KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Fatih

Marla Seviye 36

SİNEMA & TELEVİZYON & MÜZİK

4 yıl önce - 2B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Teostair
Bence bu tarz diziler insanlara tarih merakı veriyor. İyi yada kötü ne anlatılırsa anlatılsın sen başka yöne çekmezsen yararlı buluyorum. Zaten dizi yapımcıları diyor: "İşin entrika kısmı, saray kısmı hayal ürünüdür" diye. Sen hala bunu bilip vay efenim şöyle böyle. Madem öyle düsünüyorsun, izlemeyeceksin. Her hafta diziyi sektirmeden izleyip de kötü yorum yapanlara aldanmamak lazım. Bekleyelim. Görelim. Sadece İstanbul'un Fethi kısmını izlesem yeter benim için bu dizi. Gerisini zaten ciddiye almam.

Edit... Kim neyi nasıl görmek isterse öyle baksın. Kötü eleştiri için izliyorsan öyle bak, kendine bi pay çıkartacak bişeyler kapmak istiyorsan öyle bak. (Algıda seçicilik)
Teostair 384 YIL ÖNCE2YANITLA
Marla
Teo'ya çoğunlukla katılıyorum.
Şimdi genel düşünce savunulan nokta şu yönde: Kanuni koskoca cihan padişahı....Fatih ise Kanuni'nin belkide on katı...Rezil ediliyor deniliyor. Hiç katılmıyorum.

Bir kere bizim milletimizde "Osmanlı" ve " şanlı tarih" kavramları adeta dokunulmazdır. Ama bence en çok bunlara dokunulmalıdır. Böylesine dolu dolu bir kültürümüz tarihimiz varken neden bundan faydalanmayalım ki. Tarihimizin şanlı olduğunu hiç kimse inkar edemez. Osmalı'nın cihanda varlığını uzun süre korumuş eşsiz bir devlet/imparatorluk olduğunu kimse inkar edemez.

Ama bu konularda çekilmiş bir yapım olduğunda hemen kötü yönlerine dikkat çekiliyor. Bu yapıcılık değil.Hele hele henüz yayınlanmamış bir diziye bunu da batıracaklar şeklinde bir peşin hükümle bakmamız bile bu konuda ne derece hassas olduğumuzu gösteriyor. İsteniliyor ki Tarihe hiç dokunulmasın ve onlar bizim gözümüzde ilahlığını korusun.Ama bahsedilen anlatılan kişilerde en az sizin bizim kadar insanlar. Hepsinin zayıflıkları, yanlışları hataları var. Sırf çok büyük bir devletin padişahıydılar diye bunlardan bahsedilmemesi bence saçmadır.

Mesela adaletiyle meşhur Kanuni kendi öz oğluna adil olamamıştır. En büyük oğlu "Şehzade Mustafa" ' yı kendinden koruyamamıştır. Ve bilinen bir gerçektir ki Mustafa çarptırıldığı cezayı haketmeycek kadar masumdur.Bugün bile "Mustafa padişah olsaydı..." diye başlayan cümleleri bir çok tarihçiden duymak mümkündür.

Yine Kanuni'nin torunu Sultan Murad vefat ettiğinde yaşadığı bilinen 19 oğlu vardır. Kızlarını saymıyorum bile. Harem hayatı yoktur diyebilir misiniz? Yine padişahlardan birisi -tam hatırlayamıyorum ama araştırırsanız eminim bulacaksınız- hamamda cariye kovalarken düşüp ölmüştür.Hatta ve hatta sarhoşluğuyla nam salmış padişahlar da vardır. Peki bu detaylar onları daha değersiz mi kılıyor. Bence hayır. Bir politikacı olarak büyük bir develetin padişahlarıydılar. Ama aynı ölçüde insandılar. Onların bu yönlerini görmek neden bu kadar korkunç anlayamıyorum.


Türk milletinin "gerçeği biz biliyoruz ya, falanca şöyle büyük padişahtı bu dizi şunları şunları yapıyor " demesine rağmen aslında Türkiye'de yılda bir kişiye düşen ortalama kitap okuma süresinin 20 dk olduğu gerçeği de var. Şimdi bu insanların ben Kanuni'nin veyahut Fatih'in hayatını öyle çok teferruatı ile bildiklerini zannetmiyorum. Çoğunluk için adlarını çokça duydukları büyük padişahlardır o kadar.

Ha harem hakkında yazılanlar çizilenler çoğunluğun hoşuna gitmiyor olabilir ama o dönemdeki Harem hayatı hakkında kesin bilgiler yok ki. Ya da entrikalar yoktur deniliyor. Nizam'ı alem için kardeş katlini bizzat Fatih Sultan Mehmet'in kararı ile vacip kabul etmiş bir devletten bahsediyoruz. Benim inancım entrikada vardır oyun da.

