KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

İstanbul'un Fethinin 562. Yılı

Auwlano Seviye 86

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 727 okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Melkor
Şimdi gayet sakin bir şekilde bir yorum fırlatayım şuraya.
Savaş dünyanın değişmeyen gerçeğidir. İyisi yoktur sebebi de ölüm ve yıkım getirmesidir. Yıkım, özgürlük cart curt tarzında sonlanmasından çok, tekrar ediyorum "değişmeyen bir olay" olmasını yorumlamak gerekli.
Dünya tarihi boyunca sayısız savaşlar meydana geldi. Bu savaşların sonucunda bir taraf yıkıldı diğer taraf da toprak, altın vs. vs. şeyler kazandı.
Şimdi bunu "çocuk bile biliyor" diyeceksiniz ee be kardeş sen kendini şirinlerin ormanında mı zannediyon da "şu taraf içinde aynı, bu taraf içinde aynı" diyon?
Ben kendim savaşı şöyle yorumluyorum: Benim ırkımdan ve dinimden olan insanların yaptığı FETİH ve DİRENİŞ tir; benim ırkıma yapılan hamlede İŞGAL dir. Eee malumunuz savaş değişmeyen bir şeydir tıpkı ölüm gibi bunların doğrultusunda da savaşın doğruluğu benim için biraz üstte yazdığım gibidir. Çok geri kafalı ne bileyim gaddar, barbar falan değilimdir inş bu yorumumla çünkü masumlar da ölüyor bu savaş olayında ama böyledir maalesef haydi eyv.
Melkor 992 YIL ÖNCE4YANITLA
mübeccel
“Kostantiniye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden emir ne güzel emir; onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”
-Hz. Muhammed (S.A.V)
mübeccel 162 YIL ÖNCE3YANITLA
Visur
filmleri kaynak olarak göstermeyelim. komik duruma düşmeyelim. buhari ve ahmed bin hanbel'in eserlerinde geçer bu hadis. ki bu iki isim en güvenilen hadis kaynaklarından sayılır.
Visur 762 YIL ÖNCE3YANITLA
Visur
lince uğramak pahasına şunu aşağıya bırakıyorum. yazının en altında kaynakça mevcut. isteyenler oradan da bakmalı.
http://www.alfasorgulama.com/2013/11/istanbulun-karanlk-fethi.html

yazının bana göre en can alıcı kısmı;
Yine Sana ait olmayan bir şehri alacaksın ve buna fetih diyeceksin, işgal demeyeceksin ama başkası aynı şehri 13 Kasım 1918 de almaya kalktığında buna işgal diyeceksin. Esasında işgal ile fetih aynı manayı ifade etmektedir. Sana ait olmayan bir şehri zorla ele geçirmeye alan açısından fetih, şehri kaybeden açısından işgaldir.

sakin ve objektif kalabilenleri öperim.
Visur 762 YIL ÖNCE2YANITLA
Liberty
Senin gibi insanların olduğunu bilmek mutluluk verici.

Liberty 622 YIL ÖNCE1YANITLA
Melkor
Öncelikle eyv. ve bende severim görüş alışverişini.
İlk şöyle bir cevapla başlayayım " savaş eskiden beri vardı, savaş hiç bi zaman değişmicek demenin mantığı nedir? savaş olgusunun hiç değişmeyecek olması (ki bence değişebilir, biz göremeyiz ama değişebilir) savaş denen vahşete pragmatist bakmamızı sağlar mı?"
tamda üstte dediğim gibi. Savaş değişmeyecek ve hep var olacak hani sen biteceğine inanıyorsun ya bence hiç bitmeyecek.
Buradan yola çıkarsak "savaşlar hep oldu, bundan sonra da olacak demek yerine keşke hiç savaş olmasaydı. bundan sonra da olmamalı" malesef savaşlar oldu ve tekrar ediyorum olmaya devam edecek her ne kadar masumlar ölse de bu malesef böyle. Şöyle söyleyeyim; keşke olsun diyerek örtemiyorum savaşların üstünü. Hani şey derler ya keşkelerin olduğu bir yerde yaşamıyoruz tamda bu söz.
Olayların üstüne perde çekip bakmaya çalışmak tarzında ki düşünce sistemi bana pek uymuyor, uyacağı yerler var fakat o yer burası değil.

