KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Guy Norman Bee Supernatural hakkında konuştu

Kamaa Seviye 12

HABERLER & RÖPORTAJLAR

4 yıl önce - 1B okunma
Guy Norman Bee Olmak..


-"Devil May Care" 9. Sezon 2. Bölüm çekimlerinden***-


Diziler; hayranların zamanla sevmeye başladığı karakterleri canlandıran aktörler, diziyi canlı tutan takipçilerine öyküyü yazan yazarlar gibi bir çok farklı öğenin bir araya gelmesi ile başarılı olurlar. Fakat mutlaka kabul edilmesi gereken başka bir öğe daha var ki o da dizinin yönetmenleridir. Çünkü bu öğe olmadan dizi, dümdüz bi’ yapımdan ileri gidemez.

Yazarların yarattığı hikayenin tam anlamıyla gözler önüne serilmesi için gereken görsel etkenleri yönetmen katar diziye.
Bunu unutmadan, şunu söyleyeyim, yazarların işi “The Tomorrow People, Supernatural, Arrow” gibi dizilerde imzası olan, yetenekli Guy Norman Bee’nin aklına girebilmek adına, gerçekten zorlaşıyor.

Özellikle de Supernatural sayesinde kendinize gayet büyük bir hayran kitlesi edindiniz. Hayranlarla olan deneyimlerinizden bize neler söyleyebilirsiniz?
- İşin komik tarafı, ben de tam bu sabah Twitter’dan bana yazılan bazı kaba ve kötü yorumları okuyordum. Bence böyle bir şeyin yapılması çok komik. Sanırım, üzüntülerinin acısını birinden çıkarmaları gerekiyordu. Fakat şunu söyleyebilirim ki, Twitter’da iletişimde olduğum insanların %99.9’u genelde Supernatural hayranları ve bu hayranlar gerçekten inanılmaz saygılı ve kibarlar. Sürekli olarak, yaptığım her şey için müteşekkir olduklarını söylüyorlar. Bir de bir hayran grubu –Supernatural’dan bahsediyor- var, kendileri ile dalga geçildiğini ve bu dalga geçen insanların kendilerine karşı kaba davrandıklarını düşünüyorlar.
Beni tanıyan herkes bilir ki, yaşamak için yaptığım işi ciddiye almayacak, onunla dalga geçecek, kaba tek bir hücrem yoktur.
Sanırım tahmin ediyorum ki, yani bi’ yandan diziyi temsil ediyorum, bi’ yandan da ben sadece misafirim. Çalıştığı yerin sabit bir adresi olmayan herkes gibi ben de serbest çalışıyorum. Yol paramı ödedikleri her yere gidiyorum sonuçta.
Twitter’ın en sevdiğim yanı da, herkesin düşündüğü her şeyi söyleyebilmesi. Bazı kişilerin Supernatural’daki bazı ilişkileri nasıl çok fazla ciddiye aldıklarını daha yeni öğrendim. Dizide aslında var olmayan bir ilişkinin olmasını isteyen ve yazarlar tarafından bu ilişkinin gerçek olduğu düşüncesine yönlendirildiklerini söyleyen bir grup hayran var. Bunların hepsini bu sabah öğrendim.
Tabi, genel olarak konuşursam herkes iyi ve bu deneyimler eğlenceli oluyor.
Doğrusu, Twitter iki ucu keskin bir bıçak. *

Sizin için Supernatural ve The Tomorrow People, Arrow gibi diziler için çalışmak arasındaki en büyük fark ne oldu?
- Bu dizilerin çok ortak noktası var, mesela hepsi Vancouver’da çekiliyor ve hepsi CW’ya ait yapımlar.
Supernatural, görülüyor ki, bir kurgu. Daha az çizgi roman tadı var. Tomorrow People ise daha yeni başladı ve kendi çizgisini yeni yeni buluyor.
Supernatural için kaldığım yerden devam etmek benim için problem değildi.
Sanki diziyi belli bir yere bırakmışım da, o bıraktığım yerde bulmuşum gibi hissettim. Gerçekten çok gurur duyduğum bir bölüm** oldu. Ben sadece bir bölüm çekmek için tutulan bir yönetmenim. Supernatural benim dizim değil.
Dediğim gibi, Supernatural daha az çizgi romanımsı ve settekiler olsun, herkes sanki olan biten gerçekmiş gibi davranıyor.
Jensen’ın ve Jared’in diyaloglarına bakarsanız, onlar da bunun gerçekliğine inanıyorlar; sanki bu kurgu değil de, gerçekmiş ve sanki şu an burada oluyormuş gibi davranıyorlar.

