KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

İnsan kayırır mısınız?

HolyDemon Seviye 90

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 4B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
jivel
Şimdi burda YA TABİKİ DE KİŞİLİĞE BAKIYORUM BEN diyeceklerin %60lık bir kısmı yalan. Birinin dış görüntüsüne bakarak önce bir kaç fikir sahibi olmamız normal, mühim olan bu fikirleri davranışlara yansıtmamak. İnsanları boyuna, kilosuna, saçına başına, kaşına gözüne göre değerlendiremeyiz. Mesela şöyle örnek vereyim, kitapçıdan kitap almaya gittiğinizi düşünün. Raflardan rastgele bir kitabı seçtiğinizde önce kapağına bakarsınız, kapak güzelse kitaba biraz alıcı gözle bakmaya başlarsınız, kötüyse pek merak uyandırmaz. Sonra kapağın arka kısmında olan küçük ön bilgiyi okuduğunuzda kitabı biraz daha tanımaya başlarsınız, kapağı güzel olan kitap aslında oldukça sıradan ve gereksiz çıkabilir, kötü olansa aslında bitirmeye kıyamayacağınız kadar güzel, ömür boyu etkisinde çıkamayacağınız bir konuya sahip olabilir. Kitapları asla kapaklarına göre değerlendirmemeliyiz, insanları da.
jivel 872 YIL ÖNCE21YANITLA
Melkor
Ortalaması 15-18 olan küçük kardeşlerimiz tüm insanlığı ipe dizdi vay vuay vay.
Küçüklükten beri beynimize yediğimiz darbeler sonucunda insanlara ön yargıyla yaklaşırız. Bende big boss ların istediği gibi ön yargılı bir insanım. Görünüşle bir takım bi şey yaparım fakat bunu davranışlarıma yansıtmam ve bunu sürdürmem. Kişiliğe odaklanınca görünüş şeysinden kurtulurum. Şükür.
Ön yargıyla yaklaştıktan sonra karşındaki kişinin, kişiliğini tanımaya yönelik harekette bulunmak yerine davranışlarına yansıtıp ve tipi böyle cartı şöyle kafasında gitmeye devam eden adam ... neyse söylemiyim.
Özetleyecek olursak bir çok insan ön yargıyla yaklaşır kimi bundan kurtulup kişiliğe odaklanır kimi havlaya havlaya yoluna devam eder.
Melkor 992 YIL ÖNCE13YANITLA
Lucitiel
Kadın-erkek farketmez hangi yaştan olursa olsun neye inanırsa inansın veya ne giyerse giysin dünyadaki yaratılmış herşeyin varolmaya hakkı vardır. Ben kayırıyorum desem ne olacak kayırmıyorum desem ne olacak. Önemli olan yakıp yıkmadan bozup atmadan yaşamak. Yoksa hepimizin az sevdiği ya da çok sevdiği konular/insanlar/beğeniler var.
Lucitiel 692 YIL ÖNCE9YANITLA
Juu
Herkes ilk başta ön yargılıdır bunu bilin. Değilim diyen yalan söyler. Ben de insanlara ön yargılıyım, onları tanıyana kadar. Ama insanı tanıdıkça o ön yargı kırılır. Önemli olan ben ön yargılı davranıyorum insanlara, buna engel olamıyorum ama bunu biliyorum bu yüzden onları tanımaya çaba gösteriyorum diyebilmek. Ön yargılı davrandığınız insan belki de zaman gelecek sizin dostunuz, hayat arkadaşınız olacak.
Bir konuşmacı düşünün, konferans ya da bir seminere katıldınız. Konuşmacı karşınıza ilk çıktığında aklınıza, aa bu adam bu konuşmayı yapamaz ya da yapar ya da ne bileyim bu adam şöyledir böyledir demiyor muyuz? Kıyafetine, saçına başına vs bakarak bunları diyoruz, istisnasız. Bunun gibi düşünüp dediğim gibi farkına vardıkça ön yargı çok da kötü sayılmaz.
Juu 782 YIL ÖNCE6YANITLA
Auwlano
Tek kriter: Malatyalı mı, değil mi?

