KAYIT GİRİŞ

Briana ile bir gün: SpnFamily

Ne Tanrısı orada kal!

berserk92 Seviye 29

TARTIŞMALAR & TEORİLER

2 yıl önce - 11B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Visur
sabahtan beri eve gitsem de şu konuya yazsam diye bekliyorum. konu sahibi arkadaşa teşekkür ediyorum. düşüncelerini ifade etmiş, konunun bulunduğu forumda belki de en gerekli tartışma konusunu açmıştır. "hangisinin bebeği daha tatlı" konusuna nazaran tartışılabilirliği daha fazla kanımca. konu altında etimoloji tartışıyoz lan, gözlerim yaşardı resmen. neyse konuya dönelim. kendisini desteklediğim noktalar da var, desteklemediğim de.

desteklemediğim noktalardan başlıyorum.

1- Dostum bana göre chuck şapşal bi adam değil. dizideki karakterleri gözden geçiriyorum, ondan daha iyisi olamazdı bence. dizide tanrı adının dua dışında hiç geçmediğini varsayalım. diyelim ki dizide tanrıdan bahsetmiyorlar, böyle bir durumda içimizden çıkan bi cengaver şöyle bi konu açsaydı;

"arkadaşlar dizide tanrı karakteri olsaydı, bu kim olmalıydı?" yada "diziye tanrı karakteri gelse kim oynasın isterdiniz?"

bu iki sorudan herhangi birine verilecek cevapları tahmin etmek zor değil. mesela ben "morgan freeman" der, fikrimi ukalaca savunur, kendimce gerekçelerini açıklar, 5+ beğeniyi cukkalardım.

melek joshua'yı söyleyenler olabilirdi. joshua ile morgan dayu civarında seyredecek bi çok yorum olurdu diye tahmin ediyorum.

bir diğer tahminimde de kaslı, thor tarzı adamlar söylenebileceğini öngörüyorum. dünyadaki SPN izleyicilerine bu soru sorulsa, büyük çoğunluğun bu iki ihtimal arasında döneceğini düşünüyorum. bence senaristler de bunun farkındalar. ve güzel bi ters köşe yaptılar. alkolik, "bakire" düşkünü -ki bence bu, chuck'ın tanrı olabileceğinin kanıtlarından biri", sünepe bi adama bu rolü yükleyerek yada en azından bunu ima ederek güzel bi ters köşe yaptılar. ve açıkçası ben rahatsız değilim, hoşuma gitti hatta. chuck 5. sezonun sonunda pat diye kaybolup 200. bölümde çatırt diye karşımıza çıkmasaydı biz tanrı olarak joshua'yı tartışıyo olabilirdik. senaristlerin bize attığı güzel bi goldü bence.

2- dostum bi de daha öncede bahsettiğim gibi bu bi kurgu. senarist adam, görece "yüce" varlığı bi palyaçoya da izletebilir. işler güçler izleyen bilir. orada şöyle bi geyik dönüyodu sürekli;
"senaristin kendine göre bi dünyası var, karışmamak lazım". hatta görüntü geliyor,sadi'de çok yapardı bu geyiği. neyse geyiği bırakalım. dediğim gibi bu bi kurgu, her şeyi tanrı yapabilirdi. paris hilton bile tanrı oldu lan dizide. pagan tanrısı da olsa tanrı işte. tanrı, paris hilton. ama tabi bu kimseye sana gelip, izleme karşim deme yetkisini vermiyor diyerek desteklediğim noktalara geçiyorum.

konu altında rahatsızsan izleme karşim diyenlere söylebileceğim tek şey;
"üniversite sınav sisteminden rahatsız mısın? girme kardeşim öss'ye" üniversite okumak zorunda değilsin sonuçta. bakın forum ahalisi kimseye, "yapma", "etme", "izleme" deme hakkına sahip değiliz. hele ki böyle güzel bi konuda düşüncelerini açıkça ifade etmiş bi adama. özgürlük nedir diye bi konu daha var. aha özgürlük bu adamın yaptığı. bizim buraya yazdıklarımız, tartıştıklarımız. izleme karşim diyerek dışlamak, ötekilemek, itelemek, kakalamak özgürlük olmuyor.

