KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Her şey Rüya İse?

Yusuf Seviye 99

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 14B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Auwlano
Güzel bir konu olmuş. Öncelikle teşekkürler konu için.

Eğer bu bir rüya ise, hayalgücüm muhteşem bunu uyanınca hiç unutmayacağım. Kendi rüyamda olmayan dizleri izledim. Olmayan insanlarla tanışıp olmayan insanların ölümüne üzüldüm. Beynim bunları yapabiliyorsa bu muhteşem olurdu. Ama 8 sn'yi geçen rüyaların ölümcül olduğu bir kanıt. Yani benim rüyamın içindeki gerçeklikte öyle. 8 sn gerçek zaman, 8x20 sn rüya zamanı demek. Bunlar rüyaysa benim rüyamın içinde böylesi bir şey muhtemel dışı. Bu soruyu insan kendine sorarak sonsuz döngüler yaşar. Bunları düşünmeyin. Ya da düşünün o zaman var olursunuz Emoji
Auwlano 862 YIL ÖNCE9YANITLA
Visur
bana akla yatkın bir teori olarak gelmiyor açıkçası. rüya dediğimiz olayı bilim adamları kimi teknikler ile anlıyor, gözlemliyor, ölçümlüyor, anlatabiliyor ve en nihayetinde açıklayabiliyor sonuçta. beyin dalgaları vs vs. haa şimdi bu da bir rüya olabilir diyebiliriz. ama şöyle bir şey daha var. şimdi sabah yataktan kalkıp, gece yatağa gittiğiniz zamana kadar olan 10-12 saatlik bölümü düşünelim. teoriyi kabul edip bu süre zarfında olan her şeyi rüya kabul edelim. bu 10-12 saat içinde kendi yaşadığımız olayları, yaptığımız eylemleri vs zihnimizin ilüzyonu, yarattığı şeyler kabul edelim. peki diğer şeyleri ne yapacağız? bu 10-12 saat içinde kendi yaşadıklarımızın, eylemlerimizin yanı sıra pek çok şey yaşayıp görüyoruz. avustralya'da bir gemi kaza yaptı ve yüzlerce kişi öldü bundan haberimiz oluyor. kuzey kutbunda kutup ayılarının neslinin tükenme aşamasında olduğu, izlanda'da satılan son mcdonalds ürünün 2009 yılından beri bozulmadan saklandığından, rihanna'nın chris brown'dan dayak yediğinden, jensen ackles diye bi adamın rap yaptığından vs bi çok şeyden haberimiz var. daha haberimizin olmadığı 6.5 milyar küsür insanın yaşadıkları, yaptıkları var. yazının icadından bu zamana geçen 6.000 küsür yıldır olan bir sürü şey var. her gün binlerce reklam, sanat eseri, doğa olayı ve trilyonlarca sıradan yapı, eşya gibi şeyler ile karşılaşıyoruz. bunların hepsinin kendi beyinimizin bize oynadığı bi oyun, ilüzyon yada rüya olduğuna inanmam zor.

yukarıya yazdığım kendi teorime antitez sunuyorum. yukarıda bahsini ettiğim yaşayan 6.5 milyar insanın yaşadıkları, eylemleri vs olayına karşı çıkıp şunu diyorum. ulan visur, bir kişi yaratmıyor bunu, herkes derin bir uykuda ve zihninin yarattığı şeyi yaşıyor vsvs. bu şu anlama geliyor ki; ben ev arkadaşımla günün 7 saati beraberim. demek ki bu 7 saatlik sürede aynı rüyayı görmüşüz. yada saat ve zaman mevhumunu ortadan kaldıralım. x süre biriyle buluştum görüştüm diyelim rüyamda. eğer bu bana zihnimin bir oyunu ise o kişinin zihnide o kişiye aynı oyunu oynuyor diyebiliriz. peki siz aynı anda, aynı rüyayı gören insan duydunuz mu hiç?

