KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

En sevdiğiniz çiçek hangisi?

YouLoST Seviye 41

SERBEST KÜRSÜ

3 yıl önce - 2B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
jivel
mahsun kırmızıgül
jivel 871 YIL ÖNCE4YANITLA
Josepine
Gece gece ne içtiysen aynısından bende istiyom jxjxjxjxj
Josepine 521 YIL ÖNCE0
jivel
neyden sebep?
jivel 871 YIL ÖNCE0
Josepine
Mahsun Kırmızıgül nerden geldi aklına onu merak ettim onu bulduğun kafadan bende istiyo m kxjxjxj
Josepine 521 YIL ÖNCE0
creepyjef
Benimde aklıma yılmaz morgül gelmişti onu yazacaktım .d
creepyjef 731 YIL ÖNCE0
Antares


Doğada kendi kendine yetişen bir çalı türüdür. Hem görünümü güzeldir hemde kokusu.Bu kadar güzel bir bitkiye neden katır tırnağı demişler pek anlamadım
Antares 731 YIL ÖNCE2YANITLA
melina
Beyaz papatyalar Emoji
melina 133 YIL ÖNCE2YANITLA
LİKEMGMT
kardelen
LİKEMGMT 723 YIL ÖNCE2YANITLA
MicHael#
Lavanta.........
MicHael# 581 YIL ÖNCE1YANITLA
Tessa_spn
Oh guzel bir konu
Lotus ciceği canim forum severler
Lotus bitkisi, ” gerçek nazik çiçekler” olarak bilinmektedir. Lotus bitkisi çamurlu ve kirli ortamlarda yaşamaktadır.Lotus bitkisinin muhteşem özelliği ise bu kadar kirli ve çamurlu bir ortamda yetişmesine rağmen yapraklarının tertemiz olmasıdır. Bu olayın gerçekleşme şeklini inceleyecek olursak;

Lotus bitkisi üzerine en ufak toz parçası geldiğinde hemen yapraklarını sallar ve tozu belli bölgeye doğru iter. Ve yağmur yağmaya başladığında ise yağmur damlalarını aktif bir biçimde kullanarak temizlenir. Yaprağının üzerine düşen yağmur damlalarının üzerindeki kirli bölgelere aktarmaktadır. Lotus çiçeği genel olarak Nelumbo diye tabir edilen yağmur ormanlarında yetişmektedir.
Lotus bitkisi ile nilifer çiçeği birbirlerine çok benzemektedir. Hatta çoğu özelliği aynıdır.Aralarındaki fark boylarıdır. Nilüfer çiçeği en fazla 20 cm’dir.Fakat lotus bitkisinin boyu 3 metreye kadar ulaşabilmektedir.
Antik Mısır’da Lotus Çiçeği Anlamı
Antik Mısır efsanelerinde lotus çiçeği çok sık kullanılır. Mısır tanrılarının Osiris adlı kralı, lotus çiçeklerinden yapılmış bir taç giymiş olarak tasvir edilirken, Osiris’in kraliçesi olan Isis, yeni yetişen lotus çiçeğinden yapılmış taç takarken tasvir edilir.

Horus adlı Tanrı’nın geçtiği bir başka eski Mısır mitolojisinde ise, Horus’un her gün çiçek açan lotus çiçeği aracılığıyla tekrar doğduğu anlatılır. Eski Mısırlılar cennetin lotus çiçeğinin gövdesi üzerinde yükseldiğini düşünürlerdi. Bunu göstermek için de tapınaklarındaki sütunlara lotus çiçeğinin sarmasını sağlamışlardır.Eski Hindistan’da Lotus Çiçeği Anlamı
Eski Hindistan’da ise lotus çiçeğinin ayrı bir yeri vardır. Bir Hint efsanesinde, Mısırdaki efsanelere benzerlikler vardır. Bu efsaneye gere, suyun üzerindeki lotus çiçeğinin yaprakları açılır ve içerisinden Brahma, Vishnu ve Shiva çıkar. Hint inanışına göre lotus çiçeğinin merkezi, büyük yaşamın merkezi ve gücün kaynağıdır.