ikinci desteklediğim nokta ise; etimoloji konusu. önceki yorumlarda herkes tanrı kelimesinin türkçe olduğundan bahsetmiş. eski dönem türkçesinde yer aldığı doğru. orhun yazıtlarında var, hepimizin bildiği üzere. ancak sümerce'de tanrı anlamına gelen "dingir" sözcüğünden türediği de tartışılan tezler arasında. sümerlerin mezopotamya'ya asya'dan geldiği ve asya'da ilkel türk kavimleri ile komşu oldukları yaygın bi kanı. hatta sümerlerin de türk olduğu söylenir ya neyse. sümerler mi türklerden almış, türkler mi sümerlerden almış? bunu şu an bilemeyiz.

tanrı kelimesi için sıfat eksikliğinden türkçe'ye geçmiş demişler. bi önceki paragraf bu tezi çürütmeye yeter zaten ama bi küçük anekdot daha sunayım. Tanrı sıfat değil isimdir. Cins isimdir. Bkz: tdk.

Dikkatimi çeken kimsenin allah kelimesinin kökenini tartışmamış. allah kelimesinin kökeni islam öncesi pagan araplara, oradan sümere kadar gider. şöyle ki; 300'den fazla putun bulunduğu islam öncesi arap toplumunda bu putların en güçlüsü El-ilah denen ay tanrısıdır. bazı kavimler al-ilah da demişlerdir. daha eskiler "sin" de demiştir. (bkz:ya-sin. tanıdık geldi mi?) buradaki ilk sözcük olan "al" ve "el" daha da eskide mezopotamya da tapılan "baal" adlı tanrı isminden gelir. baal efendi,sahip anlamına gelir. baal'ın simgeleri ise ilginç. 6 köşeli yıldız, haç, hilal ve pentagram. tanıdık geldi mi acep?

bu yazdıklarım için kaynak soranlar olacaktır elbet. wiki'de bile mevcut la bu yazdıklarım. ayrıntılı kaynakçaları oradan bulabilirsiniz. hadi adettendir bende kaynak vereyim;

http://www.turandursun.com/bilgi-arsivi/biliyormuydunuz/673-islam-oncesi-arabistaninda-allah-inanisi (yazı içinde kaynaklar mevcut. evet ben bunların gösterdiği kaynaklara da baktım, dileyen yine bakabilir)
http://www.pantheon.org/articles/b/baal.html (ingilizcesi iyi olanlar için. lise döneminde tercümesine tesadüf eseri denk geldim, okudum. ne yazıyo derseniz, üstteki paragrafta özetledim)

ayrıca şunu izlemekte de fayda var.

isteyene daha fazla kaynakta atarım. no problemos. amma velakin;
etimoloji konusunda da söyleyeceklerim bunlar. haydi öperler. böyle güzel konuları daha da güzel tartışabilmek dileklerimle.
Visur 762 YIL ÖNCE6YANITLA
HiphopLfe
İnsan kavramında düşünülmesi olamaz diyosun ama örnek vermek istedim. İnsanı-Âdem’i kendi suretimde yarattım, hadisi var. Ve dizi bir kurgudan ibarettir, senarist kendi düşüncelerini yansıtmakta özgürdür, eğer herhangi bir gerçekliğe bağlı kalsaydı bu diziye doğa üstü adı verilmezdi. Hoşuna gitmeyen şeyi eleştirmen normal ama doğru bilgiler eşliğinde olmalı ve çürütmeye çalıştığın tezin alt yapısı kurgulanmış bir diziye ait olmamalı.
HiphopLfe 292 YIL ÖNCE4YANITLA
mervei
Konu sahibi arkadaş nerede 'ben rahatsız olurum' demiş de 'izleme o zaman' minvalinde yorumlar yapmışsınız. 'Bu kadar güçlü bir kavram bedene indirgenmemeli bence, hele Chuck kesinlikle olmamalı' diyor sadece benim anladığım. Belli düşünceler üzerinden niye olmayacağını düşündüğünü açıklamış. Dese bile ki öyle de düşünebilir, çok seviyoruz hemen 'izleme' demeyi, neden izlemesin.

