KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Felsefe Hayattır

Lucitiel Seviye 69

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 2B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Melkor
Günümüzde bir insanın felsefeci olması için; uzun ve karışık cümle kurması, batının kölesi olması ve bilim kalp ben yapması lazım ulan çok acı bir durumdayız her neyse
Benim için felsefeciler; öz konuşan, süslerle takılmayan kişilerdir. buradan felsefecilere slm
Şuraya kendimin yazdığı 10 larca sözden 1 tanesini atayım da felsefeci görün.
İnce şampuan köpüğün üstünden kayar. -Melkor
Melkor 992 YIL ÖNCE8YANITLA
Leamy
Günümüzde felsefe, zamanın filozoflarının kullandığı kelimeleri kullanarak, anlaşılması zor şekilde kendini anlatmak olarak nitelendiriliyor.
Baktığımızda, "Ulan filozof gibi adamsın hee" denilen kişiler hep halk arasında bilinmeyen kelimeler kullanan kişiler. Halbuki o kişi bir filozof değildir, okumuştur. Kendisine Allah tarafından verilmiş olan beynini geliştirme kabiliyetini kullanmıştır. Ne yazık ki günümüzde azıcık okusam, yeni şeyler öğrensem kaygısı yok. İleri nesillerde olacağını da pek zannetmiyorum, üzgünüm.
Leamy 702 YIL ÖNCE3YANITLA
DavyJones
a.slm Çaysız sohbet, tekerleksiz arabaya benzer.
DavyJones 492 YIL ÖNCE3YANITLA
Cleage
Yaf ben dedimdi melköre böyle bi konu açıp tartışsak mı her hafta başka bir şeyi diye. Sen açmışsın güzel de olmuş tesekkür ettik.
Cleage 562 YIL ÖNCE3YANITLA
ismail
batının kölesi olma fikrine yüzde yüz katılıyorum irfanım sorun çıkaran ne varsa ordan geliyor zaten. bazı fikirler oluyor ki derinlemesine düşündüğünde bir çok sonuca çıkıyor. her sonucunda kendi içinde değerlendirilmesi ve test edilmesi gerekiyor bu da metodoloji oluyor bu kısaltmalar çok işe yarıyor Emoji diğer türlü çok daha uzuyor ve anlam kaymalarından dolayı derdini anlatmak zorlaşıyor. bu konuya yorumların çoğalmasını bekliyorum Emoji fikir fikirdir yapılan her felsefi tartışma öyle yada böyle gelişim sağlar Emoji
ismail 382 YIL ÖNCE2YANITLA
rmznmtl
Felsefe, düşünmektir, düşünebilmektir.
Sorgulamaktır dolayısıyla.
rmznmtl 302 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucitiel
Düşünmek aslında karşılaştırmalar yapmakla özdeşleştiriyor, anlamlarından biri de bu. Her sorguladığımız düşünce eninde sonunda bir karara varmakla bitiyor, karasız kalmak bile bizi daha çok düşünmeye itiyor.
Lucitiel 692 YIL ÖNCE1
ismail
ayrıca teorime göre varlığın neden var olduğunu yalnızca, varlığa aşkın bir zihin açıklayabilir. bunu kabul ettiğimizde determinist evren anlayışı çöküyor, peşinden ateizm materyalizm de çöküyor. varlığa aşkın bir zihnin varlığını kabul ettiğimizde ki bu tanrı demek oluyor, zaman mekana da aşkın oluyor. bir nevi dizideki ölümün tepeden bakışı gibi Emoji çünkü,var oluş süreci içinde var olmuş bir zihnin varlığı ve neden var olduğunu açıklayabileceği iddiası tanrılık iddiası anlamına geliyor. zira bir balığın sahile vuran dalgaların kinetik enerjisini hesaplamasını bekleyemeyiz Emoji hesaplarım derse senin bi oltaya takılma vaktin gelmiş hacı diye dalga geçeriz Emoji ama şimdi bilim ve felsefe metodolojisi hep bu temelde yapılandığından mütevellit Emoji bilim din karşı karşıya otomatik olarak getirilmiş oluyor. her şey de var olan düalite gibi bilim-din de yin yang yada artı eksi gibi ayrılmaz bir bütündür.
özet.
varlığın neden ve nasıl var olduğunu açıklamaya çalışan ''aşkın'' olmayan bir zihin aynı zamanda kendi zihnini de kendisi yaratmış olmayı iddia etmiş olacağından, tanrı anlayışının ezeli ve ebedi oluşunu zedeler ve fonksiyon kendi içine çökerek mutlak sıfırda sabitlenir Emoji
saygılar. bu konuda bi tez yazayım en iyisi ben Emoji
ismail 382 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucitiel
Öz konuşan insan az konuşan insandır. Ve niye bizlerde birer felsefeci olamasak ta yorumcu olamayalım ? Ve dediğin gibi uzun ve karışık cümlelerin anlatamadığını bazen iki kelime anlatmaya yetiyor.
Lucitiel 692 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucitiel
''Katı olan her şey buharlaşıyor, kutsal olan her şey dünyevileşiyor ve en sonunda insanlar yaşamın gerçek koşullarıyla ve diğer insanlarla ilişkileriyle yüzleşmeye zorlanıyor. Modern burjuva toplumu, böylesine kudretli üretim ve mübadele araçlarının bir araya getirmiş olan bu toplum, yer altı güçlerini kontrol edemez bir büyücüye benziyor.'' Karl Marx

