KAYIT GİRİŞ

SATRANÇ TURNUVASI

Feminizm hakkında düşünceleriniz

Daeva Seviye 74

SERBEST KÜRSÜ

1 yıl önce - 367B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Leamy
Bu konuda bir kadın olarak çok farklı düşünüyorum.

Feminizm adı altında kadınların ayaklanması, yok efendim ezikleniyoruz yok dışlanıyoruz gibi ithamlarla insanları sürekli suçlamasına karşıyım. Şu an iş arayan firmaların çoğu, kadın tercih ediyor. Spor programlarını kadınlar sunuyorlar.
Eskidenmiş o "elinin hamuruyla" karışma lafları. Günümüzde evde erkeklerin yemek yapmayı "beceremiyor" denerek hiçbir işe karıştırılmaması saçmalığın önde gidenidir. Dünyadaki en iyi aşçılar erkektir.
Kadınlar madene inemiyor muş diyen arkadaş, ben Soma'da okudum. Madene inmiyoruz ama jeoloji mühendisliği okuyarak oraya yeterli katkıları "beyin" gücümüzle sağlayabiliyoruz. Emoji

Ha bu arada, o evdeki kadına okuma, çalışma, evden çıkma diye konuşup, dışarıdaki kadınlara tecavüz eden varlıkları insandan saymadığım için onları "erkek" kategorisine koymayacağım.
Kadınlar ve erkekler eşit diyemem. Ama kimse kimseden üstün değil bu ahir dünyada. Kimse kusura bakmasın.
Birkaç arkadaş ayetlerle erkeklerin kadınlardan üstün olmasından bahsetmiş, ona saygım sonsuzdur.
Ama 2015 yılında kimse kimsenin kahrını çekmez. Yemez yani bilin istedim Emoji Saygılar.
Leamy 701 YIL ÖNCE15YANITLA
Melkor
Helal valla şu konuda gördüğüm en iyi yorum.
Melkor 991 YIL ÖNCE1
Daeva
Yorum güzel beğendim. Bir kaç arkadaştan kastın sanırım bendim. Ben orada erkeğin kadından üstün olmasını göstermeye çalışmadım. Ki öyle değildir.Yaratılışta kadın-erkek eşittir (onu şu hadisten anlıyoruz : Kadın-erkek bütün insanlar, tarak dişleri gibi birbirlerine eşittirler)Kadın-erkek fıtrat gereği birbirinin tamamlayıcısıdır. Birinin diğerine üstünlüğü yoktur. Nitekim Allah (c.c) Kur'anda : Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık(...)Şüphesiz ki, sizin Allah nezdinde en şerefliniz takvaca en ileride olanınızdır. buyuruyor. Sadece, güncel olan işleri erkekler yapmak zorunda olduğu için (dinimiz öyle emretmiş) böyle gözüküyor. Kadın-erkek eşit midir ? tartışmasını ''Vidayla bir somon ekmek eşit midir ?'' tartışması kadar saçma görüyorum. Özetle: Kadın-erkek yaratılışta eşitken, yaşantıda erkekler ayrı, kadınlar ayrı görev taşımaktadır.
Daeva 741 YIL ÖNCE0
Melkor
İnsanlar kargaşayı sever. Ortalığı nasıl karıştırırım? nasıl absürt hareketlerle ön plana çıkarım? neyin cılkını çıkarabilirim? vs vs
bu soruların cevabını -izm, -ist gibi akımlarla rahatça yanıtlayabiliriz.
Yukarıda bahsettiğim gibi bunun dışında feminİST her hangi bir açısının olduğunu düşünmüyorum.
"Erkek hayvan olabilir. Kimi zamanda bir kadında şansını zorlayabilir." Ben insanı üstün bir varlık olarak gördüğümden Kadın ve Erkek kelimelerini rütbe olarak görüyorum. Rütbeye layık olmayanı eşit yargılarım.
Diyeceğim o ki gereksiz bir akım.
