KAYIT GİRİŞ

Briana ile bir gün: SpnFamily

Charlie gibiler :D

Lost-kids Seviye 29

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 3B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
jivel
Allah rızası için etma bunu, forum bu konunun kaosunu polemiğini falan daha yeni atlattı, tekrar başlamasın LÜFFEN
jivel 872 YIL ÖNCE7YANITLA
hunter:*
Ben desteklemiyom açıkçası tabi kendi halinde olanlara saygı duyarımda türk bayrağını rengarenk yapmalar din ne ayol diye pankart açmaları çok sinirimi bozdu
hunter:* 392 YIL ÖNCE2YANITLA
Yullie
Açıkçası ben eşcinselleri destekliyorum ve saygı duyuyorum. Biz insanların ne yapacaklarına karar veremeyiz. Eğer, bir insan öyle istiyor öyle arzuluyorsa, öyle bir düşüncesi varsa kimse ona "dur" diyemez. Özgür bir ülkede yaşıyoruz. Düşünce özgürlüğümüz var. İnsanların bu konuda onları dışlamalarını çok saçma buluyorum. Toplum dışına atılmaları çok kötü bir olay. Sonuçta onlar da onları da Allah yarattı. Onların sadece düşünceleri farklı. Farklı olmalarını savunuyorum ve saygı duyuyorum.
Eşcinseller, bir de şöyle olur. İnsanlar kendi cinsinin neler yaşadığını biliyorlar. Kendi bedenlerinde olan şeyleri biliyorlar. Hastalıkları ve bazı zaman dilimlerinde olan özel durumları. Kendi bedenlerinde olan değişikleri karşı tarafında yaşadığını biliyorlar. Bu yüzden hemcinsine güveniyorlar. Farklı bir cinsle yaklaşmaktan çekiniyorlar. Örneğin lezbiyen bir arkadaşım vardı ve onun düşüncesi bu yöndeydi. Onu oturup dinledikten sonra haklı bulmuştum. Bu konuda da onları destikliyorum.
Ama dini açıdan bakıcak olursak bu kesinlikle doğal birşey değildir. Olacak iş değildir yani. Zaten Allah bizi doğuştan heteroseksüel yaratır. Sonradan gay veya lezbiyen olmak ruh hastalığı halinden gelir. Bu anormal birşeydir ve kimseye tavsiye etmemem gerekir. @#Brave nin dediği gibi kesinlikle Müslüman eşcinsel yoktur, olmayacaktır da. Bu böyle devam edecektir. Allah bize bunu haram kılmıştır. Haram olanı yapmak günahtır. Bunun Türkiye'de serbest kılınmasını kesinlikle istemiyorum. Çünkü Türkiye, Müslüman bir ülke olarak kalsın istiyorum.
Ben bir Müslüman olarak eşcinsel değilim ve olmayacağım. Ama insanlara karşı önyargılı davranmak hobim de değildir. Dini, dili, ırkı, düşüncesi ne olursa olsun insan insandır. Zaten ben insanları bu şekilde asla yargılamam. Benim için önemli olan dini, dili, ırkı, düşüncesi değildir, benim için ömemli olan insan gibi insan olmasıdır. İsterse eşcinsel olsun insan, benim için insandır
Yullie 42 YIL ÖNCE2YANITLA
Caintair
Kardeşim özgür bir ülkede yaşıyoruz demişsin fakat bu ülkenin özgürlük kavramı onların bize müsaade ettiği kadar özgür olmamız. Mehmet Aktif Ersoy gibi İstiklal Marş'mızı yazan bir şairi Mısır'a sürgün etmek hemde Vatana İhanet sebebiyle? Şuan bile ülkede çıkıp ben bu hakları istiyorum, bunu yapacağım diyemezsin önünü keserler.. Bu ülkede özgürlük kavramı yok..