@Melkor
Auwlano 862 YIL ÖNCE6YANITLA
Yusuf
Öncelikle dış görünüşe önem veriyor diyen arkadaşlar bunu açıklayamaz;Herkesin fikirlerine saygınız olmalı bu kimseyi dış görünüşüne göre yargılamamalıyız.

Dış görünüşe göre yargılayayım size;

Yolda giden bayanlarım/erkekleri her türlü istismar ederler.Başkasının 1 ay çalışarak alıdığı ayakkabıyı çalarlar.Genellikle Arabesk Rap'le uğraşırlar.(Arabesk Rap diye bişey yoktur, onların tabiriyle söylüyorum)Herkesten haraç almaya kalkarlar.Mahallede, sokokta huzur bırakmazlar.
Bonzai uyuşturucu her türlü şeyi içerler.
Vb yazsam sel olur.
Evet dış görünüşe göre yargıladım.
Esen Kalın Emoji
Yusuf 992 YIL ÖNCE6YANITLA
Asgard
Ya bir kere Banu'ya (Monroe) baya fazla katılıyorum. Yani okurken kafamı sallamaktan kafam kopacaktı.

Dış görünüşe karşı herkes önyargılıdır, birbirimizi kandırmayalım. Öyle olmadığını iddia eden kişi samimiyetsizdir, yalan söylüyordur, onu da kayırırım.

Bir kere ilk olarak düşünce kayırma konusuna değineyim. Büyük kayırırım yani. Beni de kayırabilirler, normal bir şey bu. Bir kere her insan bir değildir, düşünce bakımından. Bilenle bilmeyen bir olur mu hiç? Şimdi uzatmaya gerek yok, anlayan anlamıştır. İnsanları davranışları bakımından yargılarım, kayırırım. Yalan söylemeye gerek yok. Yaş bakımından önyargı oluyor genelde, onu pek yapmam, sadece davranışlarını gördüysem ve yaşından haberim var ise büyük önyargı yapabilirim. Önemli olanın yaş değil düşünce şekli olduğunu düşünüyorum.

Dış görünüşe gelirsek, tabi ki de önyargı yapabilirim. Ama yaptığım önyargı öyle kilolu zayıf değildir onu bi söyleyeyim. O kilolu önyargısını anlamamaktayım. Ama kıyafetine göre, yüz ifadelerine, bakışlarına ya da tanımıyor olsam bile gördüğüm bir davranışına göre yargılarım. Tanısam belki düşüncem değişir, belki değişmez. Genelde değişmez aslında. Her neyse.

