KAYIT GİRİŞ

Briana ile bir gün: SpnFamily

Jeremy Carver 9.sezon hakkında konuştu

Kamaa Seviye 12

HABERLER & RÖPORTAJLAR

4 yıl önce - 1B okunma
Supernatural 9. Sezon Spoiler’ları: Dean’in Geçmişi, Ezekiel’in Dürüstlüğü & Winchester’ların Geleceği


Dizinin 9. Sezon prömiyeri, gelecek bölümlerle ilgili, aklımızda cevaplanmayı bekleyen bir çok soru işareti bıraktı, -özellikle de gizemli Ezekiel (Tahmoh Penikett)’in varlığı ve onun Sam’i yaşatmasını sağlayan ruhani görevi ile ilgili.
Şu anda Dean, Ezekiel’in Sam’in vücudunda bulunduğu gerçeğini kendi kardeşinden saklıyor. Bu sırrı sakladığı tek kişi Sam’in kendisi değil. Dean’in asıl melek dostu olan Castiel de bu gerçeği bilmeyenlerden biri. Fakat bu bilinen bir şey ki, Supernatural’da, sırlar uzun süre saklı kalamaz.

HuffPost TV olarak, Ezekiel’in güvenilirliği, Dean’in sırrı; mitolojinin bu sezonda melekler, şeytanlar ve Winchester’lar arasında nasıl bir dengeye oturtulacağı gibi konular hakkında dizinin yapımcısı Jeremy Carver ile konuştuk.

Şu anki durumda, Ezekiel’e ne kadar güvenmeliyiz?
- Şu an için Ezekiel bana gayet dürüst ve onurlu görünüyor. Bence Ezekiel gerçekten ilginç bir karakter ve onun iyi niyetine ‘güvenmemek’ için hiçbir neden göremiyorum.

Doğruyu söylemek gerekirse, şüpheli yaklaşıyoruz ona…
[Gülüyor.]
- Evet, dizinin kendi olayı bu aslında. Güvendiğiniz bir karakter genellikle Winchester’lara ihanet ediyor.
Bence prömiyerde gördüğümüz şeylerin, kendileri adına konuşmasına izin versem daha iyi olacak.

Bence sekizinci sezonda, Dean ve Sam arasında geçen ve bir türlü sonlanmayan sürtüşmeleri çok mantıklı bir şekilde sonlandırmakla harika bir iş çıkardınız. Daha önce de Dean ile Sam arasında sırların olduğunu ve birbirlerine karşı tamamen dürüst olmadıkları dönemlere tanık olduk. Bize bu sefer bu durumun neden daha öncekilere göre farklılaştığını ve bu sezon karşımıza çıkacak kardeşler arasındaki bu anlaşmazlıkları, karakterlerin nasıl çözümleyeceklerini anlatabilir misiniz?
- Yani, buradaki ikilem, bu kararsızlık daha önce gördüklerimizden çok farklı. Geçtiğimiz sezonun nasıl sonlandığına bakarsak, bu durum önümüzdeki bölümlerde gerçekten çok ilginç bir hal alacak. Ve açık olmak gerekirse, Dean’in bu durum ile başa çıkma yöntemi, bölümlerin ilerlemesine sebep olan şey aslında.
Bununla nasıl başa çıkacakları, bu durumu nasıl çözümlemeye çalışacakları gerçeği bu sezonu oluşturan temel öğelerden biri. Daha önce kardeşler arasında saklanan sırlara tanık olduğumuzu biliyorum. Ve evet, bu durum da bir sır. Fakat ben buna baktığımda, Dean’in verdiği kararın sadece Sam ile olan ilişkisini etkilemediğini; aynı zamanda, mitolojinin nasıl gerçekleşeceğini de etkilediğini görüyorum. Dean’in, kilisede ve Ezekiel’in Sam’in vücudunu ele geçirmesine izin verdiği anlarda aldığı bu büyük karar, gerçekten dizinin gidişatını inanılmaz ölçüde etkiliyor. Dean’in omzuna yük olan sadece mitolojinin etkilenmesi de değil. Bu yükün çoğunu, Dean’in geçmişte Sam’e, Sam’in karaklarına ve onun zayıflığına karşı verdiği tepkiler oluşturuyor ve Dean şu anda hepsinin ağırlığını üstünde taşıyor.