Caintair 732 YIL ÖNCE3
Ivy
Nasıl bir sürgünse, Mısır'a sürgün edilen Mehmet Akif'e Kuran tercümesi görevi veriliyor. Üstüne parası da peşin olarak ödeniyor. Hadi bunu geçtik. Mehmet Akif Ersoy da bu görevi kabul ediyor. Dünya tarihinde böyle bir sürgün örneği yoktur herhalde. Bazılarımız cumhuriyet tarihini bile altüst etme özgürlüğüne sahipken özgürlüğün olmadığını iddia etmesi biraz ironik.
Ivy 152 YIL ÖNCE1
Yusuf
Gibiler kelimesi kullanırken bile ötekileştiriyosun.
Yusuf 992 YIL ÖNCE1YANITLA
Ryonta
Haklısın:/insan ne yazacağını bilemiyor-
Ryonta 602 YIL ÖNCE1
Brave
Amaç tartışma ortamı yaratmak mı Emoji cidden gülüyorum artık. Madem böyle bir şey istiyorsun az buçuk yorum yapalım.
Saygı duyarım kendi kararı sonuçta. Toplumdan dışlanılacak ya da küçümsencek bir şeyi de yok. Hem benim sevip sevmememle de karar değiştirecek değilim. Eşcinsel değilim henüz fakat yanlış buluyorum desem yalan olur. Amaç ömür boyu sana hayat arkadaşlığı yapacak birinin olması diye düşünürsen cinsiyetin çok da önemi kalmıyor fakat işin dini boyutunu göz önünde bulunduracak olursak günah olarak değerlendirilen hatalı bir davranış olarak karşımıza çıkacaktır. Müslüman eşcinsel duymadım henüz umarım duymam da çok ironik olur. Zaten eşcinsel bir kişi bunların hepsini göze almış biri olacaktır. Ona sorun olmaz yani.
Eşcinselleri sevmemem ya da doğru bulmamam gibi bir şey söz konusu değil. Şu an tam hatırlamasam da kimin dediğini '50 yıl önce eşcinseller hoş karşılanacak dediğinizde sizinle alay ederlerdi.' diye bir söz vardı. O hesap şimdi sen doğru bulmasan bile Hollanda'da ve benzeri ülkelerde eşcinsellik kanunlarca serbest kılınmış durumda. Elbet bi ara da tüm dünya tarafından sıradan bir şey olacaktır. Emoji
Brave 882 YIL ÖNCE1YANITLA
j2mvadi
Hz. Yusuf a katılıyorum gibiler derken bile bir ayrıştırma var ama art niyet ile yazdığını dusunmuyorum. Kesinlikle saygı duyuyorum . Bunun bir karardan ziyade yaratılış olduğuna inanıyorum. Ne onlar bizden farklı ne biz onlardan aslında. Toplumda sırf zevkine üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gormeyi keyfi hiç kimse istemez yada doğuda bunun için ölmez. Tanıdığım insanlar var bunlar çok iç güdüsel şeyler. Yapmamız gereken tek şey herkese saygı duymak olduğuna inanıyorum. Bu sadece cinsel kimlikte değil . Dini ırkı inanışı gorusu ne olursa olsun hep beraber yaşamayı ogrenmeliyiz. Hepimiz insaniz.
j2mvadi 732 YIL ÖNCE1YANITLA
ecvn1967
Saygı duyuyorum lakin desteklemiyorum. Kendim olmadığım şeyi desteklemek saçma geliyor. Aslına bakarsak, ortada desteklenecek bir şey olduğunu da sanmıyorum . Yani bizde sizler gibiyiz 'DISLAMAYIN'diyip kendilerini bizden farklilastiranin, soyutlastiranin onlar olduğunu düşünüyorum . Bir de eşcinsel olduğu için, kendini üstün görenler var .. Te Allahım ya..