Tabiiki bunlar benim düşüncelerim. Aksini düşünene de saygımız sonsuz Emoji

Kısacası ben bu diziyi merakla bekleyeceğim Emoji

Ve bir arkadaş sormuştu sanırım. 10 eylülde yayınlanacak dizi.
Marla 364 YIL ÖNCE2YANITLA
sinemgfb
helal!!..
bak hem de fazla fazla helal Emoji
sinemgfb 754 YIL ÖNCE2YANITLA
ErdiDSC
100 kere beğenme imkanım olsa 100 kere beğenirdim Emoji Ağzına ve klavyene sağlık Sude başkan, aynı fikirdeyim Emoji
ErdiDSC 884 YIL ÖNCE1YANITLA
Marla
Bence bu bilmeyenlerin eksikliğidir. Ve Teo'nun belirttiği gibi algıda seçiciliktir. Örneğin Aşk-ı memnu'yu izleyen birisi bu dizinin aldatmayı özendirdiğini düşünebilirken bir diğeri tam tersini düşünerek bundan bir ders çıkarabilir. Siz ne yaparsanız yapın zaten insanlar almak istediklerini alacaklar. Sırf kötü düşüncelere yol açıyor diye toz pembe anlatılması ve iyi yönlerinin öne çıkarılıp kötü tarafların törpülenmesi bence ikiyüzlülük.

Arkadaşınızın bakış açısı ile de alakalı, bunun bir dizi olduğunun ve kesinkes bilinen gerçeklikler dışındaki bölümün kurgu olduğunun ayrımına varamıyorsa yaptığı yorumun ben çok da sağlıklı bir yorum olduğunu düşünmüyorum.

Ve yine bu tarz dizilerin çekilmesinde bulundukları dönem hakkında çok net bilgilerin olmayışı hem avantaj hem dezavantaj olabilmek de. Tamamen kişilerin tarihe bakış açısı ile alakalı.

Yine şahsi fikrim. Ben zaten yabancıların diziye takdir etmek amaçlı baktıklarını da düşünmüyorum. Eminim böyle demesine rağmen ayıla bayıla izliyorlardır. Hatta bazı ülkelerde MY maratonlarının yayınlandığını ve yayın kesildiğinde halkın itiraz ettiğini de biliyorum. Ama sorsanız hepsi bilirkişi gibi "Aslında bu dizide çok fazla hata var" diyecektir.

Yine bir parantez açayım bazı ülkeler Muhteşem yy'ın anlattığı gerçekliklerin daha fazla dikkat çekmemesi ülke imajlarına ve tarihlerine zarar vermemesi için yayından kaldırdılar. Yani bizim tarihimizin böyle bir yaptırım gücü var. Bunu kullanmak kadar doğal bir şey bence olamaz. Emoji


Muhteşem yy'ın da devamlı bir izleyicisiyim. Ben şahsım adına Kanuni'nin çok iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Mesela bir sahnesi vardır o dizinin Mohaç meydan muharebesinden sonra Kanuni mezar kazdırıp içine girmiştir. Kendisinin gelip geçici olduğunu anlamak için. Yani bu ayrıntıyı hangimiz biliyorduk bu dizi yayınlanmadan önce ?
Marla 364 YIL ÖNCE1YANITLA
Spn1905
Ama bir de bunları bilmeyenlerin yerinden düşünmek lazım. Mesela , olmuş bir olayı anlatayım. Diziyi izleyen yabancı uyruklu bir arkadaşım "bu mu sizin Kanuniniz diye dalga geçiyor. Yani bu tarihi şahısları tanımayanları da dikkate almak lazım. Yabancı olmasın, Türkiye'deki çocukların kendisi olsun. Onları da etkiliyor.
Ben tarihi film/dizi çekilmesin demiyorum. Aksine, çekilmesi güzel, tarihi tanıtıyor, yayıyor. Ama çekilince dikkat edilsin diyorum
Spn1905 904 YIL ÖNCE0YANITLA
Spn1905
Türkiye'nin gurur duyulacak bir tarihi var. Bunu film ya da dizi yapmak tabiki de doğal hakkınız Benim demek istediğim; böyle muhteşem şahıslar hakkında dizi ya da film yapılınca biraz daha özen ve dikkat gösterilmesi. Diğer dizilerde herşey ola bilir: yalan dolam entrika falan. Ama bu tür dizilere daha dikkat gösterilmeli.
Her ne kadar o dönem hakkında net bilgileri olmasa da, gerçek bilgiler falan da kullanılıyor dizide.
Yabancıları düşünmeyelim tamam. Ama Türkiye'de bile kendi tarihini bilmeyen o kadar çok kişi var ki. Tarih kitapları okumak yerine, tarih dizilerini izler mesela.
Diziyi beğenerek izliyorsunuz, çünkü tarihi biliyorsunuz, Kanuninin kim olduğunu biliyosunuz. Ama bunu bilmeyenleri de düşübmek lazım
Spn1905 904 YIL ÖNCE0YANITLA
rumeysagr
dağhan oynuyorsa ve konu fatih ise ben mutlaka izlerim Emoji

ne zaman başlayacakmış dizi
rumeysagr 74 YIL ÖNCE0YANITLA
Spn1905
Nedense hiç sevinemedim valla. Muhteşem Yüzyıl dizisinde Sultan Süleyman Kanuni'yi rezil ettikten sonra herhalde başka tarih dizisi yapmazlar demiştim. O Kanuni ki bütün dünyada ad salmıştı.
Şimdi de Fatih Sultan Mehmet. Adı söylendiğinde şimdi bile insanı heyecanlandırıyor. Bi azeri olarak hakkında çok şey bilmesem bile, okuduğum az bir az bilgilerden hayranım zaten ona.
Kendi tarihini koruyacağına bütün dünyaya rezil ediyor dizi yapımcıları..
Spn1905 904 YIL ÖNCE0YANITLA