektubu
LİKEMGMT 722 YIL ÖNCE1YANITLA
LİKEMGMT
Nefes - Komutanla Teröristin Arasındaki Konuşma
LİKEMGMT 722 YIL ÖNCE1YANITLA
Spn1905
Mete Horozoğlunun oyunculuğu bu filmde özellikle çok iyidi. İzlenilmesi gereken bir film. Teşekkürler paylaşım için
Spn1905 904 YIL ÖNCE1YANITLA
Hopewell
Mete Horozoğlu diyorum. Sinemada izlemiştim. Yanımızdaki teyzeler filmin sonuna doğru hiç susmadı ağla ağla içleri çıkmıştı , o derecedir. Askerde yakını olanın sinirleri sağlam değilse izlememesi gereken filmdir. Tavsiyedir. Paylaşım için teşekkürler.
Hopewell 574 YIL ÖNCE1YANITLA
Marla
Beni sanırım biraz yanlış anlamışsın Kartal abi.

Gerçeklik açısından bir şikayetim kesinlikle yok. Beni soğutan nokta Türk askerinin bu “sırtından vuran” imajına layık görülmesi. Film boyunca arkadaşının intikamı için yanıp tutuşan bir komutan var. Bu ölüm komutanı derinden sarsıyor bunu bize çok güzel bir şekilde hissettirdiler. İzlerken tüylerim ürperdi kesinlikle. O sahneleri izleyipte Türkiye’nin Türk askerinin içinde bulunduğu şartlara lanet etmeyen çok az insan vardır. Onlarında tuzu kurudur dediğin gibi ya siyasidir ya da siyasi birine yakın.

Mesela bir konuşması vardır filmin sonlarında komutanın. Şöyle bir şey tam olarak :

'' Güneş dolu yüreğine yağmurlar yağdırdım.Nefesim nefesine nefes katsın istedim olmadı aşkım.O zilin sesini duyduğun ana lanet ediyorum. Toprağın olmak varken mezar, güneş olmak varken gölgen oldum.Sen elini uzattığında kalbimi sakladım.Aşkım seni de yanımda götürüyorum.O gittiğim yerde binlerce kez haykıracağım.Seni seviyorum çiçeğim..."

Şimdi böyle bir replik var. Bunları izleyip de filmdede olsa bu insanların yaşayamadıkları için üzülmeyen bir insana insan diyemem. Tek gayesi vatanını korumak olan bir askerin bir terörist tarafından alnından vuruluşunu izleyipde bu duruma kan kusmayan birine deli gözüyle bakarım. Hepimiz yıllardır şahit olduk askerlerimizin kalleşçe “sırtından” vurulmasına. Ateş düştüğü yeri yakıyor evet ama üzülmeyen insan evladı yoktur bir asker şehit olduğunda. Bende biliyorum elbette ülkemiz şartlarında askerliğin ne denli zor olduğunu. Yan gelip yatma yeri olmadığını.

Yorumumda da “böyle bir şey yok yeaa, Türk askeri alnından mı vurulurmuş peh .”anlamında ve kafasında da kesinlikle değilim. Sadece bir Türk askerinin alnından vuruluşu ile diğer bir askerin bir teröristi sırtından vuruşunu eş zamanlı olarak gösterilmesine benim tepkim.

Mehmet Akif’in şiiirinde de diyor ya

“Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor.
Bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor.”

Tarihimiz ve yakın geleceğimiz alnından vurulan türlü şehitlerle dolu. Böyle kritik bir zamanda çekilen bir filmin bu tarz ayrıntıları düşünmesi gerekir bence. Zira o filmi yalnız Türkler izlemedi. O filmi izleyen karşıt görüşteki insanlarda vardı. Durum tam tersi iken Türk askeri terörizmle savaşırken filmin böyle bir kare koyup yanlış algı oluşturmasını ben mantıklı bulmuyorum. Ve bence bu bir eksiklik.

Bu filmi yamulmuyorsam 10. Sınıfta izlemiştim. O zamanlar milli güvenlik dersi veren bir albay girerdi derslerimize. Deyim yerindeyse tapardım adama. Sen de o derslerde olup da dinleyebilseydin onu emin ol sende hak verirdin. Kendisine bir gün bir arkadaş Nefes’i sordu. Film hakkındaki yorumlarını felan. Filmi genel anlamda beğenmişken o da benim bahsettiğim noktaya dikkat çekti. Bir Albay dahi bu duruma içerliyorsa ortada yanlış bir şey benim açımdan vardır.
Marla 364 YIL ÖNCE1YANITLA
LİKEMGMT
NEFES alırsın ve verirsin bütün mesele budur... yeterki vatan sağolsun..
LİKEMGMT 722 YIL ÖNCE1YANITLA