Onun dışında ben hep Tanrı'yı dizide bekleyenlerden oldum açıkçası hatta 'Tanrı Kim Olabilir ?' konusunda çok yorumum var. Hep de yazdım umarım Chuck olmaz diye, dizideki en güçlü ne biliyim en farklı kişi olmalı gösterilecekse de. Misal Kabil gibi role uymalı yazmıştım hatta.
mervei 382 YIL ÖNCE3YANITLA
Leamy
Şapşallıkla kıyaslayacaksak, Tanrının meleği Castiel'den girebilirim olaya. Geldiği ilk andan itibaren tam bir sevimlilik abidesi. Fakat dinlere göre melekler hiçte öyle hafife alınacak varlıklar değil. Ki dizide bir bıçakla ölebiliyorlar.
Dizinin herhangi bir felsefi görüşe veya dine göre yazıldığını düşünmüyorum. Sonuçta, bizim kutsal kitabımızda tanımı geçen varlıklar olan Cinleri nasıl tanıttılar.
Seni rahatsız edenin sadece Tanrının görünmesi olduğunu sanmıyorum. Sanırım kafan karışmış.
Leamy 702 YIL ÖNCE3YANITLA
mnemrl
Ben bu goruse katilmiyorum.Sonucta ilk sezonlardan beri doga ustu tum varliklari insan bedenlerinde gorduk.mahserin dort atlisi, 7 buyuk gunah(onlarin adini tam hatirlayamiyorum hani ofke, sehvet falan vardı) . Acikcasi herseyi gormusken ben onu da gorebiliriz diye dusunuyorum.Zaten bu diziyi herhangi bir dine gore dusunmek yanlis olur cunku Deani de bazen dua ederken bazen de Tanrı yok derken gorebiliyoruz bu dizi tamamen mitoloji ile alakalı.Yani zaten boyle seyler olabilrcegini Dean , Sam ve Castiel Tanrıyı ararken anlamıştık ve o bolum yuzunden bizde boyle bir dusunce basladi yani bizler kendi kendimize bir beklenti icine girmedik bize bu beklentiyi dizi verdi.Yani bence bu konunun acilmasindaki zamanlamada bir yanlislik var cunku sanirsam bu konu 6.sezonda daha cok dile getirilmisti.Tabiki bunun altini cizerek soyluyorum ki bunlar da benim dusuncelerim ve konuyu acan arkadasimizin da dusuncesine saygım sonsuz..
mnemrl 692 YIL ÖNCE3YANITLA
jj.rk
Yukarda sıfat eksikliği yüzünden tanrı kelimesi Allah kelimesini karşılamaz diyen arkadaş yanlış anlaşılmış sanırım. Islam dininde yaratıcının birden fazla ismi ve Onu tanımlayan birden fazla sıfat vardır. Tanrı kelimesi onların hepsini karşılamazken Allah lafzi hepsini içerdiği için Allah kelimesinin kullanılması uygun görülmüştür. Yoksa bizim dil ve anlatım dersinde gördüğümüz isim,sıfat,zamir gibi tanrı kelimesi sifattir demek istememiş.

Arkadaş dinlerden bağımsız olarak tanrı kavramının, yaratıcı kavramının yuceliginden dolayı bir bedene girmesini garipsemis, saygı duyuyorum. Bu konuda birşey diyemem benim diziyi izlerkenki kendi görüşüm şöyle;