Erken dönem Hindu edebi çalışmalarından birinde, antik Hindistan tanrıçalarından olan Rig Veda, “Lotus Tanrıça Lakshmi” olarak anılmakta ve “Tüm Canlıların Anası” lakabı takılmaktadır. Lakshmi’nin diğer adı ise Padma, yani lotus’dur. Bu adla Lakshmi “lotus’tan doğan”, “lotus gözlü” ve “lotus renkli” olarak anılmakta, genelde lotus çiçeğinin üzerinde otururken ya da lotus çiçeğinin üzerinde ayakta dururken tasvir edilmektedir.

Eski Çin’de Lotus Çiçeği Anlamı
Buda, aydınlanma zamanlarında yaprakları açılmış lotus çiçeğinin üzerinde otururken tasvir edilmektedir. Asya’daki sanat eserlerinde Buda’lar genelde lotus çiçeğinin üzerinde otururken tasvir edilmektedir.

Lotus, aydınlanmanın en üst mertebesidir. Kwan Yin adlı Bodhisatva (Budizm inanışına göre aydınlanmasını erteleyen kişi) genelde lotus çiçeklerinin üzerinde dururken tasvir edilmektedir. Guru Rinpoche olarak bilinen Padma Sambhava adlı Tibet’e 762 yılında Budizmi tanıtan hoca ile ilgili bir başka efsane vardır. Bu hocanın ismi “lotus vaizi” anlamına gelmekte ve Sanskritçe “Padma” yani lotus kelimesinden türetilmiştir. Çok uzun zaman önce Padma, çok güzel olan Mandarava adındaki karısıyla meditasyon yaparmış. Padma’nın kızını Budizme soktuğunu duyan kral çok kızmış ve Padma’yı tutuklatıp diri diri yaktırmış. Fakat, kralın askerleri ansız bedenin küllerini toplamaya geldiklerinde, Padma Sambhava’nın hala canlı olduğunu ve muhteşem lotus çiçeğinin üzerinde gölde meditasyon yaptığını görmülerdir. Bu tarihten itibaren, bu yer Tso (göl), Pema (lotus) olarak adlandırılmıştır.

Buda Shayamuni hayatının son sekiz senesinde, Saddharma-Pundarika (Sanskritçe Harika kanun’un lotus’u anlamına gelmektedir) hakkında vaaz vermiştir. Bu zaman aralığında Buda bacaklarını lotus olarak adlandırılan pozisyonda olacak şekilde çapraz yaparak oturmak suretiyle meditasyon yapmış ve aklı ile vücudunun hiç hareket etmediği bir bilince erişmiştir. Daha sonra kendi takipçilerine, gerçeği henüz açıklamayacağını, ileriki zamanlarda, dünyanın aptallık, kızgınlık ve hırsla zehirlendiği ve diğer tüm öğretilerin çaresiz kaldığı bir ortamda lotus öğretisinin insanlığı kurtaracağını tahmin etmiştir. Lotus Sutra adlı öğretinin hangi orijinal dilde vaaz edildiği bilinmemekle birlikte, Çince’ye Orta Asyalı rahip Kumarajiva (İS 344-413) tarafından Sanskritçe’den tercüme edilmiş, daha sonra Japonca ve İngilizce’ye çevrildiği kesindir.

Tibet’te Lotus Çiçeği Anlamı
Tibetli Budistlerin lideri Dalai Lama, beyazın diğer tüm renklerin birleşiminden oluşması ve manevi mükemmelliği temsil etmesi nedeniyle, “Beyaz Lotus’un Kralı” olarak bilinmektedir. Tibetli Budistlerin ibadet ederken kullandığı mandala’ların pekçoğu doğum, ölüm ve tekrar ölümü tasvir etmek üzere lotus çiçekleriyle işlenmiştir.

Renklere göre Lotus Çiçeğinin Anlamı

Mavi Lotus Çiçeği
Mavi lotus ruhun maddi dünya üzerindeki kontrolünü ifade eder. Aynı zamanda, bilgi, akıl ve zekanın da sembolüdür. Mavi lotus çiçeği bilginin hiçbir zaman tam olmayacağını anlatmak için her zaman yarı açmış şekilde tasvir edilir. Keza, çiçeğin merkez noktası asla gösterilmez. Mavi lotus çiçeği Prajnaparamita’nın karakteristik özelliklerinden olan akılın mükemmeliyetçiliğini de anlatır.

Kırmız Lotus Çiçeği
Kırmızı lotus çiçeği, kalbin orijinal durumunun halini sembolize eder. Aşk, ihtiras, aktiflik, hırs ve kalple ilgili diğer duyguları ifade eder. Bu çiçek genelde açılmış şekilde anlatılır, böylelikle kalbin tam olarak açılmasındaki güzellik anlatılmış olunur. Kırmızı lotus Avalokitsvara ile birlikte anılmaktadır.