Herhangi bir diziden bizimle paylaşabileceğiniz set sırları var mı acaba?
- Supernatural ve dokuzuncu sezonu hakkında sevdiğim şey, dizinin neredeyse 200. bölüme ulaşmış olması ve yani bi’ düşünün, durmadan çalışan bir makine gibi.
Misafir yönetmen olarak diziye gelmek gerçekten harika çünkü bu durumun getirdiği bir rahatlık var.
Oyuncuları ve çalışanları hiçbir şey şaşırtmıyor artık ama bu, diziden sıkıldığımız için değil tabi ki. Herkes ne yapacağını biliyor, işler tıkırında, geriye de eğlenmek kalıyor. Normalde bu kadar uzun süren bir yapımda artık insanların şikayet etmeye başlamalarını, sıkılıp göz devirmelerini bekleyebilirsiniz ama Supernatural için durum tam tersi. İnsanlar yaptıkları işten gerçekten çok gurur duyuyorlar ve tanrı aşkına 9 sezon oldu. Burada tam bi’ aile anlayışı var. Birinci sezonda “Asylum” adlı bölümü çekmiştim ve ondan sonra altıncı sezona kadar diziyle hiçbir alakam yoktu. Yani iki sezon arasında gerçekten çok fazla zaman geçmişti. Altıncı sezonda hazırlık için sete girdiğimde, seti, ofisleri, ortamdaki enerjiyi nasıl bıraktıysam öyle buldum.
2005’teki ilk takımın %90’ı hala oradaydı, aynı kişiler. Sanki büyük bir testmiş gibi çünkü dizi uzun zamandır var. Burada çalışması gerçekten çok eğlenceli. Dizinin dokuz sezon boyunca; bu durumu, bu havayı aynen taşıyabilmesi show dünyasında çok sık rastlanan bir şey değil açıkçası. Dokuz kere piyangoyu kazanmak gibi, muhteşem bir şey.

Orjinal metine ulaşmak için: (x)


Çevirmen notları:

* Guy Norman Bee'nin bahsettiği Twitter hadisesi, bazı Destiel destekçisi hayranların 9. sezon 3. bölüm sonrası hayal kırıklığına uğrayıp, üzüntülerini sosyal platformda belirtmelerinin üzerine, saygısız kişiler ortada hiçbir olay yokken böyle bi' hadise başlatmasıyla ortaya çıkmıştır.

**Bahsedilen bölüm "I'm No Angel".

***Photo Credit: The CW/Warner Bros
YORUMLAR
Kamaa
Ortada yanlış anlaşılma kalmaması için kısa bi' açıklama yapma gereğini kendime borç biliyorum.

3. bölüm sonrasında Destiel destekçileri kimseye saldırmadı, kimseye kötü bir şey demedi.
Sadece hikayenin gidişatı onları hayal kırıklığına uğrattığı ve bu durum da onları üzdüğü için, bu hislerini belli başlı sosyal paylaşım sitelerinde paylaştılar kendi içlerinde.

Sonra da, kendini bütün Supernatural hayranlarının sözcüsü gibi gören karaktersiz biri, Twitter üzerinden Guy Norman Bee'den özür diledi hayranların bu -aslında var olmayan saygısızca- tepkisi için.
Guy Norman Bee de "olmayan bir şey için bu kadar tepki niye anlamıyorum" yazdı. Olmayan bir şey dediği Destiel ilişkisi bu arada.
Destiel hayranlarının üzüldüğü nokta da tam burası oldu.
Çünkü dizide sadece 9 bölüm çekmiş bir misafir yönetmenin, diziyi yıllardır takip eden hayranlara söylediği şey hayranları üzdü.
(Ki bunu Guy Norman Bee'nin kendisi de söyledi Twitter'da: "Ben sadece misafir yönetmenim, senaryodaki her şeyi bilme zorunluluğum yok.")
Daha sonra da hayranlar bu durumu açıklamak için güzelce ve nazikçe açıklamalar yaptılar.
Bu açıklamalardan biri de, "Konuya hakim olmadığınız halde, insanların sevip de hayatlarına soktuğu, yıllardır benimsediği bir şey hakkında yeriniz olmadan yorum yapmanız saygısızca."
Fakat bazı saçma sapan insanlar, sınırlarını aşıp Guy Norman Bee'ye küfür ve hakaret etmeye başladı.
Bu röportaj da o günün akşamın sonraki sabahında yapıldı.

