KAYIT GİRİŞ

Briana ile bir gün: SpnFamily

MTV Geek - Eric Kripke (Aralık 2012)

spnturkey Ekip

HABERLER & RÖPORTAJLAR

5 yıl önce - 1B okunma
MTV Geek, dizinin yaratıcısı Eric Kripke ile bir röportaj yapmış ben de elimden geldiği kadarıyla çevirmeye çalıştım. Hatalarım affola.

Eric Kripke, kendisinin yarattığı ve 5.sezondan sonra bıraktığı, CW televizyonunda sekizinci sezonunu oynayan korku-drama dizisini “Supernatural bir yönetmenin zorlukla başa çıkabileceği bir dizi.” diyerek röportajımıza başlıyor.

Her ne kadar yazardan-dönme Jeremy Carver dizinin başında olsa da, Kripke Supernatural’ı kendisinin ilk çocuğu olarak tanımlıyor. Kripke, geriye dönüp diziyle geçirdiği güne gün 5 yıla baktığında, inanç,yaşam,ölüm ve dünyanın sonu gibi keskin konular işlemesine rağmen kazasız belasız paçayı kurtardığını söylüyor. Eric Kripke ayrıca dizide geçirdiği bunca zamanı oturup düşündüğünde dizinin asıl temasının bu* olmadığını söylüyor. Dizinin ilk başta bir parçasının “Evil Dead” diğer parçasının ise “An American Werewolf In London” benzeri olacak şekilde yola çıkıldığını ve bunun da Supernatural’da birleştiğinde dizinin ürpertici temasını oluşturduğunu söyleyerek devam ediyor. Ayrıca Bobby Singer ile çalışmak ilk başta olduğunun aksine birinci sezonun ortalarına doğru daha çok karakterler üzerine kurulu bir hikaye düzenine sürüklemeye başladığını ve ikinci sezonla birlikte Kripke’nin mantalitesinin “karakterler öne, yaratıklar arkaplana” şeklinde tamamen değiştiğini söylüyor.

Kendisine dizinin neden sürekli iki kahramanın arasındaki güven problemlerini işlediğini sorduğumda “Bence bu iyi dramaların kullandığı güzel bir karşıtlık. Buna Sam ve Dean’in arasındaki ilişkinin azaldığı dönemlerde dizinin ilgi çekiciliğinin azalması ve bunun da reytingleri etkilemesi iyi bir örnek.” şeklinde cevap verdi. “Özünde her Winchester kardeşin kutsal taraflar tarafında özel olarak seçilmesi dizinin beş sezonu boyunca ilgi çekiciliği sonuna kadar taşıdı. Sonraki yıllarda ise iki kardeş ölümünün kapısından döndüler, dönerken değiştiler, ve birbirlerine karşı güvensizliklerinin üstesinden gelmek zorunda kaldılar.” diyerek devam etti.

Dördüncü sezona kadar dizide ana aksiyonunun şeytanlar üzerinde toplanması Kripke’yi de eksik bir parça olduğu fikrine itmiş. Hikayenin aktarımında her ne kadar Supernatural gibi derin ve belirgin mitoloji olsa da Kripke yazarlardan biraz aksiyon dışına çıkarak karakterleri şaşırtmasını istemiş. Ancak kendisi hiç diziye bir melek dahil etme fikrine sıcak bakmıyormuş ve dördüncü sezona yakınken bir anda her ne olduysa dizide Castiel isimli zamanla insanlık kısmının ağırlık basacağı karakteri oyuna sürmüş.

Ayrıca kendisi dizinin neredeyse temasının dışına çıkarak yapılan, “Ghost Facers” isimli bölümü uyarlarken yaşadıklarını paylaştı. Dizinin yaratıcılarından Ben Edlund(diğer adıyla The Tick) gitarıyla yazarların odasına gelmiş ve bu hayal ürünü Ghost Facers’ın ana temasındaki şarkıyı çalmış. Birkaç gün içinde yazarların bu tarz bir bölüm şeklindeki fikri kesinleşmiş ve soluğu Kripke’nin yanında almışlar. Kripke de bunu duyunca paniğe kapılmış ve Ghost Facers’ı benzeri bir şey yapmanın mümkün olmadığını ancak Supernatural da eklenerek ortaya karışık olursa olabileceğini söylemiş. Ve bölüm çekilmiş.

Ayrıca son çıkan “The Essential Supernatural: On the Road With Sam And Dean”** kitabını sorduğumuzda Kripke, kitabın dizinin geçmişi ile mevcut versiyonunun karıştırılmış hali olduğunu söylüyor.

* bu zamirinden kasıt 8.sezon yada yukarıda belirtilen kitap olabilir.
** Dizinin ana karakterlerinden Sam ve Dean Winchester kardeşlerin son on yılda hayaletlere, vampirlere, şeytanlara, Şeytana(Lucifer), meleklere ve bağlantılı her şeye karşı maceralarını anlatan, ana hikaye ile bütünleşen "The Essential Supernatural: On the Road With Sam And Dean" adlı kitabı Insight Editions yayınevinden 192 sayfa halinde geçen ay çıkmıştı.
YORUMLAR
Caska
Eline sağlık, mükemmel çeviri olmuş.
Caska 85 YIL ÖNCE0YANITLA
zalex
hakan bey elimde kripke ile yapılmış bir röportaj var. çeviride yardımcı olurmusunuz,


Recently, TV Equals got to be part of a roundtable interview with our fearless leader himself, Eric Kripke. The Kripkeeper was on hand to chat about the latest guide to the show, a book called The Essential Supernatural: On The Road with Sam and Dean Winchester.

