KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Cinayet ve Hak

Auwlano Seviye 86

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 3B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Yusuf
Cinayettir, bir canı almak bu kadar basit olamaz. Çok güzel bir hareketmiş gibi de lanse edilmesi yanlıştır.
Yusuf 992 YIL ÖNCE5YANITLA
mervei
Öncelikle ister hak ister cinayet görüyor olalım sade ve sadece o bebekten sorumlu kadın ve erkeğin sorumluluğunda olması gereken bir karardır bu devletin, başka insanların, şöyledir böyledir diyen ahlak kavramını yozlaştıran ahlakçı tayfanın değil.

Herkesin vicdanı kendisi, yapacaklarıyla yüzleşecek olan da yine kendisi. Kimse başkaları adına bedel ödemeyeceğine göre herkes kendinden ve yaptıklarından sorumlu. Gün geliyor asla yapmam dediğin durumlara düşüyorsun. Neyin ne olduğu belli olmuyor bu dünyada, kınadığın şeyin içinde buluveriyorsun kendini.

Ben şimdi hak desem ne olur cinayet desem ne olur. Kim ne yaşıyor anlayabiliyor muyuz ki? Neler yaşıyor insanlar ? Bir bebeğe sadece isteyerek mi sahip oluyor sizce kadınlar? Biraz bunları düşünelim lütfen ancak ahkam kesiyoruz rahatça sürdüğümüz hayatımızda başkalarını yargılıyoruz. Normal bir insan sanmıyorum böyle kararları kolayla alsın vicdanı sızlamasın. Kimse düşmez umarım böyle durumlara.
mervei 382 YIL ÖNCE3YANITLA
Melkor
Allah için bir soru sorayım %100 masum olan bir canlının canını alma kararını verecek kadar ne yaşamış olabilir insan?
Şu anda yazacağım şeyler size değil.
Allah ın emanet olarak verdiği bu masumu ne hadle, ne sebeple öldürürsün ulan? Sana bu hakkı tanıyan şey doğurmak mı? Bu ne kirli bir zihniyet.
Biraz önce anneme sordum anne çocuğun sakat doğacak olsaydı, hiç imkanımız olmasaydı veya daha değişik sebeplerden bir şeyler ters gitseydi çocuğunu aldırımıydın dedim Annem bana "Allah ın verdiği bu masumu nasıl öldürürüm? Derimi yüzseler yine onu öldüremem." dedi ve bu soruyu sorduğum için bana sinirlendi.
Enkaz altında kalan bir anne ve bebeğini duyduk. Kadın 3 gün bebeği tükürüğüyle besleyip hayatta tutmuş çünkü o emanet çünkü o evlat!
Melkor 992 YIL ÖNCE5
mervei
İrfan ben sadece yargılama hakkım yok diyorum senden çok farklı bir şey yazmıyorum ki evet bence de ne yaşamış olabilir di mi nasıl böyle bir şey yapar ? Sadece bilmiyorum diyorum. Onun dışında orada bahsettiğim bir şey de, o kelimeyi yazmak istemiyorum anlaşılıyor gayet açık onu zaten geçiyorum.

Acındırmıyorum kimseyi sadece hayat cidden herkese adil davranmıyor. Sizin böyle bir şeyi yaşamanıza imkan yok, ben de mesela yapmam diyorum yapamam diyorum aynı fikirdeyim ama büyük konuşmak, kınamak istemem kimseyi hele ki anne olmayı çok isteyen bir insan olarak Emoji
mervei 382 YIL ÖNCE0
Melkor
Çok çok ters geldiği için öfkelendim kusura bakma.
Yinede söylüyorum şunu bence bir sebep yok ve olamaz.
Bu arada tekrardan kusura bakma.
Melkor 992 YIL ÖNCE1
Leamy
Kalbi oluşmadan önce yani bebeğin ruhu üflenmeden önce (40 gün içerisinde) bebeğin alınmasında hiçbir sakınca yoktur.
Şayet o çocuğa bakamayacaklarsa, okutup ona güzel bir gelecek sağlayamayacaklarsa aldırmaları daha mantıklıdır.