Aklında kalan soru olursa bana yazabilirsin. Emoji
Kamaa 124 YIL ÖNCE3YANITLA
Gizem
Destiel destekçilerini epey kızdırdı yalnız. Çeviri için teşekkür ederiz canım, eline sağlık Emoji
Gizem 944 YIL ÖNCE2YANITLA
Sunema
Çok teşekkürler çevirin için Kamaa Emoji
Öncelikle Guy Norman Bee'yle olan bu olayları ilk ben de tumblrdan öğrenip cidden böyle şeyler mi olmuş dedim.Tabi bu *küfür ve hakaret* eden hayranlardan bahsedilmemişti ki burda görünce yargılaması daha adil oldu Emoji
Şöyle ki ben de 3.bölümden sonra bayağı bir hayal kırıklığı yaşadım.Ama bu sadece Destiel'i sevdiğimden değil,Castiel karakterini sanki bir şeyi bastırmaya çalışıyorlarmış gibi malzeme etmeleri hissine düşmemdi. Ki yönetmene yada bir başkasına hakaret edecek düşüncem asla olmadı.
Bu tür insanlar sadece diğerlerini de "kurunun yanında yaşın yanması gibi" kötü duruma sokuyorlar.
Evet dediği laf hoş olmayabilir ve üzebilir de ama gerçekten her iki taraf için de tanımadan yada bilmeden yargılamamak lazım.Bu söyleşi de eminim biraz olsun yardımcı olmuştur Emoji
Sunema 374 YIL ÖNCE1YANITLA
zalex
harika bir çeviri daha, çooook ama çok teşekkürler, elinize sağlık

dizi o kadar harika ve oyuncular (esas kastım j2 tabiki) karekterlerini ve çalıştıkları ortamı öyle benimsemiş durumdalarki o yüzden herşey gerçek gibi

tamda bu nedenle bir kez daha diyorumki dizi sonlanırken efsane olacağız diye kardeşlerden birinin veya ikisinin ölümünü asla kabul etmiyorum. bu dizi olmayı çoktannnn aşmış bir ''gerçeklik''.

bu arada dean ve cass olayına verilen tepki çok komik bence. geçen yıl carver dean'e samy ile çalışmak istememeyi bile yazmış adam. cass ne ki. birde burda istemeyerek bu sözleri söylüyor oldu. boşuna bağırmasınlar bu yüzden

cass karekterini sevmeme nedenlerimden biride bu işte. karekter dizinin önüne çok fazla çıkıyor. ve bazıları bu dizinin temel olarak winchester kardeşlerin dizisi olduğunu kabul edemiyorlar. (sevenlere saygım var birşey demiyorum)
zalex 364 YIL ÖNCE0YANITLA
Nazlı1907
çeviri için teşekkürler ellerine sağlık Emoji bu destiel ciler iyice sapıttı
Nazlı1907 424 YIL ÖNCE0YANITLA
Nazlı1907
teşekkürler Emoji
Nazlı1907 424 YIL ÖNCE0YANITLA
Spn1905
Vay be Emoji dizi haricinde neler oluyor haberimiz yok Emoji anca diziyi izleyelim biz Emoji sonuncu cümlesini de çok beğendim Emoji
Paylaşım için teşekkürler)
Spn1905 904 YIL ÖNCE0YANITLA
Suprime
Aynen bencede d:DS:
Ama napalım adamlar yapmış bi senaryo destielcilerde uysun S:SD
Suprime 724 YIL ÖNCE0YANITLA
ayseegul
Destiel'i seviyoruz da karakterleri erkek ilişkisine sokmalarını değil. Biz aralarındaki saf kardeşliği arkadaşlığı seviyoruz. Bazı hayranlar bu olayı gerçekten çok abartıyor ve sonuçları olan fotoğrafları yazıları görünce mide bulandırıcı oluyor. Ne de güzel söylemiş "olmayan bi şey için" diye Emoji Biz sadece izlemekle meşgulüz gerçekten Emoji
Paylaşım için teşekkürler Emoji
ayseegul 804 YIL ÖNCE0YANITLA