Dizinin dinimizle uyuşmayan o kadar çok tarafi var ki, meleklere elcilere de saygılı olunmasi gerekir, yaratıcı herşeyi bırakıp inzivaya çekilmemistir vs. Dizide tanrı bir bedene bürünüp gelse de garipsemem çünkü dizideki tanrıdan bahsedince benim aklıma inandığım Allah gelmiyor zaten. Diziyi gerçek hayatla bagdastirmadigim için izlemekte sorun görmüyorum.
jj.rk 382 YIL ÖNCE2YANITLA
Mel-sin
Dinle bağdaştırcaksak hiç izlememeliyiz o zaman SPN'yi. Ayrıca anladığım kadarıyla Chuck'a şapşal demişsin. 10.sezonun 5.bölümünde hiç de şapşal gibi durmuyordu açıkçası.
Mel-sin 52 YIL ÖNCE2YANITLA
drkptr
Tanrı ile bizim inancımız Allah inancı arasındaki farkı öğrenmen gerektiğini düşünüyorum ikisi aynı anlama gelmez tanrı kelimesi sıfat eksikliğinden dolayı bizim dinimizde geçmez . Ve bu bir olağanüstü dizi adından ve konusunda da anlaşılacağı üzerine böyle bir dizide Din kavramı aramak yanlış olur diziye göre hristiyanlık inancındaki şeytan çıkarma ayinleri var eğer din konusunda çok hassas isen senin dinini yansıtmayan ve senin tanrı anlayışına zıt olan bu diziyi izlememen gerektiğini düşünüyorum izliyorsan ve izleyeceksen de bu konularda biraz daha şeffaf olman gerekir herkes müslümanlığını ve dinini kendi içinde yaşasa daha iyi olur bu bir olağanüstü dizi ve bu diziyle ilgili din kavramı yapılmaması gerektiğini düşünüyorum .
drkptr 22 YIL ÖNCE2YANITLA
mervei
Ek olarak inanç sisteminde değerlendirirsen ister dizi, kitap isterse gerçek hayat olsun her evrende en büyük güç yaratıcıdır, Tanrıdır mantıken. Ya da ne diyorsan buna da takılmayın bu kadar. O yüzden kimine gösterilmesi mantıksız gelir kimiyse gösterilecekse çok uygun bir şekilde, uygun kişi olmalı der. Bu gerçekle kurguyu karıştırmak değil yani. Kurguda da bu mantık sistemine uygunluk aranabilir.
mervei 382 YIL ÖNCE2YANITLA
Risus
tabi ki mantığa uygun bir kurgu yapılabilir fakat benim anlatmaya çalıştıgım şey şu; tanrı kutsaldır ya da soyuttur fakat sonuçta dizi bu temsilen gösterilebilir bana mantıklı geldi.chuck tanrı olarak gösterilmesi mantıksız olsa da tekrar elçi olarak geri gelebilir bunların hepsi birer yorum.
Risus 882 YIL ÖNCE2YANITLA
Liberty
vay anam vay tanrı kelimesi ''sıfat eksikliği'' yüzünden dinimizde geçmiyormuş,bak sen şu işe. peki dostum Yehova'da sıfat eksikliği yüzünden mi geçmiyor dinimizde ya da Osiris,Anubis,Horus üçlemeside mi sıfat eksikliğinden geçmiyor. bilgilendirirsen seviniriz.
bu arada dil anlatımcı arkadaşlar eqlesin.
Liberty 622 YIL ÖNCE2YANITLA
berserk92
Sana bolca katılıyorum. Misal Odin o da Tanrı ya İsis, Osiris hatta ve hatta Hermes, değil mi?
berserk92 292 YIL ÖNCE1YANITLA
Phoebss
Sonuç olarak dizi kurgu elbette paganizm,budizm tarzı şeyler olacak ve Tanrılar olacak. Dizinin olayı bu zaten. Doğaüstü. Bence Tanrı konusu Lucifer ve Mikael zamanlarında kapandı bir daha da açılmaz yani Tanrının geri döneceğini sanmıyorum.
Phoebss 762 YIL ÖNCE1YANITLA
drkptr
Arkadaşlar 15 dakikadır yorumuma verdiğiniz cevaplara bakıyorum her birinize tek tek cevap vermek yerine toplu bir şekilde yazıyorum . İslam inancında yaratıcımıza Allah denilmesi caizdir Tanrı değil . Çünkü tanrı demek tam olarak Allah'ın sıfatlarını karşılamaz örneğin Hristiyanlar da 3 Tanrı kavramı vardır Tanrı , Tanrı'nın oğlu ve kutsal ruh fakat onlar Hz. İsa'ya da tanrı derler , Hindular ineklere tanrı derler biz müslümanların ise Allah'a tanrı demesi caiz değildir ve Tanrı İlah mabud-put manasına gelir Yani tanrı kelimesi sıfat olarak Allah lafzını karşılamaz .
drkptr 22 YIL ÖNCE1YANITLA
Visur
biliyorum abi art niyet taşımadığını, problem yok Emoji
çok tanrılı sistemden tek tanrıcılığa gidişin hikayesi ayrı. arkeolojik kazılar, tabletler vs mezopotamya toplumlarının tek tanrıya nasıl gittiklerini anlatıyor bizlere. aynen dediğin gibi farklı açılardan bakıyoruz. bakış açına da saygı duyuyorum.
Visur 762 YIL ÖNCE1YANITLA
Visur
ya dostum dediğin adama bi bakiyim dedim. 16. yüzyılda yaşamış bir zat kendisi. derin bi araştırma yapmadım. wikiden baktım sadece kabul ediyorum. ama orda bile eğitimi ile ilgili bişiler yok. az biraz derinleşiyim dedim, bi kaç makaleye göz attım. ama adamın cadılar, şekil değiştirenler vb gibi şeylerle uğraştığını gördüm. yahu zaten kendin demişsin demonolog diye. teoloji neyse de demonoloji bana bir bilim dalı olarak gelmiyor. 16. yüzyılda cadılarla uğraşan bi adamın söylediğini kabul etmem ne yazıkki mümkün değil. daha sağlam kaynaklardan okumalar yapmanı öneririm.