ecvn1967 991 YIL ÖNCE1YANITLA
tactsfake
Hatırladığım kadarıyla bu konuları daha önce burada uzun uzun konuşmuştuk. Eşcinsellik tercih değil " yönelimdir " insanlık tarihinin başından beri vardır ama ben bu yorumda başka bir şeyden bahsetmek istiyorum. Günümüzde global medya tarafından eşcinsellik " sevimli " gösterilmeye çalışılıyor özellikle günümüzdeki yapımlar daha fazla ilgi ve reyting için " eşcinsellik " satıyor. ( burada eşcinsel karakterler olmasın dediğimi sananlar olabilir hayır onu kastedmiyorum ).Erkeklerin ve kadınların ilgisini çekmek için bol bol gay ve lez sahneleri kullanılıyor. Özellikle " ship " adı altında eşcinsel ve ensest ilişki normalleştirilmeye çalışılıyor. Bunda ne var ki diyebilirsiniz ama daha ergenliğe yeni girmiş küçücük çoçuklar sevdikleri karakterler için " Amaan sevişsinler işte n`olcak " kafasındalar kısacası medyanın gücünü küçümsemeyin.

Soruna gelince zaten bir insana en azından " insan " olduğu için saygı gösteririm ve bir arkadaşıma en son soracağım şey cinsel yönelimi olur çünkü insanın kişiliğiyle arkadaşlık ederim başka bir şeyi beni ilgilendirmez yakın bir arkadaşımın eşcinsel olduğunu yıllar sonra öğrenmiş insanım ben. ( Daha doğrusu ben anlamıştımda o yıllar sonra bize söyleme ihtiyacı hissetmiş neyse bu başka konunun yorumu xd )
tactsfake 841 YIL ÖNCE1YANITLA
Surgeon
Ben insanın tercihleriyle ya da kararlarıyla pek ilgilenmiyorum önemli olan karekteri.İyi bir insansa gey lez siyahi beyaz fark etmez
Surgeon 591 YIL ÖNCE0YANITLA
Şeyho
Beni ilgilendirmiyor. İnsanların kendi seçimleri. Gidip de onlara kaba davranmam. Sonuçta kendisi istemiş öyle olmayı. Benim ona kötü davranmak gibi bi hakkım yok. Herkes istediği gibi olabilir.
Şeyho 391 YIL ÖNCE0YANITLA
coldplay
Böyle bir konu olunca bende yorum yapmak istedim. "gibiler" demişsin bunun ayrım yapar gibi söylediğine dıkkat etmemiş olabilirsin bunu anlıyorum. Belkide ne demek istediğini vurgulamak için yapmış olabilirsin. Bu bir cinsel tercih benim kız olarak erkeklerden hoşlanmam ne kadar doğal ise bir kızın bir kızdan hoşlanması o kadar doğal (tabi bazen hormonal değişiklikler devreye giriyor ama) anlatmaya çalıştığım kimse tercihleriyle yargılanamaz. Tercihleri yüzünden bu insanlar ezilmemeli. Tartışma yaratmadan susacağım çünkü bu noktada insanın diyebileceği şeyler çok kapsamlı.
coldplay 292 YIL ÖNCE0YANITLA
creepy
Bence bu olağan dışı bişey gibi anlatılmamalı. Sonuçta bu bir karar ve bizim karşı cinsten hoşlanmamızdan bir farkı yok. Bu kararlar bazen hormonlardan kaynaklanıyor ama bu eşcinselliği iyileştirilmesi gereken bişey yapmaz. Tumblrda eşcinsel bir tanıdığım var insanlar o kadar dışlıyorlar ki ailesi bir sürü doktora götürmüş. Kararlarını tedavi edilebilir bişey gibi görmek zorunda kalıyorlar.
creepy 52 YIL ÖNCE0YANITLA
HolyDemon
Vallaha nötrüm ama kız,erkek filmlerde dizilerde gördüğümde o bölümleri atlatıyorum hoşuma gitmiyor nayazık ki
HolyDemon 901 YIL ÖNCE0YANITLA
Phoebss
Ben insanların tercihlerine tamamen saygı duyuyorum,isteyen istediğini sevsin!
Phoebss 761 YIL ÖNCE0YANITLA
Antares
Öyle insanları çok iyi anlıyorum.Bizzat küçüklüğümden-ergenliğimin ilk yıllarına kadar kızlara eğilimim vardı.Sanırım bir dönemdi geldi geçti.Şimdi heteroseksüelim.Ama kendi cinsine duygu beslemek nasıldır bilirim...
