KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Bizim Köşe

Rozerin Seviye 48

SERBEST KÜRSÜ

5 yıl önce - 154B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Visur
Jon Brower pekte Minnoch değilmiş.
Visur 763 YIL ÖNCE13YANITLA
Pain
Japonyada hastane katlarında 4 rakamı kullanılmaz yani 3. kattan sonra 5. kat gelir çünkü 4 sözcüğünün telaffuzu olan şini aynı zamanda ölüm sözcüğünün de telaffuz şeklidir.
Pain 73 YIL ÖNCE10YANITLA
CupCake
Adım kimlikte Ayşunur yazmıyor arkadaşlar Ayşenur yazıyor yayalım
CupCake 803 YIL ÖNCE8YANITLA
pckopat
Eğer Dünya'nın oluşumundan bugüne kadarki tüm tarih tek bir yıla sıkıştırılsaydı; İnsanların ortaya çıkışı 31 Aralık 23:58'e denk gelirdi
pckopat 103 YIL ÖNCE7YANITLA
Justice.
Topuklu ayakkabılar ilk olarak 1600 lü yıllarda erkekler tarafından giyilmiştir. Daha sonra kadınlar daha erkeksi görünmek için giymeye başlamışlardır.
Justice. 943 YIL ÖNCE7YANITLA
Justice.
Çıplak Gözle Görünseydi Wi-Fi Dalgaları Nasıl Görünürdü
Justice. 943 YIL ÖNCE6YANITLA
Justice.
İnsanın gözü tam 576 Megapikseldir.
Justice. 943 YIL ÖNCE6YANITLA
Justice.
Türkiye’de aldığınız 1 litre benzin parasıyla Venezuela’da 164 litre benzin alabilirsiniz..
Justice. 943 YIL ÖNCE6YANITLA
Justice.
1973'de alkollü bir sürücü, Sahra çölünün 402km'lik bölümünde tek olan ağaca çarpmıştır.
Justice. 943 YIL ÖNCE6YANITLA
Cleage
Bilinmeyen bilgileri bilemezsin,uff bnu da mı bn söyliim.ss
Şaka bir yana wtfnotlar -reklam yapıyom yez- çok iyi bu konuda. Bir tane örnek koyuyum.
Cleage 563 YIL ÖNCE5YANITLA
Rihastle
Selam ,

Eğer bir akrebin üzerine likör dökerseniz, akrep delirecek ve kendini sokacaktır.

Hapşırığınızı tutmaya çalışırsanız, boynunuz ya da kafanızdaki kan dolaşımı zorlayabilir ve kendinizi öldürebilirsiniz.

Bol alkol tüketenler daha kolay depresyona girer, bol esrar içenler daha az strese girer, bol su içenler daha çok mutlu olurlar.

Deniz kabuğundan ses falan gelmez, duyduğunuz şeyin kulağınızdaki damarlarda gezinen kanın sesidir.

3 renkli kedilerin hepsi dişidir.

Yengeçlerin gözleri zarar görürse, gözlerini yerinden atar ve yeni gözler oluştururlar.

Eğer ellerimizi 90 saniye sıkıp bırakırsak beyin özel fonksiyonları çalışır.

Koalalar yavrularını her türlü tehlikeden korumak için, onlara sarılarak uyuyorlar.
Rihastle E3 YIL ÖNCE5YANITLA
CupCake
CupCake 803 YIL ÖNCE5YANITLA
Visur
Barış Manço Lale Manço'dan önce bir kez evlenmiştir. Ancak bu evlilik 40 gün sürmüştür. Gelin kızımız Marie Claude, 40 gün sonra dönemin bir başka ünlüsü Fikret Kızılok ile kaçmıştır. Hatta bazı rivayetlere göre fikret kızılok&marie çifti kaçıp Aşık Veysel'in gitmişler.