onun dışında evet baal zebub'u biliyorum. şöyle bişi var. politeist dönemden monoteist döneme geçiş yaşanırken insanlar çok skıntı çektiler. kura'an, incil ve tevrat'ta çok kez yazar ki, insanlar onlara tebliğ edilen tek tanrılı dini bırakıp putlara geri dönmüşler. kolay olmamış tek tanrılı dinlerin hakimiyeti. yüzyıllar sürmüş. aslında tevrat öncesi mısır'da ve sümer'de bile tek tanrıcılık denenmiş bi süre. ama olmamış.

ve tek tanrının egemenliğine geçiş sürecini kolaylaştırmak için zamanın din adamları bazı hilelere başvurmuşlar. inanna'ya madonna demişler. tammuz'u isa, tammuz'un dirilişine paskalya, tammuz ile inanna'nın kutsal evliliğine de hıdrellez yada nevruz demişler. çeşitli coğrafyalarda farklı isimlerle, farklı zamanlarla aynı kişiler ve olayların hikayeleri anlatılmış sürekli. bu hikayeler içinde iyi dönüşümler olduğu gibi kötü dönüşümlerde mevcut. baal bunların en büyük örneği mesela.

baal'da aslında orjinal bir tanrı değil ki. tammuz'un gelişmiş bir versiyonu. tammuz ise marduk'un gelişmiş bir versiyonu. bu üçü de pagan insanlar tarafından en büyük tanrı olarak görülmüş. yeni gelen tek ve kudretli tanrının, bizim garipleri lanetlemesi gayet doğal. ama aslında insanların algılarında yarattığı tek tanrı'da baal'ın, tammuz'un yani marduk'un devamı ve en gelişmiş hali. bu bazen kelimeler ile ortaya çıkıyor, bazen antik dönemin destanlarında. teoloji ve demonolojinin bu tarz şeylerde pek bi pasif kaldığını, hatta bi işe yaramadığını düşünmekteyim. ancak antropoloji, arkeoloji, etnografya gibi pozitif bilimler ile bu gelişimi gözleyebilir, anlayabiliriz. teoloji, demonoloji bize bilimsel bi gerçek ne vermiş ki?

dediğim gibi yüzlerce asır süren bi süreçten sonra insanlar sayısı bini bulan tanrılarını bire indirmeyi başardılar. bunu başarırken de çok güzel destanlar, hikayeler, kültürler bıraktılar geride. ve biz bunun modern versiyonunu her perşembe izliyoruz. olum çok çok iyi değil mi lan? ölümsüzlük bu lan işte, bu. gılgamış'ın, marduk'un yaşadığı şey ölümsüzlük işte.