Pembe Lotus Çiçeği
Pembe lotus, en yüksek alydınlanma düzeyine erişmeyi yani Buda’nın kendisini temsil eder. Genelde beyaz lotus’la karıştırılmakla birlikte, pembe lotus çiçeği Buda’yı ifade ederken, beyaz lotus çiçeği daha düşük mertebede olanlar için kullanılır.

Mor Lotus Çiçeği
Bu çiçek genelde mistik anlayışı ifade eder ve Budizmin ezoterik bölümlerinde sık kullanılabilir. Değişik şekilde tasvir edilebilir, eni filizlenmiş şekilde veya tam açmış şekilde tasvir edilebilir. Tek sapla ve 3 saplı şekilde tasvir edilebilir. 3 saplı olarak tasvir edilmesi Garbhadhatu’ın 3 parçası, yani vairocana, lotus ve vajra parçalarını ifade eder. 5 saplı olarak tasvir edilmesi ise Vajradhatu’nun 5 farklı bölümünü ifade eder. 8 yaprak ise 8 aşamalı yolu ifade eder. Bir kap veya tepside dururken temsil edilmesi ise saygı’yı ifade eder.

Altın Lotus Çiçeği
Altın lotus Budizm’de 2 farklı anlama gelebilir. Birincisi, aydınlanmanın başarılması, ikincisi ise normal algılarımızın dışındaki gerçek çiçek’tir.
Buda Dharma ile konuşurken, Büyük Cennet Kralı Brahma ona altın lotus vermiştir. Buda büyük toplantıda önce çiçeği elinde tuttu. Yüzbinlerce insan ve tanrı bulunmasına karşın, Mahakasyapa dışında kimse cevap vermedi. Mahakasyapa ise sadece gülümsedi. Buda “Nirvana yani Gerçek Dharma’yı buldum. Kashyapa sayesinde Daharma’nın akıldan akıla aktarılması sağlandı.” dedikten sonra Mahakasyapa Dharma’yı aldı ve ilk Budist rahip oldu.

Bu durumda, yüzyıllardır pek çok medeniyette efsanelere konu olan Lotus çiçeğinin sırrı nedir? Sembolik gücünü nereden almaktadır?

Lotus çiçeği, bitki familyasının Nymphaeacea adlı suda yetişen zambak ailesine aittir. Bu ailede 50-60 farklı tür bulunmaktadır. Suda yetişen Lotus çiçekleri, suyun altındaki çamurda büyür ve havalar ısındığında uçlarını suyun üzerine çıkartırlar. Bu uçlardan suyun üzerinde yeşil yapraklar oluşur ve büyür, bu yaprakların arasında çiçekler açar ve çiçekler, 25-30 cm’ye genişliğe uzanırken, bitkinin tüm boyu insanın boyunu geçebilir. Çiçekler, sabah gün doğarken açar, akşam batarken ise kapanır.

Lotus çiçeğiyle ilgili esasında bir kavram karmaşası vardır. Antik Mısır ve Yunanlıların tasvirlerinde kullandıkları lotus, Nymphaea caerulea ailesine ait su zambağıdır ve rengi mavidir. Öte yandan, Amerika ve dünyanın pek çok yerinde yetişen ve Nuphar adlı Nelumbo lutea bitki ailesine ait olan lotus çiçeği de vardır ki esasen bu bitki göl zambağıdır ve diğer lotus’tan farklıdır.

Amerikalı Nelumbo lutea adlı lotus çiçeği doğu Amerika’da Minnesota’dan Florida’ya kadar olan bir alanda yetişir. Mavimsi yaprakları vardır ve bu yapraklar 30-60 cm boylarında olabilir. Sarı renkte çiçek açarlar. Kızılderililer bu lotus’u yemek olarak kullanmış patates gibi haşlamışlar, tohumlarını ise daha yeşilken kaynatarak yemek yapmışlardır.
Nelumbo nucifera adlı kutsal lotus ise tropik Asya’da yetişir. Buda’nın üzerinde otururken tasvir edildiği gerçek lotus budur. Yaprakları 90 cm genişliğinde, rengi ise sarı-yeşilden tam yeşile kadar değişmektedir. Tam olarak yetiştiğinde birkaç yaprağı su yüzeyinde yatay durumda durur, diğer kısmı ise suyun üzerinde yükselerek 150 cm’ye kadar uzanabilir.
Nelumbo nucifera’nın yaprakları Amerikan Nelumbo lutea’dan daha büyüktür. Çok güzel kokusu, beyaz, kırmızı ve değişik renklerde çiçekleri vardır.