Karl Marx, burada öyle birşeye değinmiş ki ; dünyada hiçbir şeyin doğal ve kendince kusursuz kalmadığını, eninde sonunda ona bir insan elinin değdiğini ve modernize denilen canavarın teknoloji adı altında her şeye hükmedeceğini anlatmış. Ama bunun sonunun nereye gideceği hakkında hiçbir fikre sahip değil. Güç her zaman kontrol edilebilir değildir.

Sizler Marx'ın bu görüşü hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ?
Lucitiel 692 YIL ÖNCE1YANITLA
Leamy
Kesinlikle katılıyorum Karl abiye. İnsan eli değen hiç bir yer, canlı, doğal oluşum eskisi kadar kusursuz işleyemiyor.
Ya da 90ları görmüş olan bizler, gerçek komşulukları, mahalle maçlarını, annelerimizin apartman altında oturup çay/çiğdem yaparken bize "oğlum/kızım yapmasana" diye bağırmaları bilinç altımda yer alan hayali kahramanlardan daha uzak geliyor şu günlerde. Ki ben 100.000 nüfuslu bir ilçede yaşıyorken böyle, büyük şehirleri düşünemiyorum bile...

Beni Karl Marx'ın sözlerini okumadan önce, bu düşünceye iten haber şuydu :


Bunu sadece bir insan yapabilirdi ve yapmışta. Dili, dini, ülkesi, bayrağı, rengi, IQ'su önemli değil. İnsan insandır. Ve bu dünyaya gözümüz gibi bakmamız gerekirken hunharca harcıyoruz. Ya canından yiyoruz ya da dünyanın yaşanılabilirliğini bitiriyoruz. Ne için? sadece EGO tatmin etmek için. Çok kızdım yine, sözlerimi burada bitiriyorum. Hoşçakal Emoji
Leamy 702 YIL ÖNCE1
cosmos11
evet güç her zaman kontrol edilemez, kendini dünyanın hakimi sanan insan da, doğanın gücü karşısında er geç ne kadar zayıf olduğunu kabul edecektir. Yerküreyi sömürmeye devam ediyoruz, kaynaklar tükendiğinde geri dönüş için çok geç kaldığımızı anlayacağız, bu da öyle uzun bir zaman diliminde olmayacak gibi görünüyor ne yazık ki