Kripke spoke at length about the new book, describing it as an “all-inclusive collection of everything Supernatural,” joking that the beautiful volume was so go that “frankly, it’s far classier than we deserve.”

Regarding what fans will find within its pages, Kripke said the book holds “a history of the show, both for the fans and frankly for the people who are making it. It’s nice for us to remember what the hell we’ve been doing all these years.”

“Supernatural will always be my first child.”

In addition to speaking about the book, Kripke fielded questions about the show itself. Though he doesn’t work as closely on the show as he used to, Kripke said, “Supernatural will always be my first child, I’m incredibly proud of it.” He said that looking through the book, “offered me an opportunity to really look back at what the experience was. I look back emotionally, very much like how you would look back at old photos of your friends and family.

When asked about how Supernatural began all those years ago, and whether or not he ever pictured it delving into some of the deeper storylines it has, Kripke said, “I had a storyline in the back of my head when we began and this sort of five-year plan. It did eventually escalate to facing the devil and facing the apocalypse, but I started out with much more b-movie aspirations. I was a fan of horror movies and would have been happy with just a gory show that was a part “Evil Dead” and part “American Werewolf in London.”

“We’re putting characters first and monsters second.”

Kripke’s b-movie aspirations changed as they started writing more serious episodes. “By the time we hit the second season, my mandate to the writers was ‘we’re putting characters first and monsters second.’ The more we ran with that ball, the more we discovered we could tell stories of faith and destiny. It really helped to deepen the show,” Kripke said.

Asked about why it is that the boys always seem to be fighting and splitting up on the show, Kripke replied, “Conflict is the basis of good drama and there’s more storyline to play when there’s static between them and they don’t completely trust each other. I’ve always felt, even when I was writing the show, that the seasons where Sam and Dean were in agreement the whole time weren’t as interesting as when we gave them a conflict.”

“It’s a stressful position to be in to have one brother chosen by angels and the other chosen by demons and have them in the same family. The theme of the show has always been that family can overcome everything. If the show has had one message it’s that nothing is more important than the bonds of family, more important that even the bonds of heaven and hell.”

“Sam and Dean will always come together.”

Kripke added, “We give them lots of obstacles but I believe at the end of the day, Sam and Dean will always come together.”

We asked Kripke if going through the pictures in the book brought up any particular memories and he said, “Some of my favorite photos in the book are conceptual artwork, not even necessarily stuff that made it into the show. That really brought me back. [Such as]: we were in the nitty-gritty of producing the show and having arguments and debates over what Blood Mary should look like and what the Wendigo should look like. That was really exciting. Beyond that there is some awkward photos of me directing the show and that brings back really visceral memories. There is no harder job than directing an episode of TV and Supernatural is one of the hardest shows I think anyone has ever directed. Those long hours and figuring out the scene where Dean kills Ruby and Lucifer rises: we’re in this beautiful church set and for some stupid reason I chose that particular time in my life to go on a diet. I got so dizzy on set that I thought I was going to pass out. It always strikes me as funny because there’s really no way to demonstrate leadership to your crew than to pass out in front of them. I had to grip the edge of my director chair and go to my trailer to get my head back and then spent the rest of the shoot eating burritos.”

“Chuck has always been my surrogate on the show.”

Kripke was also asked which character is the most like him on the show and he said, “I would say that probably would’ve been Chuck. Chuck has always been my surrogate on the show.”

It was an honor to chat with the man who created this show and hear straight from the horse’s mouth on those subjects that I know a lot of fans have been curious about. Now that you’ve seen what Kripke himself has to say about the need for conflict between the boys, has that changed your opinions of what has been happening in the most recent season? Sound off in the comments below. We love hearing from you guys
zalex 365 YIL ÖNCE0YANITLA
zalex
harikasınızzzz, elinize emeğinize sağlık, çoooook ama çok teşekkürler

son zamanlarda en çok merak ettiğim şeydi kripke nerelerde ve dizinin gidişatı hakkında ne düşünüyor

gerçi bu soruların cevabı röportajda yok ama kripkenin hala diziyle bağını tam koparmadığını görmüş olduk (ah birazda senaryoya müdahale ettiğini görsek ne güzel olurdu. benim hala bu konuda azda olsa umudum var)

birde bu röportajın carver ile değilde kripke ile yapılmış olmasına çok sevindim. kripke'nin diziden kopmasını engeller. buda her an için tanıdığımız winchesterlara geri dönme şansı verir
zalex 365 YIL ÖNCE0YANITLA
ErdiDSC
Eric abiğ geri döön! Diye bağırasım var ancak bunu şu an yapamıyorum, güzel bir röportaj. Emeğine sağlık başkanım Emoji
ErdiDSC 885 YIL ÖNCE0YANITLA
Bi_Feyza
çoook teşekkürler:) merakımı tam olarak gideremesemde Eric abiciğimizin rportajını okumuş olduk Emoji
Bi_Feyza 25 YIL ÖNCE0YANITLA
zalex
http://www.tvequals.com/2013/01/23/supernatural-chat-interview-with-eric-kripke-sam-and-dean-will-always-come-together/
aldığım site burası, sanırım yine içinde benzer şeyler var ama bu röportajın çevrilmemiş gibi
zalex 365 YIL ÖNCE0YANITLA
LisaW.
Çeviri için teşekkürler , eline sağlık
LisaW. 55 YIL ÖNCE0YANITLA