Bizde birde Şöyle bir olay var 100 kadın öldürüldü 1000 kadın dayak yiyor gibi şeylerin neticesinde "Türkiye'de kadınlar eziliyor" lafı yapıştırılıyor. Türkiye'de 100.000 lerce evde kadının sözü geçer onun dediği yapılır bardağın boşu, dolusu olayı.
Her neyse güzel konu.
Melkor 991 YIL ÖNCE10YANITLA
Yusuf
İblis'in Oyunları Emoji
Yusuf 991 YIL ÖNCE1
karadayı
Aslında Türkiye'de siyaset,futbol ve feministlik gibi aktivist hareketler de taraf olmayan bertaraf olur mantığı vardır bi nevi.
karadayı 801 YIL ÖNCE0
Melkor
Valla ben Tarafsızım daha bertaraf eden çıkmadı.
Melkor 991 YIL ÖNCE1
Brave
Bu konuyu actigin için teşekkür ediyorum.
Ben de feminizm akımı kapılan ve ayet iyi uyum sağlayan insanlardan biriyim.
Özellikle müslüman bir ülke olan ve müslümanlık değerlerinden kadına saygıyı pek fazla yer ne getirmeyen (maalesef ki) bitlr toplumdayız. Kadına şiddetin her türlü iğrenç boyuta ulaştığı bir ortamda bu akımı savunmanın da yanlış olmadığını düşünüyorum.
Kadın erkek eşitliği, kadının toplumda yer edinmesi konularında bayanları pek tabii desteklemekte çok haklılar,halkıyız.
Fakat şunu da kabul etmek gerekir ki bunu abartıp erkek düşmanlığına, aile kurmamaya, nefrete, gosterilere döken hiç desteklemedigim bir tayfa da yok değil maalesef.
Her şeye rağmen önemli olan onsuz yapılamayacak olan bayana toplumda yer verek, onlara saygı duymak, sevgi göstermek. Şiddete eğilimi azaltmaktır bence.
Feminizmi ya blu anlayıp karşı çıkmaktan ziyade araştırıp doğruları görecek olursanız eğer siz de destek çıkacaksınız eminim.
#YesAllWomen
Brave 881 YIL ÖNCE8YANITLA
moonbüke
Kesinlikle KATILIYORUM!
moonbüke 621 YIL ÖNCE1
Daeva
ben kadınla erkeğin eşit olduğuna inanmam. kadın erkek eşit değil birbirlerinin tamamlayıcısıdır.
Daeva 741 YIL ÖNCE1
Lucitiel
İnsanı insan kılan en önemli değer Vahdet-i Vücûd'tur. Öyle bir yaratılmışız ki dünyanın tüm dinlerinde dillerinde renklerinde ve coğrafyasında kadının erkeğe üstünlük taslaması veya erkeğin kadından üstün olması kabul edilemez birşey. Varlığın esas amacı kendi türümüzün karşı cinsine artistlik yapmak olmamalı tersine birbirimizin eksik olan yanlarını artıya çevirmek için yardım etmeli. Tüm dünya işlerini kadın da erkekte rahatlıkla yapabilir. Amaç her zaman yapıcı olmaktan geçmeli diye düşünüyorum.
Lucitiel 691 YIL ÖNCE7YANITLA
Leamy
Dünya görüşünü sevdiğim ya ♥ Emoji
Sonuna kadar katılıyorum Emoji
Leamy 701 YIL ÖNCE1
Artea
Kadın-Erkek eşitliği şöyle; erkektir yapar derken aynı şeyi kadın yaptığında neden kötü oluyor? Erkeklerin yaptığı her şeyi biz kadınlarda yapabiliriz.Çoğu yerde kadınlar ezilir, hakkını savunamazlar. Feminizm de kadınların hakkını savunmaktır en basit anlatımıyla. Bence gayet güzel bir şey, tabii abartılmaması kaydıyla.
Artea 601 YIL ÖNCE5YANITLA
Daeva
erkeğin yaptığı herşeyi kadın yapamaz kadın yaptıklarınıda erkek tabii biraz ahlakımız ve inancımız varsa ben olaya inanç yönünden bakıyorum
Daeva 741 YIL ÖNCE1
Auwlano
Arkadaşlar öncelikle şunu şuraya bırakayım;