Zaten bebeğinin kalp atışlarını ve hareketlerini hisseden hiçbir anne ona kıyamaz Emoji
Leamy 702 YIL ÖNCE2YANITLA
Daeva
ruhun üflenmesinin 40 olduğuna dair çelişkiler vardır. bazı rivayetlerde 40,42,45,120 geçmektedir. Bu çelişkilerde buna göre karar verilemeyeceğini gösterir.
Daeva 742 YIL ÖNCE0
kemalates
Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Şu duruma empati kuramayacak kadar cahilim. Bir annenin hissettiğini hissetmek olanaksızdır benim gözümde.
kemalates 132 YIL ÖNCE2YANITLA
Daeva
Cinayettir, adam öldürmekten farksızdır.Bir devlette adam öldürmenin cezası 20 yılsa kürtajın cezası da 20 yıl olmalıdır. 20 yıldan daha iyisi kısastır. Kısasta haktır. ''Tıbbın ilgili dalında uzmanlaşmış ilim adamlarının verdikleri bilgiye göre hâmileliğin üçüncü haftasının sonunda kalp atmaya başlar, 24-25. günde göz ve kulakla ilgili ilk oluşumlar, kol ve bacak tomurcukları, 30. günde gözdeki lens, 36-42. günlerde el ve ayaklarda parmakları ayıran oluklar ve dış kulak taslağı oluşmuştur.'' Bu metne bakarak kesinkes bir cinayet olduğu açıktır. Tecavüz gibi benzer olaylarda zarureten izin verilebilir. Yoksa kürtaj olayını serbest kılmak, hayasızlığın kapılarını ardına kadar açmaktır.


Kürtaj haktır diyenlere Ali Bulaç'ın yazısından bir kısım aktarıyorum :

a) Hamile kalan kadın bir başka can taşır, kürtaja karar verdiğinde sadece kendisiyle sınırlı değil, başka canla ilgili de karar vermiş oluyor. Bu, "can" olup adına "cenin" dediğimiz bir başka "canlı varlık"la ilgili de verilen kritik bir karardır. "Cenin"in de olsa "can" almak "cinayet"tir. Kadın kendinde bu hakkı görürken, "ceninin yaşama hakkı" ne olacak? Birilerinin bu hakkı güvence altına alması gerekmez mi?

b) Eğer "cenini öldürme özgürlüğü" birine verilecekse, neden sadece kadın karar verebiliyor da erkek buna iştirak etme hakkına sahip olamıyor? Kadın tek başına gebe kalabilir mi? Ancak bir erkekle birleşmesi durumunda kadın bedeninde yeni bir canlı oluşuyor. Bu durumda erkek de kadın kadar söz konusu oluşumda iştirakçidir, pay sahibidir. Hatta ceninin cinsiyetini belirleyen kadının yumurtası değil, erkeğin spermidir. Tek başına kürtaja karar verdiğinde, kadın erkeğin hakkına tecavüz etmekte, yok saymaktadır.

c) Kadın veya erkek ya da her ikisi, kürtaja karar verdiklerinde -ve yasama meclisleri kürtajı yasalaştırdıklarında-, sadece bebeği öldürmekle kalmıyorlar, onun doğup büyümesi ve evlenmesi durumunda ondan doğacak çocukları, torunları, dolayısıyla bir nesli de ademe mahkûm ediyorlar. Bu türümüzün gezegendeki devamını (neslin güvenliğini) tehdit altına sokmakla aynı şey değil mi? Eğer böyle ise cenin öldürme özgürlüğünü kullanma hakkını kendilerinde nasıl bulabiliyorlar?

d) Kendini savunamayacak olan bir cenini bıçaklarla parçalayarak öldürme kararı sadece kadına tahsis edildiğinde, bu onun oluşumunda pay sahibi olan erkeğin hakkını ihlal etmek; insan olarak doğacak ceninin soyunu, neslini kesintiye uğratmak suçu dolayısıyla kamu otoritesinin kürtajı yasaklama görevi vardır, bunu yapmadığı takdirde asli görevini yapmamış sayılır. Kürtajı yasalaştırması durumunda yasama meclisi ve yasaya onay verenler de cinayete iştirak etmiş olurlar.