Geçtiğimiz sezon, Dean'in Purgatory'deki anılarını ve Sam'in tabletteki testlerle başa çıkmasını izledik. Bu sezon, melekler ile olan durumdan ve savaşan farklı gruplardan, -yani prömiyerden gördüğümüz kadarıyla konuşursak tabi ki- başka bir şey görmedik. Kardeşlerin, bu tehditlere karşı bir şeyler yapıp yapmayacakları hakkında yorum yapabilir misiniz, ya da daha doğrusu kardeşlerin kendi yazgılarına devam etmeleri adına onları güdüleyecek herhangi bir şey olacak mı ilerleyen bölümlerde?
- Aslında, prömiyer bu yıl uğraşacağımız konulara sadece tek bir yönden baktı. Başından beri sanki “karanlık bir gidişat ve karakterlerin genişçe sıralanmaları ve kötü adamlar, liderliğe doğru yükselen ve tahta bakış atan insanlar” gibi şeyler demişim gibi hissediyorum. Bu sezonun ilk üç bölümüne bakacak olursanız, üçüncü bölümün sonunda, bu yılki konuların aslında nasıl geniş bir skalada olduğunu anlayacaksınız.
Çünkü birinci bölüm çoğunlukla meleklerle ilgiliydi. Fakat diğer bölümlerde, Winchester kardeşler, konuyu tamamlayacak çok daha büyük öğelerle karşı karşıya gelecek ki bu da olayların ‘şeytani’ kısmı olarak karşımıza çıkacak. Yani ileride çok farklı, çok çeşitli konular göreceksiniz ve bunlar sadece mitolojiyi düzgünce bir araya getirmek için değil, aynı zamanda kardeşlerin kendi yazgıları, kendi görevleri çerçevesinde de işlenecek olan konular. Zaten kardeşlerin yazgıları, ana etken sayılır mitolojinin şekillenmesinde. Hepsini sırayla göreceksiniz.

İlk bölümler, Castiel’in kendini keşfetmesi yönünde odaklanmış gibi görünüyor. O’nu yakında, Winchester kardeşler ile bir arada görecek miyiz? Daha kalıcı olarak içinde tabiki. Yoksa onun kendi hikayesi kardeşlerden tamamen ayrı mı olacak?
- Kısaca cevaplayacak olursam; hepsini ileride göreceksiniz. Fakat bu durum gerçekten tamamen Cas odaklı, yani O’na ve O’nun kararlarına bağlı bir şey. Biz Cas’e insan olmayla nasıl başa çıkacağını göstermesi için çok güzel bir imkan verdik bence. Çünkü onun bu durum ile nasıl yaşayacağını görmeyi gerçekten çok istiyoruz. Bu yüzden Castiel’in gerçekten nefes almasının ve kendi hikayesini yaşamasının taraftarıyız. Cas’in, orada ya da şurada kendi başına bir şeyler yaşamasının daha az ilgi çekici, ya da daha az eğlenceli olduğunu düşünmüyorum. Bence karakter bunu kesinlikle hak etti zaten. Fakat sanmıyorum ki bu durum, gerçekten çok ama çok sevilen ve dizinin uzun süredir bir parçası olan Cas karakterini, ana hikayeden ya da olay akışından uzaklaştırsın.
Şunu söylemek gerekir ki, dizi zaten Winchester’lar etrafında dönüyor, yani Cas hiçbir zaman uzakta ya da kardeşlerden ayrı değil. Her zaman Winchester’ların aklında zaten ve ileride çokça akıllarına gelecek Cas. Çok da fazla bilgi veremeyeceğim bu konuda çünkü, bu sezon içinde Cas’in Winchester’ların yanında olmasının da, olmamasının da hep belli özel sebepleri olacak ve bu sebeplerin çoğu, üçünün yani Özgür İrade Takımı'nın birlikte oluşturduğu ortak yazgı sebebiyle ortaya çıkıyor.