Feminizm, kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunması amacıyla eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için bir mücadeledir. Kadın hareketi doğrudan kadınları ilgilendiren ve dolaylı olarak kültürümüzü ilgilendiren konularda bilinç uyandırır. Feminizmin temel objektifleri eğitim, iş, çocuk bakımı gibi konularda eşit haklara sahip olmaktan, yasal kürtaj hakkından, kadın sağlığı konusunda ilerlemelere, tacizin ve tecavüzün engellenmesinden lezbiyen haklarına kadar uzanır. Kadınların hakları ve ilgi alanlarını konu alan heterojen konseptin belirleyicisi kadındır. Kadın ve erkek arasındaki toplumsal eşitsizliğin süregelmesi, feminizmin amacının kadının toplumdaki yerinin iyileştirilmesinin ve toplumda gerçek bir eşitlik durumunun sağlanmasına neden olmuştur. “Feminizm” kavramı altında sayısız hareket özetlenmiştir.

Bilmeyenler önce okuyup yorum atsınlar. Herkes için söylüyorum. Sonra da fikirlerinizi söylerken karşıdakinin düşüncesini çürütmek amaçlı değil de, düşündüğünüzü dile getirmek amaçlı söyleyin. Hadi hayırlı geceler Emoji
Auwlano 861 YIL ÖNCE5YANITLA
mervei
Öncelikle fikir paylaşılan konuda cevap yetiştirmeyle şunu ikili diyaloğa çevirmeyin. Fikirleri okumak için konu açılır kendininkini kabul ettirmek için değil.

Kadınla erkeğin farklılıklarından bahsedip eşit değil demek ne ya. Eşitlik zaten aynı olmak değil farklı bireylerin aynı haklardan yararlanması, aynı muameleyi görmesidir. Yoksa sizin mantığınızla siyahi bir birey de bizle eşit değil farklı çünkü. Olabilir mi böyle bir şey.

'Kadın erkek eşit değil di mi fıtrata ters' şu zihniyet mi örnek aldığınız , kendine siyasi lider diyen yoz fikirli insanlar mı ?

16-17 yaşında genç insanlarsınız gerçekten üzücü sadece. Şu fikirlerin, kişilerin peşinden koşmayın. Kadını aşağı çekerek ezerek kendinizi değerli hissedebilirsiniz ama bir erkek kadının gözünde ona verdiği değerle büyür. Erkek değil artık adam olur.

Belki 6-7 yaş ama büyüğünüz olarak söylüyorum. Kadınları sevin, farklılıkları sevin, oturun İslam dinini okuyun, isterseniz Budizmi yeter ki iyi bireyler, aklı fikri temiz insanlar olun.
mervei 381 YIL ÖNCE5YANITLA
Yusuf
Toplumun huzurunu bozmak için çok güzel bir akım, çoğu şeyleri bahane edip akpil basmayıp kamuya zarar vermek gibi, sokak ortalarında uygunsuz eylemler yapıp ahlak çerçevesi dışına çıkmak vb çok şey pek yararlı bulmuyorum.EK
Yusuf 991 YIL ÖNCE4YANITLA
mervei
Gerçekten akıllı bir erkek için, feminizmden rahatsız olmanın mantıklı açıklaması olamaz olsa olsa ataerkil zihniyetin işine gelmemesi bu. Erkek düşmanlığı sanan sığ fikirleri zaten geçiyorum. Kadın cinayetlerinde başı çeken ülkemizde tatlı hoş sohbet konusu değil malesef kadın-erkek eşitliği konusu.

Ayrıca, şu alt metin o kadar tehlikeli ki 'ahlaki değerler'. Ahlaki değerler kadın üzerinden tanımlanmaz, birey üzerinden tanımlanır. Herkes de kendi ahlakından sorumludur.