velhasılkelam kısaca; kendimizin, çevremizdekilerin ve dünyada yaşayan 7.5 milyar insanın yaşadığı, yarattığı, yaptığı, yapmadığı hiç bir şey tek bir zihnin eseri olamaz. böyle bişiyin imkanı yok. 7.5 milyara ek olarak şu an yaşayan ve yaşamayan hayvanları da katabiliriz. evrende yalnız olmadığımız düşünülüyor. binlerce galaksi, süper galaksi, yerel galaksi grubu ve kattrilyon x kattrilyon tane yıldız, gezegen var. bunlar belli bir kural ve kuralsızlık dahilinde varlar. bu demektir ki, benim zihnim bana sadece olayları, yaşadıklarımı, eylemlerimi değil bu durumları gerçekleştirebileceğim ortamı yani evreni de oluşturuyor. yav dostum bu böyle en-el hak durumunun farklı bir boyutuna kadar gider.

benzer bi durumu spn'de yaşadık. dean ve sam'in başından geçen her şey sadece Chuck'ın rüyaları olabilir mi? chuck yüksek ihtimalle tanrı. eğer arkadaşın bahsettiği teori doğruysa; hepimiz zihnimizde belli bir gerçeklik, evren, eylem, olay, olgu kurgulayan&kurgulatan tanrılarız. mantıklı geliyor mu? bana gelmiyor. dediğim gibi, eğer bütün bunları tek bir zihin kurgulamıyorsa, dünyada yaşayan her insan ayrı partlar halinde kurguluyorsa ve biz bu kurgusal düzenin içinde var oluyorsak; buna rüya diye yeniden adlandıramayız. zaten buna verilmiş bir isim var. hayat deniyor buna işte. eheh. varlık kavramını sorguluyorsak eğer, o ayrı bir konu. ama felsefik, mantıksal, bilimsel hangi yönden bakarsan bak her şeyin bir rüya olduğu tezi saçma bir teori bana göre. küçük bir örnek verip çekileyim.

Cupcake çıksa dese ki; ben uzaylıyım. alien'ım ben. inanır mıyız? hayır. ama diyelim ki ısrar ediyor. her gün ben uzaylıyım diye geziyor ortalarda. x galaksisinin y yıldızından geldim falan diye. ispat isteriz dimi. dna testi yaparız vs. git dna testi getir deriz. cupcake gider dnsa testini yapar. bu dna testinin sonucu bize 2 sonuç ve sonuçlara göre bir kaç bişi daha verir. şöyle ki;

1- cupcake uzaylıdır. dna'sı bizden farklıdır.
2- cupcake uzaylı değil, ilgi çekmeye çalışan sıradan bir insandır.

- eğer cupcake'nin dna'sı bizimkilerden farklıysa bu durumda biz mi uzaylıyız? o mu? buna karar verebilir miyiz? bunu bilebilir miyiz? o bilebilir mi? o buna karar verebilir mi?

- eğer cupcake ile dnalarımız aynı çıkar ve bize şunu söylerse buna cevap verebilir miyiz? evet dnalarımız aynı, çünkü ben kendi yıldızımdan gelirken farkı anlamayın diye dnamı değiştirdim. bunun aksini ispat edebilir miyiz? peki o bunu ispat edebilir mi?

rüya olayına benzer bu paradokslar daha çoğaltılabilir. ama benim sunduğum ikinci paradoksun rüya paradoksundan daha olabilir, daha mantığa uygun olduğunu düşünmekteyim. tek bir zihnin rüyası demek ile dna testinin doğurduğu birinci paradoksu benzeşmekte. her zihnin ürettiği rüyalar yumağında olduğumuz ise dna testinin doğurduğu ikinci paradoks ile benzeşmekte falan filan. böyle şeyler üzerinde düşünmeye, sorgulamaya, tez-antitez üretmeye, tartışmaya, fikir üretmeye aynen devam. motor falan yanmaz, aklınız da gitmez. haydi cupcake'ye selam, sorgulamaya devam.
Visur 762 YIL ÖNCE9YANITLA
ismail
her şey bir rüya ise; rüyamda rüya gördüğümü gördüğümde yaşadığım inception ı açıklayınız Emoji
ismail 382 YIL ÖNCE6YANITLA
Melkor
"Her şey rüya ise?" sorusunu pek mantıklı bulmuyorum. Her şeyin rüya olabileceğini düşünecek kadar bilinçliyiz rüya bundan çok ayrı bir şey bence. filmlerde, dizilerde aa bu bunun rüyası şeklinde yönlendirmeleri yanlış bence çünkü o onun rüyası değil kafasındaki dünya.