Bize Winchester kardeşlerin genç hallerine flashback yapılacağı bölüm hakkında neler söyleyebilirsiniz? Özellikle de şu sürekli bahsedilen, Dean’in var olduğunu daha önce fark etmediğimiz parçası hakkında neler söyleyebilirsiniz?
- Bence, özellikle de dokuz yıllık bir geçmiş söz konusu ise, hepimiz kardeşlerimizi (Winchester Kardeşlerden bahsediyor) ve diğer farklı karakterleri de belli kategorilere koyup, onları sınıflandırıyoruz. Fark etmeden bile olsa. Şöyle düşünüyoruz: "Bu onun kişiliği, o olsa tam olarak bunu yapardı." ve bazı zamanlar geliyor, geçmişin parçaları bizim kolayca sınıflandırdığımız bu karakterlere tekrar bakmamıza ve onları irdelememize sebep oluyor. Bu irdeleme sonucunda fark ettiklerimiz, karakterin karmaşıklığına ekleniyor. Açıkçası bu olay oldukça eğlenceli.
Yine diyorum, çok fazla bilgi veremem ama şunu söyleyebilirim ki Dean Winchester'ın hayata yaklaşımı olsun, avlanmaya olan bakış açısı olsun, onun farklı yönlerini ta serinin en başındaki hali ile ele alacağız.

Geçtiğimiz Comic-Con'da, dizideki karakterlerin kişiliklerinin bu sezon daha henüz göstermediğiniz çok farklı yönlerinden, karakterlerin kim olduklarını kendilerine sorgulatan yönlerinden ve bunları gösteren bölümlerden bahsetmiştiniz. Bu konuyu Sam ve Dean üzerinde daha da genişçe yorumlayabilir misiniz acaba? Sizin de az önce bahsettiğiniz gibi, sekiz sezonun ardından artık onları çok iyi tanıyormuşuz gibi hissediyoruz çünkü.
- Tabi. Bence birincisi şu bahsettiğim bölüm zaten, Dean'in geçmişine bakacağımız. İkincisi de, -ve yine söylüyorum bunları konuşmak için çok erken ama çok fazla bilgi vermeden seve seve anlatmaya çalışırım- Sam'i ele geçiren meleğin hikayesininde. Bu hikayede ne kadar derine dalarsak, bazı şeyler o kadar çok ortaya saçılacak ki bu da Winchester'ların az önce bahsettiğimiz gibi eski defterlerde kalmış belli bazı davranışlarını tekrar görmemize sebep olacak.

Böyle konulara girmek için daha çok erken bence. Ama emin olun ki, her şey cevaplanacak. Açık olmak gerekirse, bu sezonun ilk bölümünde bile denk geldik bu bahsettiğim farklı yönlere. Mesela Sam'in ölüm hakkında düşünceleri ve diğer tüm o şeyler, kafasındaki seslerin onunla nasıl iletişime geçtiği, bu konudaki en güzel örnek.
Daha önce tanık olduğumuzdan biraz farklı işte. Kardeşler arasındaki ilişkiyi sadece kim olduklarına ya da ne istediklerine odaklı bir şekilde değil, aynı zamanda birbirlerine nasıl bağlandıkları ve devam etmek için nasıl çabaladıkları etkenleri üzerine de kuracağız. Her zamanki hikaye gibi görünse de bunu yeni bir şekilde işleyebilmek her zaman listemizin en başında yer alıyor.

*
Çeviri: Kamaa

Orijinal metne ulaşmak için link: (x)
YORUMLAR
Kamaa
Öncelikle teşekkürler.
Ve harika bi' noktaya parmak basmışsın bence.

Dean Purgatory'de iken, Sam'in davranışlarının mantıklı bi' açıklaması verilebilir.
Bu da Dean'in birinci sezonda yaptığı/dediği bir şey ile gösterilebilir.
Çünkü Jeremy, ilk bölümlere ya da o zamanın dönemine dönmeye çok kararlı.
:)
Kamaa 124 YIL ÖNCE1YANITLA
Spn1905
Geçmişe dönüş hikayeleri dizinin en ilgi çekici bölümlerinden olur zaten hep Emoji
Her soruda "bununla ilgili fazla konuşamam" diyor ama her soruda döktürüyor cevapları maşallah Emoji
Paylaşim için teşekkurler Emoji
Spn1905 904 YIL ÖNCE1YANITLA
ahmet3558
teşekkür ederiz Emoji
ahmet3558 24 YIL ÖNCE0YANITLA
Jnsenfact
Yanlışlıkla kaçırmış ağzından aynen Emoji
Jnsenfact 634 YIL ÖNCE0YANITLA
Sunema
Haklısın sende tabi ki de Emoji Bugünkü bölümle aslında bu daha bir oturdu yerine.Gerçekten Castiel artık insan olduğu için belki yardım edemez eskisi gibi.Ama Winchester'lar için o bir aileydi.Benim demek istediğim buydu,bilirsin onlar için aile önemli Emoji
Ve 3.bölümün sonuna bakınca sanırm olması gerekende buydu.Her ne kadar "my feeling are hurting"...Yaşanması gereken bir hikaye var.Ve karakterler ayrı oldukça hikayenin çatallanması daha kolay oluyor.Jeremy sanırım bunu göstermeye çalışıyor..."Yaşadıklarımız bizi olduğumuz kişi yapar"
Düşüp kalkmadan bilemeyiz değil mi? Emoji
Sunema 374 YIL ÖNCE0YANITLA
zalex
harika bir çeviri, elinize emeğinize sağlık