Bunlarda yalanına sokuyumculara gelsin Emoji

aha üstte marie claude ile

aha burada lale manço ile.
Visur 763 YIL ÖNCE5YANITLA
TheFenty
Rihanna esmerdir kesin bilgi yayalım .:d
TheFenty 583 YIL ÖNCE4YANITLA
Visur
Bu hikaye en basit haliyle yazıyı kullanan ilk uygarlık olan Sümerliler’in yaşamdöngüsü için var ettikleri hikayedir. Temmuz ve İnanna’nın kutsal evlilik, ölüm ve yeniden doğum hikayesinin, önce tektanrılı dinlerin yaradılış efsanelerine oradan Leyla ile Mecnun, Romeo ve Juliet gibi büyük aşk hikayelerine dönüştüğünü keşfetmiştir Gönül Tekin. Sümerlilerin ülkesini fethedip onların büyük uygarlından etkilenen Akatlar, bu yaşamdöngüsü hikayelerini ticaret yollarıyla Fenikelilere, Fenikeliler gidip yerleştikleri Kıbrıs halkına ve oradan Antik Yunan’a aktarırlar. Yunan’ın ardından Roma’ya geçen bu hikaye Bizans’ta ve Osmanlı’da da yaşar. Temmuz ve İnanna’yı ve onların maceralarını Sümerliler yaratmışlardır belki ama tüm insanlık, özellikle de yakın doğu ve Avrupa halkları bu hikayeyi değiştirerek, kendi yaşam biçimlerine uyarlayarak, zaman zaman kutsallaştırıp (tek tanrılı dinler gibi) zaman zaman da basitleştirerek ve her daim üzerine yeni temalar ekleyerek sürekli bir biçimde yeniden yeniden var etmişlerdir hevesle.

Temmuz bitkilerin ve ağacın içindeki yaşam enerjisinin tanrılaştırılmış biçimidir, İnanna ise toprağın içindeki enerjiyi temsil eden aşk ve bereket tanrıçasıdır. Onların hikayesi mevsimlerle bağlantılı döngüsel bir hikayedir; bahar geldiğinde büyük bir törenle evlenirler, bu törende İnanna ve Tammuz’un birleşmesi bolluk ve bereket anlamına gelir (günümüzde hıdırellez, paskalya ve nevruz kutlamalarını anıştırır şekilde). Onların evlilik töreninde İnanna önce hamamda yıkanır, sonra annesinden tavsiyeler alır, gelen çeyizler konuklara gösterilir ve bütün bunlar tamamlandıktan sonra Tammuz’un İnanna’nın yanına girmesine izin verilirdi. Tıpkı tam altı bin yıldır Anadolu’da yapılan her evlilik töreni gibi… Bu bereket getiren evliliğin ardından yaz geldiğinde ise Temmuz ölerek yeraltına çekilir, tıpkı kuruyan dereler, döktüğü tohumları toprakta derin bir uykuya çekilen sararmış bitkiler gibi… İnanna onu yeraltında arar bulur ve yeryüzüne çıkarır, bu Tammuz’un ve doğanın yeniden doğuşudur.

Peki bu hikayelerin çıkış sebebi nedir? Bitki, toprak, su, rüzgar, ateş içindeki yaşam enerjisini tanrılaştırarak somut bir hale getirir Sümerliler. Çünkü o zamanın insan algısı soyut düşünce için hazır değildir henüz. Varoluşunu, içinde yaşadığı doğayı somutlaştırma eğilimindedir. İşin ilginç tarafı yaklaşık on bin yıl sonra artık kendini soyut düşünceyle özdeşleştiren insanlığın halen aynı hikayelerle yaşamı anlamlandırmaya çalışmasıdır tabii.

Hikaye öylesine büyük ve eklektik ki, hangi kültürün onu nasıl şekillendirdiğini tek tek anlatmak neredeyse imkansız. Tek tanrılı dinlerdeki kadınların başörtüsü adetinin İnanna için yapılan tapınaklardaki tapınak fahişelerinin takmasından gelmesi; Hz. Meryem’e Madonna, yani bizim büyük hanımefendimiz denmesinin kökeninde yine İnanna’ya sesleniş şeklinin olması; Hz. İsa’nın 25 aralıktaki doğumu; Sümerlilerin eski tanrılarının tek tanrılı dinlerde Hızır, İlyas gibi peygamberlere ya da azizlere, velilere ve hatta meleklere, cinlere dönüşmesi; Sümer’de tarlaya benzetilen kadınların Tevrat’ta ve Kuran’da da aynı benzetmeyle tanımlanmaları, Sümerliler’in kırmızı rahiplerinin tapınağa gelen insanlara Hıristiyanlıktakine benzer şekilde günah çıkarma seansları uygulamaları…