Bitkinin tamamı yemek olarak kullanılabilir. Sapı salatalarda soğuk olarak kullanılırken, kökü pek çok şekilde kullanılabilir. Tohumu ise, pişirilebilir ya da çerez şeklinde yenebilir. Yaprakları haşlama yaparken sarma olarak kullanılır.
Tüm lotus’lar gün içerisinde açar. Sabah erken açar ve akşam olunca kapanırlar.
Araştırmacılar, lotus’ların en önemli özelliğinin sıcaklık değişimlerine çok çabuk adapte olmaktaki ustalıkları olduğunu tespit etmiştir. Gün batımında hava soğurken lotus enerji kullanarak vücut ısısını yükseltir. Güneş yükselirken ise tekrar ısıyı düşürür. Sadece 1 lotus çiçeği 1 watt enerji üretebilir, yani 40 lotus çiçeği bir ampul kadar enerji üretir. Bir başka deyişle, erken Hint döneminde lotus’a atfedilen enerji gerçekten de üretilmektedir.

Bu çiçek, suyun altında çamurun içinde doğmakta, uzayarak suyun yüzeyine ulaşmakta ve ışığı görünce hava ile birlikte çiçekleri açılmaktadır. Bu çiçeklerin ise suyla hiçbir teması olmamaktadır. Ruhun doğumu, gelişmesi ve aydınlanmasını bu çiçekten daha iyi ne tasvir edebilir ki?
GELDE SEVME BU ÇİÇEĞİ
Tessa_spn 881 YIL ÖNCE1YANITLA
kerimcnn
bir çiçeği bu kadar sevmek insan beynine zarar bu ne böyle destan yazmışsın buraya Emoji resim atsan da yeterdi
kerimcnn 591 YIL ÖNCE1
Tessa_spn


Tessa_spn 881 YIL ÖNCE1
Tessa_spn
Ahahha tam da resim atmiştim
Tessa_spn 881 YIL ÖNCE1
Carrie
Beyin error verdi.
Carrie 431 YIL ÖNCE2
Tessa_spn
Her inanca ilham olan bir cicegi kisa anlatsam rahat hissedemezdim Emoji
Tessa_spn 881 YIL ÖNCE1
Carrie
Bu sefer de biz okuyamadık bu destanı Emoji
Carrie 431 YIL ÖNCE1
Tessa_spn
Ahahah dinlene dinlene okursun boşver
Tessa_spn 881 YIL ÖNCE1
PoisonIvy
"Sana da kırgınım papatya, bir 'seviyor'u sığdıramadın onca yaprağına" demiş Can Yücel.
Papatya çiçeklerin en güzelidir bence..
PoisonIvy 631 YIL ÖNCE1YANITLA
Mls_wich
Güle bayılırım hele ki kırmızı olanlar zaten en sevdiğim renk kırmızı Emoji
Mls_wich 81 YIL ÖNCE1YANITLA
witchyy
Lale sanırım ama hepsini severim ya.
witchyy 831 YIL ÖNCE0YANITLA
Yusuf
Hiç düşünmedim Emoji papatya güzel ama
Yusuf 992 YIL ÖNCE0YANITLA
LİKEMGMT
karagül
LİKEMGMT 723 YIL ÖNCE0YANITLA
khal
Kardelen Emoji
khal 291 YIL ÖNCE0YANITLA
moonchild
Akşam sefası çok güzel kokuyor
moonchild 111 YIL ÖNCE0YANITLA
Sindel
gerbera
Sindel 672 YIL ÖNCE0YANITLA
HolyDemon


Orkidenin tüm renklerini severim
HolyDemon 901 YIL ÖNCE0YANITLA
Visur
nergis.
Visur 762 YIL ÖNCE0YANITLA
zçdean
Orkide ve kardelen
zçdean 811 YIL ÖNCE0YANITLA
Misha#
En sevdiğim Gül ve Kardelen Emoji
Misha# 733 YIL ÖNCE0YANITLA
Daha fazla yükle