KAYIT GİRİŞ

13x10 Fragman

Cadılar Zamanı

Lucitiel Seviye 69

TARTIŞMALAR & TEORİLER

2 yıl önce - 1B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
CupCake
Efenim ayrıca belirteyim, Harry Potter serisinde de büyücü bayanlara cadı denilmektedir. Süpürge ile uçmak ya da sivri burunlu şapka gibi cadılara özgü şeyler seride bolcana karşımıza çıkmaktadır.

Konu için teşekkürler!
CupCake 802 YIL ÖNCE4YANITLA
Moliarty
Ayy harika ötesi bir başlık kendimi bildim bileli cadilar bana çok mistik gelir ve ilgimi ceker
Ben de bulduklarimi paylaşmaya calisacagim elimden geldigince

ERKEK CADİLAR VAR Mİ?
Bilinenin aksine, erkek cadıların bayan cadılardan daha fazla olduğu dönemler vardır. Buna nazaran bayan cadılar daha çok ön plana çıkıp, sessizliği bozdukları için fazlaca ifşa olmuşlardır. Ortaçağda yakılmalar döneminde ilk dönemde erkek cadıların kadın cadılardan daha fazla yakıldığı kayıtlardan bilinmektedir. Sonra kadınlara karşı “malleus malificarum” eserinin çıkmasıyla, cadı olan olmayan her şanssız bayan yakılmıştır. O kitap yüzünden cadılık direk dişilikle özdeşleşmiştir. Haliyle o kitaptan sonra yakılan bayan cadı sayısında bir artis soz konusu olmuştur.
Kaynak
Moliarty 972 YIL ÖNCE3YANITLA
Moliarty
TÜRKLERE AİT CADİ İNANIŞLARİ
Kaftar
Türk ve Fars kültüründe yer alan bir cadı figürüdür. İnanışa göre Kaftar, boynuzlu bir kadın görünümündedir.[4] Büyücülük yapar, ölüleri mezardan çıkarıp götürür. Çirkin bir görüntüsü vardır. Kuş olup uçar. Keskin dişlidir. Farsça, kaftar (güvercin) sözcüğünden türediği söylenir. Batı dillerinde ise "kaftarkis" olarak da bilinir. Erkeksi, boynuzlu bir varlıktır. Mezarlıklara gidip, yeni gömülmüş ölüyü mezardan çıkarır, bir taşa yaslayıp boynuzuyla ona vurur. Sonra cesedi sırtına alarak götürür. Dağıstan halklarının inançlarında da bu karaktere "Kuşkâftar" denir. Uzun karışık saçları olan bu keskin dişli varlık kızlarıyla birlikte ormanda yaşar. Onlar geceleri çocukları kaçırırlar. İbn-i Batuta'nın yazdığına göre, "kâftar" sihirbaz cadılara verilen bîr addır
Kaynak:Wikipedia
Moliarty 972 YIL ÖNCE0YANITLA