Ölümün bir uyanış olduğundan bahsedilmiş bence ölüm bir uyanış değil. Dini düşüncemden yola çıkarak(Müslümanım) ölüm bir olay daha somutlaştırayım. Biz trene binmek için istasyona gitmeliyiz, istasyon tren bindiğimiz ve treni beklediğimiz yer.
Treni uyanış olarak ele alırsak istasyon, ölüm oluyor yani bu 2 si farklı bir olay.

Yani diyeceğim o ki bana göre yaşadığımız şey Visur un dediği gibi "Hayat" rüya apayrı bir olay.
Bu arada güzel bir tartışma konusu eline sağlık.
Melkor 992 YIL ÖNCE5YANITLA
Kenshi
Böyle şeyleri düşünmeyin aklınızı kaybedersiniz ya Emoji Yaşayın gitsin Emoji
Kenshi 902 YIL ÖNCE5YANITLA
Visur
eheh dostum senin bu dediğine hayat deniyor işte. bu dediğin semavi dinlere göre var olmuş sonsuz güçlü bir tanrının eseri. Allah'ın rüya gördüğünü tahayyül edelim. Edemiyoruz dimi. Çünkü o rüya görmez, hayal kurmaz. İhtiyacı yok. düşünsene sonsuz gücün var, rüya görmek, hayal kurmak yerine ol dersin olur biter. Sadece senin yukarıda kullandığın tabiri kullanıcam "yaratmak" kelimesi yerine. Bütün bunlar Allah'ın zihninde kurduğu, tasarladığı şey işte. Şu anki dünya onun rüyası, cennet ve cehennem onun rüyası. Allah'ın zihninde kurgulayıp, gerçeğe dönüştürdüğü şeyler bunlar. daha öncede dediğim gibi, biz bunlara günümüzde hayat diyoruz. hayatın her zerresi, her kuralı, her canlı veya cansız elemanı, olayı, olacak olayları, yapılmışı, yapılacağı, durağanlığı vs Allah'ın yaratıcılığının (hem zihinsel -kreatif-, hemde eylemsel yaratıcılık) bir sonucu. Lucid kontrolü ile nesneleri uçurabilmek konusuna gelince;

Nesneleri uçurmak iki türlü mümkün olabilir.

1- şu an yaşadığımız şeylere rüya demek yerine hayat demeyi seçeriz. hayatın içinde yer alan bir olgu olan bilim yoluyla bunun bi yolunu buluruz ve nesneleri düşünce yolu ile hareket ettirebiliriz. Ki düşünce gücü ile çalışan protezler, nesneler icat edilmeye başlandı. Okuyoruz bunları. ki bunun lucid kontrolü ile pek bi alakası yok bence.

Örnek olarak;

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1021862-dusunce-gucuyle-kollarini-oynatti
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21964429.asp

2- Var olan bütün her şeyin Allah'ın rüyası (yaratıcılığı) kabul ederiz. Onun rüyasında yaşamaya devam ederiz. O, rüyasında onun rüyasını kontrol etmemize izin verene kadar hiç bişi uçuramayız. Ancak Allah, rüyasında lucid kontrolü yapmamıza izin verdiğinde uçurabiliriz bişileri. Çünkü rüya onun, yaratıcılık onun. Kendi rüyasına etki etme yetkisini verirse -ki bu onun merkezi otoritesini epey bi bozar- o zaman bişileri uçurabiliriz. Biz onun rüyasının vs sadece figüranlarıyız sonuçta. Rüya kelimesini neden kullandığımı yukarda açıklamıştım, hatırlatiyim de yanlışlık olmasın Emoji

Açıkçası bana ilk seçenek daha mantıklı geliyor. böyle konularda mistisizmin büyüsüne kapılıp aklın ve mantığın ışığından uzaklaşmamak gerektiği kanaatindeyim. doğamız gereği bunları düşünmek hoşumuza gidiyor. böyle olmasını istiyoruz. örneğin; apartmanın 6. katındasınız. bi misafiriniz geldi. ancak apartman kapısı kapalı. 6 kat inip kapıyı açıp, misafirinizle beraber bi 6 kat daha çıkmak istemezsiniz dimi. bunu sizin yerinize görünmez bi güç yapsa ne güzel olur. kapı otomatına basıyorsunuz, sizin göremediğiniz atomlar, elektronlar harekete geçiyor ve 6 kat aşağıdaki kapıyı açıyorlar.

cennet ve cehennem de aynı mantıkla insanların ürettiği şeyler kanaatimce. ben bu dünyada kötüleri cezalandıramıyorum, gücüm yetmiyor. ölünce cezalanacaklar düşüncesinin bir ürünü bunlar (bence).