IŞID olayında çok büyük bir yanlışa düşüyorsunuz benim dinim masum insanları kafasını kesmeyi emretmez ki burada beni yorumlayın ışıdi mışidi araya katmayın lütfen. Afedersiniz bir gurup it "Allahuekber" diyip masum insanları öldürüyor diye benim bu yorumuma "bunlarda müslüman" tarzında gelip örnek vermeyin cidden bu durumun cılkı çıktı.
Benim ırkım ve dinim(ışid boko cart curt değil) adına yapılmış olan bu değiştiremediğimiz savaşlar konusundaki düşüncem hala sabit.
Şöyle bir örnek vermişsin: "biraz eskiye gidelim. otlukbeli savaşına, çaldıran savaşına bakalım. senin ırkından ve dininden insanlar yine senin ırkından ve dininden insanların yaşadıkları yerleri ele geçirmişler. bu iki savaş fetih midir işgal midir? osmanlı senin dininden ve ırkındanken memlük ve akkoyunlular da senin ırkından ve dininden değil midir? " Bu aynı ırktan ve aynı dinden olan insanlar neden savaşmış? diye bir soru doğuyor ortaya. Bunun cevabı o zamanda saklı ki şöyle bir durum mevcut kardeş kanı dökülecek kadar önemli bir olay sonucunda bu olaylar meydana geliyor ha bana göre memlük yanlış yapmıştır ve fethedilmiştir. Bu kadar emin nasıl konuşuyorsun dersen senin bana sebepleri net bir şekilde sunamamana rağmen örnekleyebilme oranında böyle net konuşmak istedim.
Aslında problem şu sen insan insandır düşüncesiyle yorumladığın için savaşı kabullenmek istemiyorsun ama zamanı değiştirebilme yaşananları geri alabilme yeteneğine sahip olmadığımız için ben bir tarafa hak vermek istiyorum. Bunu seçerken kendi çemberimde(işid mışidveya moğollar falanda değil) Irk ve din kelimesini kullanıyorum. Sana düşüncem çok taraflı, yanlış falan geliyor ama senin düşüncende bana yanlış. Şöyle noktalamak istiyorum; daha önceden belirttiğim düşüncenin içinde yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum. Savaşta önümüzdeki engellere veya işgalcilere karşı zafer kazanırız ama aynı zamanda bir çok masum kaybederiz.
Keşke kısmına gelirsek; keşke savaş olmasaydı değilde, keşke hepimiz masum insan olsaydık demeyi seçerim.
Melkor 992 YIL ÖNCE0YANITLA
Yusuf
Kaynak belirtir misin ?
Yusuf 992 YIL ÖNCE0YANITLA
e.....
Bunu bende çok gördüm hocaya da sordum gerçek dedi ve Fetih 1453 Filminde de geçiyor.
e..... 362 YIL ÖNCE0YANITLA
MScofield
Ben türküm Türk doğdum öğlede ölücem . Benim ırkım savaşçı bir ırktır bu zamana kadar ırkımın soyumun yaptığı her şeyden memnunum iyi olsun kötü olsun hatalarından da ders çıkartırım. Benim soyum dünya ya en büyük mesajı orta çağı yıkıp yeni çağı getirdiğinde söyledi şimdi bile Türk dediklerinde çoğu insanın eli ayağı titrer . Soyundan kopma hiç bir zaman o soy senin yolun olur hatlarınıda sen düzelt ki o hatalar olmasın .. Ne mutlu Türk olana ve Türk gibi hissedip bu ırka sahip çıkana ..
MScofield 112 YIL ÖNCE0YANITLA