Antares 731 YIL ÖNCE0YANITLA
sleeper
Gibiler kelimesini nasıl ötekileştirme anlamında algılıyorsunuz? Şimdi "at-köpek-eşek gibisin" desem at-eşek-köpek ile ötekileştirmiş mi oluyorum? ya da "aslında iyi niyetli - kötü niyetli biri gibi" desem nasıl bir ötekileştirme söz konusu olabilir? Burada sadece spn karakterini kullanarak daha iyi algılayabileceğimizi düşünüp benzetme yapmış arkadaş. Ötekileştirme kavramı insan zihninin içinde "eş cinsel" kelimesinin altında gizleniyor aslında.
Sevgi ve saygı kavramı ben de biraz farklı işler. Bu durumda herhangi bir sevgi ve saygı duyma gibi bir seyim olamaz. Nefret etme saygısızlık gibi bir durumumda olamaz. Sonucta tanımadığım insanlar.
Ama mesela bu sitede eş cinsel diye isimlendirğiniz bir arkadaşım var. Severim, saygı da duyarım. Hatta bulunduğu şehre gittiğim zaman aynı şekilde o da benim bulunduğum şehre geldiği zaman görüşürüz. Çünkü bu sevgi-saygı tamamen kişilik meselesi.
sleeper 712 YIL ÖNCE0YANITLA
Moliarty
Bu konu hakkına her ne kadar "pride day" altında tartışılmış olsa da şunu söylemeden edemeyeceğim, yazılanların %90 ' ı sadece kişisel fikir üzerine tartışma. Konu hakkında daha bilgili olunsa buradaki tartışmaları okumak daha zevkli olacaktı.
Mesela 50 yıl önce eşcinsellik meşru olsaydı ne kadar tuhaf kaçardı demiş @#Brave oysa ki öyle değildir, roma tarihini biraz okursanız eskiden bazı şeylerin daha meşru ve kişilik haklarına saygı duyduğunu görebilirsiniz.
Gün geçtikçe yeni sınırlar konuyo, yeni "ayrım" konuları bulunuyor ve uçurum her geçen gün büyütülüyor.
Bu konuları konuşmak ve karşılıklı olarak bilgilendirmek bi insan olarak bizim görevimiz, tartışma, bir fikir öne sürüş bile olsa körü körüne değil bilirek yazılmalı. Keşke herkes buraya gelirken birşeyler karalamaya, anti-tez yazmak için değil de gerçekleri yazmak için gelse.
Moliarty 972 YIL ÖNCE0YANITLA
Brave
"150 yıl önce köleliğin biteceğini savunsaydın saçmaladığını söylerlerdi. 100 yıl önce kadınların oy verme hakkının olduğunu söylediğinde sana gülerlerdi. 50 yıl önce Afrika kökenli Amerikalıların kanunlar önünde eşit haklara sahip olması fikrine itiraz ederlerdi. 25 yıl önce eşcinsel haklarını savunduğunda sana sapık derlerdi. Bugün de hayvan köleliğinin sona ereceğini iddia ettiğimizde bize gülüyorlar, ama bir gün gülemeyecekler.”
—Gary Smith
Sözü ben demedim hatırladığım kadarıyla söylemeye çalıştım konuyla alakalı olan kısmını. Tek Roma'da değil Mezopotamya'da da destanlardan vs çok kez görülmüş eşcinsellik kavramı. Benim kastettiğim o değildi ki ya siz yanlış anladınız ya ben yanlış anlattım emin değilim. Benim dediğim eşcinsellik fikrine saygı duymayanların yıllar sonra yavaş yavaş saygı duyup kabullendiğiydi. Değil 50 yıl önce asırlar önce bir kısım insanlar tarafından kabul edilmiş bir şey bu. Hormonal açıdan olması da çok mümkün zaten. Elimden geldiğince bildiğim gerçekleri söylemeye çalıştım. Yanlışım varsa düzeltin lütfen ki bu bir tartışma konusu olsun.
Brave 882 YIL ÖNCE1
Daha fazla yükle