Kısacası kayırırım. Bu özelliğimden de memnunum, sorun değil benim için. Beni kayırabilirler, sorun değil.
Asgard 602 YIL ÖNCE5YANITLA
MissPanda
Galiba ben insanları konuşmasına göre kayırıyorum çünkü gerizekalıya tahammülüm yok arkadaşlar bir de dış görünüşe gelirsek birini ilk kez gördüğümüzde birkaç metre öteden kendisini tanıyamadığımız için farkında olmadan, istemeden önyargılı yaklaşabiliyoruz ama zaten bunun konuşmaya başladığın andan itibaren silinmeye başladığı gerçeği de var. Keşke o kadarını da yapmasak diyorum, teşekkürler.
MissPanda 302 YIL ÖNCE4YANITLA
PsycoGirl
Kesinlikle kayırırım ama dış görünüşten ziyade kişiliğine göre kayırırım ben. Birisi bana nasıl davranıyorsa ben de ona öyle davranırım. Bana düşman olanın ben de düşmanı olurum. Çok tersimdir bu konularda. Bugüne kadar dış görünüşü dolayısıyla kimseyi kayırmadım galiba ama metroda çarşaflı kadınları görünce aklıma HP'deki ruh emiciler geliyordu ve gülüyordum baya bir jaksldfsdf Emoji d Bir tek bu oldu galiba
PsycoGirl 472 YIL ÖNCE2YANITLA
LİKEMGMT
Her görüşe ve fikre saygi duyarim bizi biz yapan dış görünüşümüz değil fikirler görüşlerdir insan insan oldugu icin sevilmelidir
LİKEMGMT 722 YIL ÖNCE2YANITLA
Selandra
İnsanların eşit olduğunu savunanlardanım. Kimse kimseden üstün değildir benim için. Tabi ki kişiliğe önem verilir. Birini tanımadan onun hakkında yorum yapmak, eleştirmek bana saçma gelir.
Selandra 902 YIL ÖNCE2YANITLA
Liberty
Oncelikle konu güzel paylaşım için teşekkürler. siz kayirmam diyenlere bakmayiniz. banu yüzde 60'lık bir dilim vermiş ben 99 diyorum ve arttırıyorum. burada ben kayirmam iç güzelliğe bakarım hede hödö diyenler büyük ihtimal yalancıdır, iki yüzlüdür. he öyle diyorsun yani tamam bacım sen yüzde 1'lik kısımdansın, tabiki. bana gelirsek tabikide iç güzellik önemli manyakmisin? Emoji ))
edit: forumdaki güzel kalpli kardeslerimizi rahatsız etmiştir hahahaha hepiniz çok iyi insanlarsiniz, helal olsun bize.
Liberty 622 YIL ÖNCE2YANITLA
Moliarty
@Monroe yazdıkların cidden çok hoş ve sana tamamen katılıyorum.
Ben açıkçası insanları yüzlerine göre yargılıyorum yüzlerindeki o ifadeye göre, çok şey ifade ediyor benim için. Ama Tv sagolsun herkes birer et yığını ve tek dertleri kılıflari. İlk görüşte herkes karşısındaki kişiyi süzer ama yargilma kiriterinde hata var

[YouTube]4kSw7GMxMho[/YouTube]
Moliarty 972 YIL ÖNCE2YANITLA
berserk92
Dış görünüş göz yansımasıdır. Tıpkı bir şeyi unuttuğunu düşünüp hatırlamaya çalışmak gibi ama unutsan eğer o şeyi zaten bilmezdin değil mi? Bunu anlayan beni anlamıştır.
berserk92 292 YIL ÖNCE1YANITLA
Misha#
Onyargı konusunda bi ornek veriyim.Liseye ilk basladigimda sinifimizda bir kiz vardi ve ben ona karsi onyargili davranmistim.Bunu onunla konustugumuzda simdi gulup geciyoruz.Cunku o onyargili davrandigim kiz su an benim kardesimden de ote.
Misha# 732 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucowley
Dış görünüşü konusunda çok önyargılı olmasamda bi insanın duruşu konusunda önyargılıyımdır,İnsanlara havadan bakıyorsa havalı bir tavrı varsa önyargılı davranırım kesinlike
Lucowley 292 YIL ÖNCE1YANITLA
TheJamesH
Ben dis gorunuse onem vermem fakat ne kadar '' Ben dis gorunuse onem vermem. '' diyen kiz veya erkek varsa dusunuyorumki yalan soyluyordur.
TheJamesH 812 YIL ÖNCE1YANITLA
Deny
Dış görünüşe değil de davranışlara çok önem veririm. Zaten şu zamana kadar da insanlara sen şişmansın, kısa boylusun vb kırıcı sözler söylemedim. Davranış dediğimde hareket ve tavırlardır. Mesela bizim sınıfta iki tane gıcık olduğum kız var. Nedeni ise kendini çok beğenmişler ve sınıfta durduk yere gülmeler falan kısaca çok saygısızlar. Bu yüzden önemli olan dış görünüş değil insanın davranışları ve ruhudur.
Deny 832 YIL ÖNCE1YANITLA
elifhalli
Ben kimseyi kimseye gore yargadim ve bu arada bende kapaliyim
elifhalli 82 YIL ÖNCE1YANITLA
creepyjef
Tabii ki herkes insanların dış görünüşünü yargılar ve ön yargı besler ama büyük konuşmayacaksın .d mesela annem küçük ve çekik göz hiç sevmezmiş hep ön yargılıymış ama bende çekik gözlüyüm babam da Emoji
creepyjef 731 YIL ÖNCE0YANITLA
Daha fazla yükle