aslında carver önce sanki cass'i ayrı tutup ara ara winchesterlarla yanyana getirecek gibi konuşuyor (ki bana göre böyle olması çok ama çok daha iyi) sonrada onlarla birlikte olacak gibi anlatıyor.

karekterlerin eski hallerini kurcalayacaksa carver biraz tanır artık onları. samy'nin asla geçen sezondaki gibi abisi kayıpken normal bir hayat yaşamayacağını, dean'inde kardeşine karşı böylesine umursamaz davranmayacağını öğrenir. gerçi hakkını yemeyeyim bu yıl gayet iyi gidiyor.

diziyi tekrara düşürmekten çekiniyor sanırım .
zalex 364 YIL ÖNCE0YANITLA
Mishafect
adamların ağzından laf alınmıyor yalnız Emoji bunlar nasıl cevaplar böyle Emoji bir şey anlamadım Emoji
Mishafect 294 YIL ÖNCE0YANITLA
bugraa7
Castielin insan haline nasıl alışıcam ben Emoji
bugraa7 34 YIL ÖNCE0YANITLA
Kamaa
Evet, adam konuşmamak için verebileceği en az bilgi ile kişisel görüşlerini söylediği için Türkçe'de biraz anlamsız bir bütün oluşturdular.
Aklının takıldığı bi' yer var ise sorabilirsin bana.

:)
Kamaa 124 YIL ÖNCE0YANITLA
Sunema
Burada aslında en çok Dean'in o bilinmeyen yanını gösterilmesi haberine sevindim Emoji Aslında ben şahsi olarak ilk sezondan beri biliyorum o yanını da -ve eğer o bildiğim yanıysa-şimdi ekranlarda da görüncekse Dean'in daha çok sevileceğine eminim Emoji
Ayrıca Ezekiel'in geçmişini de acayip merak ediyorum Emoji Nasıl birşey çıkacak acaba Emoji
Tek burda beni üzen nokta Cass'ten bahsederken bizimkilerden ayrı kendi yoluna gidip amacını arayacakmış mesajını vermeleri...
Şimdi biliyorum aşırı fangirllük kaçıcak - I have no regret Emoji - ama onca sahnelerden,aradaki bağlardan ve duygu dopinginden sonra Cass'i ayırmasınlar Winchester'lardan -Dean'den- onlarla birlikte öğrensin acısını-tatlısını...

Paylaşım için çok teşekkür ediyor ve acımı alıp gidiyorum Emoji
Sunema 374 YIL ÖNCE0YANITLA
ayseegul
Dönelim dönelim geçmişe döneliim Emoji O bölümler ayrı bi güzel Emoji Paylaşım için çok teşekkürler ellerine sağlık Emoji
ayseegul 804 YIL ÖNCE0YANITLA
Nazlı1907
geçmişe gidelim Emoji ben geçmişle ilgili bölümleri ayrı bir severim Emoji bu arada çeviri çok iyi olmuşş Emoji )
Nazlı1907 424 YIL ÖNCE0YANITLA
Kamaa
Bence tam tersi. Yani Jeremy orada şey demek istiyor, Cas şu an kendi başına "insan olmak" ile uğraşıyor görünse de, Winchester'lardan uzak değil. Ki, ilerleyen bölümlerde tekrar bir araya geleceklerdi sanırım.
Cas'i hep, overprotective angel olarak gördük.
Sabah sabah all my feelings yapmak istemem sana fakat, bi' de şöyle bir durum var.
Cas, melek değil. Winchester'ların hiçbir işine yaramaz. -Kendisi böyle düşünüyor- Bu yüzden de onlardan biraz uzakta kalır/kalacak sanırsam.

Fakat bugün kü bölüm çok güzel.
İzleyince Jeremy'nin ne demek istediğini daha iyi anlayacağız.
:)
Kamaa 124 YIL ÖNCE0YANITLA