Maskulenizm gibi bir kavram neden konuşulmuyor dimi tutturmuşlar feminizm? Kadın hakları, işçi hakları, hayvan hakları vb konuşuluyor bu dünyada insanlar seslerini duyurmaya çalışıyor, ayrımcılığa uğruyor, canından oluyor çünkü. Kadın haklarını savunuyorum diyen birinde bile alttan alta öyle bir cinsiyetçi zihnin kokusunu alıyorsun ki. Önce bunları yıkman, erkek çocuklarını hoşgörüyle, sevgiyle yetiştirmen gerekiyor yol katetmen için.
mervei 381 YIL ÖNCE3YANITLA
Daeva
ahlaki değerlerden kastım farklıydı sen yanlış anladın
Daeva 741 YIL ÖNCE0
Auwlano
Auwlano 861 YIL ÖNCE3YANITLA
karadayı
Aslında feministlerin amacı kadın erkek eşit olsun diye değil daha doğrusu sadece amaçları o değil asıl amaç mağdurlara yardım etmek ne bileyim çalışan kadına da evdeki kadına da çaresiz değilsin eşit yaşama şansın var demek anladığım kadarı ile basın ve medya da feministleri biraz da yanlış lanse etmiş ve erkekler ölmelidir yaşasın kadınlar algısı toplumda oluşturulduğunu düşünüyorum.
karadayı 801 YIL ÖNCE3YANITLA
Brave
Kadın erkek neden eşit olamaz ?
Brave 881 YIL ÖNCE2
Daeva
kadın-erkek eşit değildir hiç bir mantıklı açıklaması yok bunun
Daeva 741 YIL ÖNCE0
Yusuf
Kaç tane Maden de çalışan kadın tanıyosun çok merak ettim söyler misin?
Yusuf 991 YIL ÖNCE0
nnurselin
Ya tartışma konusu açmışsın kim ne yazarsa yazsın kendi düşünceni doğrulayıp insanlarınkini yalanlıyosun tartışmanın ne demek olduğunu öğren her fikre açık ol bence
nnurselin 691 YIL ÖNCE3
karadayı
eşitlikten tarzım şuydu yani kadınlar iş yerinde taciz yaşamasın çalışma şartları daha iyi olsun diye uğraşıyorlardır.
karadayı 801 YIL ÖNCE0
Daeva
fikre saygımız vardır tartışıyoruz zaten güzelce insanca
Daeva 741 YIL ÖNCE0
Liberty
kadın erkek sonuna kadar eşittir. fakat Özgecan olayında kendini feminist olarak niteleyen kişilerin otobüse binip kart basmamasından sonra yere batsın sizin feministliğiniz dedim. şu an söyleceklerim daha çok bayan arkadaşlara, siz tabikide hem cinslerinizi işte,okulda,dışarıda herhangi bir yerde koruyacaksınız,haklarını arayacaksınız böylede olması gerekiyor hele ki bizim gibi ataerkil bir toplumda. ama bunları bişeyizm altında değilde insanlık adına yapsanız daha iyi olur. çünkü o feminizm terimi altında erkek düşmanlığı yapanlarda var.
son olarakta protesto bahane beleş otobüs şahane ^^
Liberty 621 YIL ÖNCE1
Brave
Galatasarayliyim ama iki holiganin bi yerleri yakmasindan ben sorumlu değilimdir
Ben kendi goruslerime hareketlerime bakarım
Elbet var feminizmi çarptıran ben de diyorum bunu
Kendi cinsini sonuna kadar savunmak da bana düşer her türlü
Brave 881 YIL ÖNCE0
Daeva
kadın-erkek eşit değildir olamaz.
Daeva 741 YIL ÖNCE1
nnurselin
Arkadaşlar tartışmayı açan arkadaşın duruşu belli duvara konuşmaktan başka bişey değil adam hunharca eşit değil diyor ama neden olmadığını söylemiyor
nnurselin 691 YIL ÖNCE1
Daeva
kadın-erkek neden eşit değildir ?

1.İslam inancına göre kadın-erkek asla eşit olamaz bkz:(Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır..../nisa,34)

2. İslam inancı dışına çıkarsak Batılı bir düşünür: "Tüketim uygarlığı kadınları ikiye bölüyor, gittikçe de daha fazla bölecek: Tüketen kadın. üreten kadın. Birincisi kadınlıktan, gün geçtikçe dişiliğe, ikincisi kadınlıktan gün geçtikçe erkekliğe doğru kayıyor." diyor. Fıtrata aykırı şeyler yaparak eşitlik sağlayamazsın

