KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

#‎FreedomForEastTurkestan‬

Leamy Seviye 70

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 4B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Moira#
Ben gerçekten anlamıyorum , kendime yediremiyorum sessiz kalmayı. Stadları dolduran milyonlar, mitinglerde oluşan topluluklar, gezi olaylarında eve girmeyenler , Rabia için sokaklara dökülenler , konsere gitmek için birbirini ezen insanlar neden sessiz kalıyor ? Ben burdan bu yazıyı yazınca biliyorum ki hiç bir şey değişmeyecek. İnstagramda fotoğraf paylaşınca çin durmayacak ama en azından elimden geleni yapmaya çalışıyorum ve hiç umrunda bile olmayan insanlar görünce kendi turkluğume yediremiyorum. Nerde "Türkün dostu Türk'tür" diyenler ? Biz Metehanın torunlarıyız kendi ordusunun çin ordusunun karşısında bir avuç kaldığını görüp bu kadar çinliyi nereye gömeceğini düşünen adamın soyundan geldik. Gün gelir ki o Çin Seddi bile onları koruyamaz. Umarım insanlar biraz daha duyarlı olur ve kardeşi orada kan ağlarken küçük de olsa sesini çıkarır. Kesinlikle bu konuyu açmakla çok doğru bir şey yaptığını düşünüyorum. Duymayanlara duyurun çünkü "Bir katliamı engelleyemiyorsanız en azından onu herkese duyurun" -Hz.Ali
Moira# 462 YIL ÖNCE11YANITLA
Leamy
Zulüm karşısında sessiz kalan dilsiz şeytan gibidir. Desteklediğin için teşekkür ediyorum.
Leamy 702 YIL ÖNCE4
Melkor
Tayland'da esir olan 173 Doğu Türkistanlı İdam edilmek için Çin halk cumhuriyetine teslim edilmeyi beklerken Cumhurbaşkanlığının girişimleriyle bu sabah Türkiye'ye getirildi.Getirilenlerin çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor...
Melkor 992 YIL ÖNCE5YANITLA
Leamy
Ben paylaşacaktım, benden önce davranmışsın İrfan. :') Nasıl sevindim anlatamam...
Leamy 702 YIL ÖNCE3
deanwin
40 kişiyle Çin sarayını basan ceddin bana dokunmayan yılan bin yasasinci, iki kuruş az ödeyeyim diye, en azından bu vahşete tepki olsun Çinle ticareti kes Türkiye önerisine gülen, Yapcak bi şey yok diyen torunları falan filan. korkmayın lan savaşa çağırmıyorlar sizi korkmayın siz onlar gibi ölmeyeceksiniz. ulan zaten bi kamyon coca cola alıp dökerek protesto yaptigini sanan adamlara bunun ticaret kesin neresi saçma geliyor anlamıyorum. napalım tepkimizi koyalım diye tükürüp kacalım mı. bir şeye ah bu vahşet demekle olmuyor arkadaşlar keşke olsa ama olmuyor. Çin bu tek silahı asimilasyon hep böyleydi. çok eski bir tarih değil bu Uygur Türkleri kimliği dili dini için bu zulmü görüyor. malesef bu gerzek dünyada sadece algida değil barışta bile seçicilik var. hadi dili neyse de dini ortak olmadım mı kimse siz napiyorsunuz demez, yanınızda olmaz. televizyona çıkıp bu vahsettir demekle de olmaz aslına bakarsanız oluru ne bilmiyorum ama Doğu Türkistan'da insanlık dramı var nasıl çözülür bilmiyorum ama adamlar ölüyor, çocuklar ölüyor. bir toprakta çocuklar henüz doğmadan ölüyor.
deanwin 562 YIL ÖNCE4YANITLA
Daeva
Irzımızdır çiğnenen, evladımızdır doğranan
Hey sıkılmaz,ağlamazsan bari gülmekten utan!