sıfat konusuna; çok sevdiğim, büyüğüm, başımın tacı, gönlümün nuru, yazılarını feyzle okuduğum, elimin ayağımın boşaldığı, gözyaşlarına boğulup zekasına hayran olduğum merhum Necip Fazıl Üstad'ın ılgıt ılgıt zeka damlayan bir sözü ile son noktayı koyacağım inşallah.

- Allah, Tanrının belasını versin.

eheh, necip fazıl'a atfederler bu sözü. doğru mudur bilmem, ama bu geyiği yapmasam olmazdı Emoji
Visur 762 YIL ÖNCE1YANITLA
Severus
boşuna tartışıyorsunuz supernatural da 11.sezonda tanrı gelecek Emoji
Severus 532 YIL ÖNCE1YANITLA
Yusuf
Ölümü görüyosun bişi olmuyor, Dizi de Tanrı'yı görünce bişi mi olucak komikmiş.
Yusuf 992 YIL ÖNCE1YANITLA
berserk92
Beni doğru anlayan sadece Mervei olmuş. Ona teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşlara lafım olmayacak. Son cümlede ne demek istediğimi belirttim. Diziyi komple izlemiş ve detayıyı ile inceleyen biriyim. Rahatsız olup izleme gibi çaresiz insan modunda hitabı herkes kullanır. Tanrı derken Tengri'de deriz. Dizide kasttetilen gerçek olandır. Kurgu bir yere kadar olmalı. Eğer böyle bir kurgu olacaksa Yaratıcının tüm melek, şeytan, kıyameti vb ingirdenerek standartlaştırılmalı. Rahatsızlığımı dile getirdim bir arkadaş demiş ki Tanrı kelimesi sıfat eksikliğinden dilimizdedir. İyi de Tanrı kelimesi Türkçe'dir biz asıl o zaman Tengri demeliyiz. Etimolojik anlamlara tam anlamda bilmiyorum. Her şeyi kabul ederim ama dediklerimin arkasındayım. Anlayışlarınızı lütfen içimizdeki benle yönlendirmeyin. O yazdıklarınız kismen sizin söyleyemek istedikleriniz.Benim diziyle bir sorunum yok ve dinimle örtüştürmedim bile! Objektif bakın ya da yorumlarınızı fikirlere saygı duyarak yazın.
berserk92 292 YIL ÖNCE1YANITLA
berserk92
Çok teşekkürler benim gibi düşünen biri olarak uzunca yazdığın için. Aslında bende uzun çaplı yazmak istedim fakat o anda mobilden yazdığım için izin vermedi. Her noktaya detayı ile değinmişsin.

Aklımdan geçen cümleyi yazmışsın. Bizim ülkemizde özgürlük topluluğun yaptıklarını yapmaktır. Eğer zıddını yaparsan eleştirilir ve hor görülürsün. Defalarca kez gördüm bunu. Üstelik dinimle bağıştırmadım ama oraya bile çektiler. Emoji

Tanrı karakterine örnek vermişsin aklımda nedense S.L.Jackson ya da Jim Carrey geliyor.

Baal kökünden bahsetmişsin. Onun hakkında okuduğum bir yazı vardı. Baal zamanla evrim geçirip ekler alarak Beelzebub olmuş yani 7 günahtan biri (oburluğu) temsil eder. Aslında o isim sineklerin efendisi demektir. 1589'da Alman Teolog ve Katolik demonolog Peter Binsfeld 7 ölümcül günah arasında buna da yer vermiştir. Oradan geliyor zaten isim de.

Son olarak Niçe'nin çok sevdiğim bir sözünü yazacağım.

"Aslında tek yaptıkları zaten yapmadan duramayacakları şeylerdir." (Lütfen küçümseme olarak algılanmasın.)
berserk92 292 YIL ÖNCE0YANITLA
Daha fazla yükle