3. kadın erkek araç olarak düşünüldüğünde eşit olabilir ama mantıken ve manevi olarak asla eşit değildir
Daeva 741 YIL ÖNCE1
Brave
Neden anlamakta sıkıntı çekiyorsunuz ?
Su anda bilinen 23 farklı feminizm çeşidi var
Islak feminizmi diye bir çeşit de var
Kadınlarımızı neden korumayalım da koruyana böyle davranalım ??
Brave 881 YIL ÖNCE0
Daeva
Kadına İslam dışında vuracağınız her darbe ister feminizm olsun istersen 23 çeşidi kadını köle yapar sadece
Daeva 741 YIL ÖNCE0
moonbüke
Öpesim geldi net.
moonbüke 621 YIL ÖNCE3YANITLA
sleeper
Bu zamanda bile kadın erkek eşit değildir diyen garip düşünceli insanların olması çok komik cidden. Zaten verdikleri örneklerden belli. Kas gücünün feminizm ile ilgisi olduğunu düşünüyorlar halen. Yahu bende gidip maden de çalışamam.
Kadınlar şimdiye kadar neyi yapamamış?

Hiçbir inanç bir insanı diğerinden üstün kılamaz. Eğer insanı sadece insan olduğu için sevseydik, ayrım yapmasaydık ne kardelen şarkısı yazılırdı ne de ünzile.

Bu zamanda eşit olmadıkları bir toplum gerçeğidir. Eşit olmaları gerektiği ise yaratılış gerçeği.
sleeper 711 YIL ÖNCE3YANITLA
Hwoarang
İlk feminist Lilith diye duydum sanki Emoji
Hwoarang 531 YIL ÖNCE2YANITLA
Antares
Ne kadınlar erkeklerden,nede kadınlar erkeklerden üstündür.Hepimizin farklı rolleri var.Erkekler mantık ve stratejide,fiziki güçte öndedir.Kadınlarsa daha şefkat ve sabırda,pratik zekada öndedir. Farklı roller,farklı üstünlükler demektir.Benim üstünlük anlayışım bu.
Kadında olmayanlar erkekte,erkekte olmayanlar kadında vardır.Zıtlıklarla donatılmışız.Bu yüzdende birbirimizi çok iyi tamamlıyoruz...
Antares 738 AY ÖNCE2YANITLA
codyjames
Feminist olmayan kadın erkek üstünlüğünü kabul etmiş demektir
codyjames 31 YIL ÖNCE2YANITLA
moonbüke
we can do it hanımlar xd
moonbüke 621 YIL ÖNCE2YANITLA
Brave
Sizlerden tam araştırma yapıp o gozluklerden kurtulmanızı soylemekten başka bir şey demeyecegim.
Iki gün sonra bir kadına bir şey olsa Nihat Doğan misali öyle giyinirsen olur da dersiniz siz.
Bayanları savunalım dedim fazlası değil
Hunharca erkek üstün diyeceğinize biraz dinleseniz su kadar kafa ağritmazdiniz.
Brave 881 YIL ÖNCE2YANITLA
Yusuf
Kuran ayetini, 23 maddeye değişmeyi bırakırsan yeterli.
Yusuf 991 YIL ÖNCE1
Brave
Kur'anda bayanlara eziyet edin de yazmaz
Brave 881 YIL ÖNCE0
Yusuf
Yazmıyor zaten.
Yusuf 991 YIL ÖNCE0
Daeva
Senin bize gözlükle demen bizi gözlüklü yapmaz işi özgecan aslana kadar çektin. neyin eşitliğini savunuyorsun ? kadın erkek eşit madem kadın-erkek lavobalarını birbirinden ayıran duvarları kıralım pisuvar ortak kullanıma açık olsun mantıklı mı sence ? kendinize gelin Allaha emanet
Daeva 741 YIL ÖNCE0
Liberty
açıkcası ben o arkadaşları pek samimi bulmuyorum. hem ne demiş bi'abimiz : '' komünizm parayı,feminizm kocayı bulana kadardır.''
Liberty 621 YIL ÖNCE1YANITLA
Daeva
bunların bir çoğu kocayı istemiyor anlamışsındır yani Emoji
Daeva 741 YIL ÖNCE0
Kami-Sama
Kadın ile erkek ying ve yang gibidir tekken bir ley ifade etmeZler ama yana yana geldiklerinde muhteşemlerdir o yüzden boşverin bu femizm Emoji
Kami-Sama 468 AY ÖNCE1YANITLA
Daha fazla yükle