/Mehmet Akif Ersoy
Daeva 742 YIL ÖNCE3YANITLA
Munzevii
Bir yerde zulüm varsa diğer insanların da canı yanmalıdır. Yanlış anlamayın onlarw zulüm edilmeli gibi birşey demiyorum. Onlar kendi içlerinde hissedebilmelidir. Çok şükür bu konudaki duyarlılığımızı henüz kaybetmedik. Şuan zulüm görenler ise her açıdan kardeşimiz olduğu için en çok bizim canımız yanmalı. Yanıyorda. Bu konuşmayı çok daha uzatabilirim. Hepimiz uzatabiliriz. Ama ben başka bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum.
Öncelikle belirtmeliyim ki bu olayda çok fazla içim yanıyor. İki tane küçük kardeşim var. Abilik içgüdülerim oldukça yoğun. İnternette özellikle çocuklara yapılan şeyleri gördükçe kalkıp çin ordusunun içinde kendimi patlatasım geliyor. Bunlar neden mi söylüyorum? Beni yanlış anlamayın diye. Bu konu hepimizin içini acıtıyor.
Ancak arkadaşlar, doğu türkistanda kardeşlerimiz zulüm görüyorken zulum görenin halinden en iyi anlamamız gerekirken biz kalkıp diğer zulüm görenleri dışlıyoruz. Türkistanlı kardeşlerimiz keşke türkiyeye gelse başımızın üstlerinde yeri var. Eğer ayarlanabilinen birşeyse ve devlet ayarlamıyorsa ben o devletin... Ancak biz en hassas olmamız gereken anda, yok suriyelileri aldılar, filistine destek verdiler diye kızıyoruz. Ya kusura bakmayında mal mısınız ? Onlar insan değil mi? Onlar zulüm görmüyor mu? Tabikide biz kardeşlerimize sahip çıkacağız ama türkiye sadece türkmenistana sahip çıkabilecek diğerlerine sahip çıkarsa türkmenistana sahip çıkamayacak bi devlet değil.
Yukarda güzel kardeşim bahsetmiş, japonlar türkmenistana destek vermişler. Bi akrabalıkları vs. var mı? Yok. E o zaman japonlar kalkıp (çinle ataları aynı) çinin bilmem neresinde açlık çeken soydaşlarımız var bizene türklerden dese olur mu? Saçmalamayın gözünüzü seveyim.
Biz türküz arkadaşlar. Zalimin zulmune tarih boyunca karşı gelmeyi başaran, zulm edebilecek kadar güçlüyken adaletli davranan bir milletiz. Biz doğu türkistanda ki kardeşimize sahip çıkacağız. İsrail filistini işgal edip zulm ettiği için filistinlilere sahip çıkacağız. Ülkelerindeki iç savaş nedeyle çocukların kadınların ölmesine izin vermeyip suriyelilere sahip çıkacağız. Mısırda ki ezilen insanlar için rabia işareti yapıp onlara destek olacağız. Biz türküz beyler, ezilenin yanından ayrılmayacağız.
Munzevii 372 YIL ÖNCE2YANITLA
ismail
şu an devleti yönetiyor olsam, direk bizim topraklarımıza katılmaları için çalışmalara başlar özerk cumhuriyet olarak kendilerini yönetmelerini sağlardım
ismail 382 YIL ÖNCE2YANITLA
hasan17
bi luke skywalkerları yok mu imparatorun zulmüne karşı gelicek koskoca doğu türkistanda
yok mu bi jedi?
güç doğu türkistanla olsun
hasan17 242 YIL ÖNCE1YANITLA
Visur
http://haber.sol.org.tr/dunya/dogu-turkistan-yalanlari-ilgisiz-fotograflar-kaynaksiz-haberler-121049

şunları da göz önünde bulundurmak gerekir. doğu türkistan ile ilgili gerek medyada gerek internette dönen haberlerin bir çoğunun kaynakları şüpheli. gösterilen fotoğrafların bir çoğunun uygurlarla alakası yok. çin'in türk kökenli insanlara asimilasyon politakası uyguladığı aşikar. bu konuda elbette ses çıkarmalı, bişiler yapmalı. ama ne bileyim, kaynaksız fotoğraf ve hikayeler bana pek inandırıcı gelmiyor. hayır basit düşünüyorum. çin devleti oruç tutan müslümanları kesse eline ne geçicek?

bence biraz kasıtlı ve sömürü amaçlı çıkmış haberler bunlar. dediğim gibi oradaki uygur türklerinin üzerinde bi baskı var. ama bu baskının oruç tutuyo diye adam kesmek tarzında bişiler olduğunu sanmıyorum. ve son birşey daha;

adı üstünde özerk bölge olan Sincan Uygur bölgesi için özgürlük isteyen milli duyguları pek bi kabarık kardeşlerim, arkadaşlarım pek çok. kendi ırkından insanlar özerk yönetime sahipken çıkıp özgürlük naraları atarken, ülkesinde 40 yılı aşkın senedir üniter devlet baskısıyla katledilmiş bir halkı görmezden gelmek bana biraz iki yüzlülük gibi geliyor. kusura bakmayın ama bence böyle. siz kendi ülkenizde bırakın özerkliği, bir dili bile tartışırken, orada özerk türklerin özgürlüğü için yırtınmak şu anlama gelmiyor.
"zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır"