Kısaca kürtaja sadece şu iki durumda izin verilebilir :

-Tecavüz veya aile içi zina (ensest) sonucu ortaya çıkan gebelik hali.

-Anne sağlığının tehlike altında olması


Umarın aydınlanmışsınızdır, iyi forumlar.
Daeva 742 YIL ÖNCE2YANITLA
Lalaith
Bilhassa "Benim bedenim benim kararım"cıların (istisnai durumlar hariç) bunu bir hak olarak görmeleri zaten başlı başına benim algımın bir türlü anlayamadığı şey. Henüz kucağına alamadığın, gelişime şahit olma imkânına bile sahip olamadığın bir canlının, yaşamayacağına karar vermek elbette ki gözümde cinayettir. Ben aksini savunanları sahiden de anlayamıyorum. Kürtaja karar veren de, yapan da aynı şekilde katilden farksızdır gözümde... Acziyeti fark edilemeyen bir maktul varken katilin karşısında, ne kadar da küçük görülebiliyor cinayetler.
Lalaith 72 YIL ÖNCE2YANITLA
deanwin
fikrimce; çocuğun dedesiyle babası aynı kişiyse hak(tır demiyorum) olabilir, hak kelimesi yanlış olur aslında üzücü ama anneye kalmış bir durumdur, tecavüzü kastediyorum yani. anne doğumda ölecekse haktır(seçim hakkı) daha gencim evliliğin tadını çıkarayım, evli değilim annem duyarsa beni öldürür, çalışıyorum kim bakacak, param yok'sa sadece cinayet değil vahşettir. ilki her haksızlık karşısında sahip olduğunuz haktır bence, çocuğu doğurup psikolojisi, hatırlattıkları sebebiyle çöpe atmaktansa doğmaması iyidir diyeceğim.(biraz kötü bir tabir oldu evet ama aktaramadım başka bi cümle yoluyla. anne kokusu tattıktan sonra çöpte öleceğime, hiç kokusunu duymadan burnum gelişmeden ölmek isterim. bu annemin değil benim hakkımdır aslında ya neyse) keşke hiç olmasa evet ama kürtajdan önce kürtaja gerçekten sebebiyet verecek tecavüz durumunu önlemek lazım, doğum sırası ölüme sebebiyet veren hastalığa çözüm bulmak lazım. burda benim hak dememle hak, cinayet dememle cinayet olmayacak. ikincisine gelince böyle aptal bahaneler olamaz bunların yolu yordamı var bunları da biz anlatmayalım şimdi. çocuk sahibi olmak istemiyorsanız önlem alın. kızım, gelinim böyle bi bahaneden vücudu bozulacak diye çocuğunu aldırmaya kalksa da kafasını kessem ya işte o vakit benim fikrimce cinayet de haktır.
deanwin 562 YIL ÖNCE2YANITLA
PoLo
Cinayettir. Cocugu yapmadan önce düsüneceksin.Bu kadar basit olmamalı.Ha zorlamı kaldın gene yapmıcaksın cocuk dedigin kötü biseymi evin nuru yok cocuguma bakamam param yok diyosan Allah' a dua et o sana bir kapı acar inşallah.
PoLo 102 YIL ÖNCE1YANITLA
Brave
Bir canı almak tabiki de vicdan acıtan bir mevzu fakat bakamayacak durumdaysa ya da tecavüz gibi bir yanlışlığın sonucuysa yapılabilir bence
Brave 882 YIL ÖNCE1YANITLA