http://www.sabitfikir.com/fikrisabit/dunyanin-tek-ve-en-buyuk-hikayesinin-kesfedilisi
şu adresten aynen kopyaladığımı belirtmek isterim. Tammuz ve İnanna'nın kutsal evliliği. bilmediğimiz fakat hayatımızın her saniyesinde çevremizde yazılmaya devam etmekte olan bir hikaye bence. bilmeli, bilinmeli, bildirilmeli.
Visur 763 YIL ÖNCE4YANITLA
jimijimi
Kutup ışıkları veya Aurora Borealis, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

Aurora kelimesi Roma Şafak Tanrıçası’nın isminden gelmektedir. Boreas’da Yunanca'da kuzey rüzgarına Pierre Gassendi tarafından 1621'de verilen isimdir. Cree (kri) halkı bu ilginç olaya Ruhların Dansı adını vermişler. Avrupa'da orta çağlarda auroraların Tanrıdan işaretler olduğuna inanılırmış
jimijimi 63 YIL ÖNCE3YANITLA
Auwlano
-Nijer, genellikle dünyanın en genç ülkesi. Neredeyse nüfusun yarısı ergenlik dönemindedir (%49).

-Hindistan, hemen hemen her kategoride dünya üzerinde en çok çeşitliliği barındıran ya birinci ya da ikinci ülkedir.

-En hızlı azalan nufüs Ukrayna. Ukrayna’nın bugün ile 2050 arasında nüfusunun %30 azalması beklenmektedir.

-Suların altında kalması en olası ülke Maldivler. Küresel ısınma ile suların yükselmesi en çok Maldivler’i endişelendiriyor. Deniz seviyesinden sadece 1.8 metre yüksekte olan Maldiv halkı dünya üzerinde en alçak seviyeye yerleşim kurmuş.

-Çin'de polisler karakollarda köpek yerine kaz kullanmayı tercih ediyor; çünkü kazlar uzağı daha net görebiliyor.

-Hiç çiftlik bulunmayan en büyük ülke Singapur. Her ne kadar dünya üzerinde ekonomik olarak bir anlam ifade eden tarım faaliyeti yürütmeyen küçük uluslar olsa da (mesela Vatikan) Singapur bu şehir ülkelerin en büyüğüdür.
Auwlano 862 YIL ÖNCE3YANITLA
Justice.
Tekerlemenin orijinal hali "Oh pity pity, care'em all so pity, tear is the last thing, gymnastic"dir ve ingilizce bir şiirin giriş dizesidir.
Justice. 942 YIL ÖNCE3YANITLA
Moliarty
Ya zere diyorum
O piti piti karemala sepeti, terazi lastik jimnastik ne ayak diye? Çocukluğum bunu sorgulamakla geçti benim rezillik Emoji
Moliarty 972 YIL ÖNCE3
Al_sahim
şoktayım Emoji
Al_sahim 982 YIL ÖNCE2
Justice.
Spiderman (Örümcek Adam) yüzünden 286 çocuk, çatılardan ve camlardan atlayarak ölmüştür.
Justice. 943 YIL ÖNCE3YANITLA
FeeLucky
Evet Hasandan gaza geldim , başlıyorum.

Çocuklar baharda daha fazla büyüyor.


Sigara çakmağı kibritten önce bulundu.


Sümüklüböceklerin 4 tane burnu vardır.


Uranüs çıplak gözle görülen bir gezegendir.


İlk kule saati 1404 yılında Moskova'da yapılmıştır.


Hawaii alfabesinde sadece 12 harf bulunmaktadır.


Timsahlar daha derine batabilmek için taş yutarlar.


Bukalemunların dilleri , vücutlarından iki kat uzundur.


Kedi ve köpekler de insanlar gibi solak ya da sağak olabilirler.


Taze kakao içinde bulunan sıvı , kan plazması yerine kullanılabilir.Devamı yakın süre içinde gelecektir , iyi forumlar .
FeeLucky 713 YIL ÖNCE3YANITLA
Daha fazla yükle