Konu başka yerlere gidiyor, gitmesin. diyeceğim o ki; her şey bir rüya olabilir gibi düşünceler manevi, mistik, gizemli konuları sorgularken, bilimsel perspektiften bakmak her zaman faydalı olacaktır.

dinleyin gününüz güzelleşsin, tekrardan saygılar efenim.
Visur 762 YIL ÖNCE3YANITLA
deanwin
ya bu rüyaysa çok üzülürüm ve kimseyi asla affetmem. bir rüya uğruna mı saçma sapan şeylerle muhatap oluyoruz ya. çok sinirlendim şuan. nerden çıktı bu bana kafayı mı yedirtceksiniz rüyaysa çok ayıp rüya değilse zaten laned olsun bu hayat

visur okuduktan sonra gelen edit: yusuf saçmalama olur mu öyle şey
deanwin 562 YIL ÖNCE3YANITLA
jj.rk
Çok güzel açıklamış, bu yaşadıklarımızı ruya diyerek de adlandirabilirdik istesek, o zaman geceleri uykuda gördüğümüz şeylere başka isim verirdik.
jj.rk 382 YIL ÖNCE2YANITLA
MissPanda
Aslında he şey bir rüyaymış, mantı diye bir şey de yokmuş tebrikler Burak Aksak
MissPanda 302 YIL ÖNCE2YANITLA
sleeper
Tanrı neden bu kadar dert içine gitsin ki. Zaten hic bir rüya bu kadar kötü olamaz.
sleeper 712 YIL ÖNCE2YANITLA
Leamy
Her sey bir ruya olsaydi, uyandigimda her seyi hatirlamak isterdim. Hatirlayim ki, kime nasil davranacagimi bileyim. Yaptigim hatalari bidaha yapmayim.
Leamy 702 YIL ÖNCE2YANITLA
C41N
Nerde o günler Emoji
C41N 512 YIL ÖNCE1YANITLA
Yusuf
@Visur düşünsene rüyanın içindesin belki o rüyanının içindeki başka bir rüyadasın Emoji uyandığında tanıdığın herkes yabancı kişiler olmuş Emoji
Yusuf 992 YIL ÖNCE1YANITLA
CupCake
Öncelikle aleyküm selam Visur bey.

Sonralıkla ise bu konuda şunu diyebilirim: yaşadığımız evrendeki dengeyi rüyamda bile kuramlayacak kadar zeki değilim. Olsaydım da uyandığımda kendimi Mr. Nobody gibi hissederdim herhalde.
CupCake 802 YIL ÖNCE1YANITLA
Ryonta
hep düşünmüşümdür.eğer komadaysam?
ağlayarak lütfen artık uyanayım dediğim olmuştur.
ama galiba uyanmak için kendimi parçalamam lazım.(deneyecek)
zaten eninde sonunda bitecek.her şey.çok şeapmamak lazım yani.
Ryonta 602 YIL ÖNCE1YANITLA
karaBSN
on numara olur Emoji
karaBSN 82 YIL ÖNCE1YANITLA
umuttsmsk
Kafamda hep yer etmiştir bu soru ama sanırım kimse mantıklı bir açıklama getirmez birisi kanıtladığını söylerse onun rüyada kanıtlamış olmadığını nereden biliriz gibi .
umuttsmsk 142 YIL ÖNCE1YANITLA
Yusuf
Tanrı dert çekiyorsa insandan farkı kalmaz. bunu belirtmek istedim.
Yusuf 992 YIL ÖNCE1YANITLA
KorKro
Korkuyom öyle deme .s
KorKro 112 YIL ÖNCE1YANITLA
MScofield
Bu konuyu alan 1dizi ve 1film izledim diziyi herkes bilir LOST en sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım onca zaman 1sn bir rüya olduğu söylenince sinir olmuştum ama olsun filmin ismini şuan hatırlamıyorum ama takın bir zaman izlemiştim.
MScofield 112 YIL ÖNCE1YANITLA
Daha fazla yükle