Hayvanlar konusuna hiç girmeyeyim kendimi kaybediyorum sonra
cosmos11 422 YIL ÖNCE1
ismail
sükunet, acıyla pişmiş insan ile acıyla yanmış insan arasındaki farkı belirler.
İsmail. T
tadına doyum olmayan sohbete sahip insanları acıyla pişmiş olanlar kategorisini koymak lazım Emoji zira acıyı çekmek değil rıza ile göğüslemektir insanı lezzetli kılan. yegane felsefi çıkarırım bu dur hayata dair Emoji
ismail 382 YIL ÖNCE1YANITLA
Frkn97
tek bildigim hicbişey bilmedigimdir sjajaa
Frkn97 262 YIL ÖNCE1YANITLA
Lucitiel
Emin misin ? Emoji Bence hiçbirşey bilmediğini söyleyen bir insan aslında hayatın sırlarına vakıf olan insandır.
Lucitiel 692 YIL ÖNCE0
Frkn97
hmm diyosun sjsjsj
Frkn97 262 YIL ÖNCE1
Lucitiel
Lol , Silkroad, Knight Online, Dota 2, Wolf Team vs vs...tüm bu örnekler çoğaltılır. Özellikle online oyun oynayan arkadaşlarıma yönelik bir sorum var. Bu tarz oyunların felsefesi nedir ve oynarken hangi ruh halleri içerisinde olunuyor ?
Lucitiel 692 YIL ÖNCE0YANITLA
Lucitiel
'' Franz Kafka, baba baskısını hayatı boyunca uzun süre üzerinde hissetmiş, babasından korkmuş, korkusu giderek evrilmiş ve öfkeye, nefrete dönüşmüş. O kadar büyüktür ki Kafka’nın içinde tuttukları babasına yazdığı fakat adresine ulaştıramadığı mektubu dahi kitaplaştırılmıştır.''

Dönüşüm nedir sizce ? ve insanların öfkesi gün geçtikçe daha da büyür mü bunu yapan çevre şartları mıdır yoksa kişinin kendine uyguladığı psikolojik baskılar mı ?
Lucitiel 692 YIL ÖNCE0YANITLA
Lucitiel
''Hegele göre; evrenle tanrının aynı şey olduğunu düşünür. Aslolan ruhtur. Mutlak ruh ise tanrıdır.''

Tüm tanrı inancının savunucularından olan FRİEDRİCH HEGEL, diyalektikten bahseder. Peki nedir bu diyalektik ? Akıl yürütme yoluyla araştırma ve doğrulara ulaşmaktır. Bir tez veya görüşü, onun mantıksal sonuçlarını incelemek yoluyla çürütme yöntemi veya gerçeklik ile gerçekliğin çelişmelerini incelemeye, aşmaya yarayan yolları arayan, akıl yürütme yöntemidir.

Hegel, akıl yürütülerek evrendeki bir çok soruya cevap vereceğimizi düşünse de ben şansın, kaderin ya da bilime bağlanmayan güçlerin var olduğuna da inanıyorum. Hem bilim hem de metafizikle düşünmek pek çok şeyi anlamamı kolaylaştırıyor.
Lucitiel 692 YIL ÖNCE0YANITLA
mr.nobody
Kendini bilmek, tüm bilgeliğin başlangıcıdır.Aristoteles

Sorgulanmayan yaşam yaşanmaya değer değildir. Sokrates

Özler(varlıklar) gereksiz yere çoğaltılmamalıdır. Ockham’lı William

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabileceği kadardır. Mevlana

Büyük fikirleri düşünenler büyük hatalar yaparlar. Martin Heidegger

Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar. Konfüçyüs
mr.nobody 722 YIL ÖNCE0YANITLA
Lucitiel
Okuduğum bir kaynakta ;
Deneyci görüşe göre insan zihninde doğuştan bir bilgi yoktur. İnsan zihni, bu nedenle boş bir levha (tabula rasa) gibidir.

Deneycilik akılcılığın karşıtıdır. Akılcılığa karşıt olarak deneycilik, duyum ve deneyimle temellenen bilgileri bilgi olarak kabul etmektedir yalnızca. İnsan bilgisinin tek kaynağı deneyim ya da duyumdur buna göre. Bilginin kaynağında aklı gören rasyonalizm geleneğine karşıt olarak deneycilik her tür bilginin sonradan deneyimle, duyumlarla elde edildiğini ileri süren bir felsefi temele sahiptir.

Eğer zihnimizde doğuştan bir bilgi yoksa bunu yaşayarak ve deneyerek öğreniyorsak kaderciliği de reddeden bir görüş bu. Kendi fikrim her şeyi deneyerek öğrenemeyiz. Temel konular dışında her insanın içten gelen bir yeteneği vardır diye düşünüyorum.
Lucitiel 692 YIL ÖNCE0YANITLA
Daha fazla yükle