o zaman sormazlar mı adama roboski için, rojava için, ermeni soykırımı için, izmir'den zorla kovulan rumlar için, yıllardır süren laz ve çerkez asimilasyonu için, askerlik yaparken öldürülüp intihar süsü verilen kürt askerler için, asit kuyuları için, ölüm listeleri için, madımak için, maraş için, gazi mahallesi olayları için neden konuşmadın? onları neden terörist yada öteki ilan ettin? (hiç kimseyi itham etmiyorum, üstüne alınan alınsın. genel konuşuyorum ben)

yanlış anlaşılmak istemem. elbette isteğim uygur türklerinin ve başka hiç bir halkın zulüm, baskı görmemesi. ama biraz insaflı ve gözü açık olmakta fayda var. umarım hiç bir halkın egemen güçler tarafından ezilmediği günler göreceğiz. biz göremesek bile umarım torunlarımız, torunlarımızın torunları görür. ve eğer bizden sonraki nesillerin daha huzurlu ve barışçıl yaşamasını istiyorsak çifte standardı bi kenara bırakmak gerek. sadece kendi dinimizden, ırkımızdan olanları değil, bütün insanları sevmeliyiz. şiir pek sevmem ama nazım'dan bir şiir ekliyip kaçıcam.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
bu dâvet bizim....

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim...

bu hasret benim dostlar. haydi öperler, çok sevgi
Visur 762 YIL ÖNCE1YANITLA
Moira#
Söylediklerinin bir çok yerinde haklısın. Fakat benim en yakın arkadaşım Uygur türkü. Ailesinin (dedeleri orda hala ) Türkiye'ye gelmesine izin yok çıkış vermiyorlar. Whatsapp gibi sosyal medyalarda sürekli cin hükümetinin gözü önündeler ve söylediklerine göre sahur vaktinde ışığı yanan evlere baskın yapılıp işkenceler uyguluyorlar. Ben bunları medya yerine en yakın arkadaşımın ailesinden duydum belki de onların üzüntüsüne şahit olduğum için hassasım. Arkadaşım 9 yıldır Çin'e gidemiyor ailesini özlemiş fakat oradaki zulümden dolayı cesaretleri yok. Büyük dedesini çinlilerin oldururdugunu varsayarsak çine düşmanlığı büyük ve ben bunlara şahit olduğum için soyluyorum. Bunlar medyanın oyunu değil. Ezelden beri Uygur Türkleri baskı altında , beni yanlış anlamanı istemem ama bu medyanın oyunu değil dünyanın göz yumduğu bir katliam.
Moira# 462 YIL ÖNCE1
DavyJones
Öncelikle bu olaylar yeni başlayan bir durum değil. Çin'de Türkmenlere baskı zaten vardı. Türkmenler her zaman 2. sınıf olarak görüldü. Olayın müslümanlıkla veya herhangi bir dinle alakası yok. Oruç tuttukları için değil Türk oldukları için ırkçılıkla asimile etmeye çalışıyorlar. Geçen sene de aynı durum olmuştu fakat medya sayesinde araplar kadar seslerini bu kadar yüksek duyuramamışlardı. Kendi ülkemizden örnek vermişsin, ben kimseye herhangi bir baskı yaptığımızı düşünmüyorum. Burada o siyasete girmeye de lüzum görmüyorum. Hayalini her ne kadar desteklesem de üzülerek söylüyorum olacağını düşünmüyorum. İnsanlar hiç bir zaman bir araya eşit olarak gelemeyecekler. Her zaman tilki kuzuyu yemek isteyecek. Hatta yemek yüzünden günümüzde olduğu gibi tilkiler arasında kavgalar olacak.Umarım bu video Çin'de olan zulümlere inanmana bir nebze de olsa yardımcı olur.
DavyJones 492 YIL ÖNCE3
bknz
Allah yar ve yardımcıları olsun
bknz 812 YIL ÖNCE0YANITLA
Purple_
Of şunu yine okudum yine içim sızladı. İnsan değiller ya olamazlar. Bir insan bir insana nasıl yapabilir bunu? Buna göz yumanlarda yapanlardan farksız gözümde.
Purple_ 902 YIL ÖNCE0YANITLA
desaa
Klişe olacak ama gerçekten anlamıyorum bu dünyanın hali nereye gidiyor ne zaman unuttuk insan olmayı vicdanimizi nerde kaybettik bu duruma sadece muslumanlar değil insan olan herkes tepki vermeli şu an dünyanın her yerinde zulüm var normalde boş kalabalık yapan millet ise ortada yok degisen nedir onlarda çocuk değil mi onlarında hayalleri yok mu? Bu durumda payı olanlara yazıklar olsun bizim yapabildiğimiz küçük de olsa sosyal medyada tepkimizi ortaya koymak.
desaa 152 YIL ÖNCE0YANITLA