KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Bilim ve Doğa Haberleri

Ragnarok Seviye 9

SERBEST KÜRSÜ

3 yıl önce - 18B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
mervei
Hem Yaprak Hem Böcek - Yaprak Böceği

Bilimsel adı “Eophyllium Messelensis” olan böcekler, kendilerini korumak için yaprak şekline girebilme gibi bir yetenekle kuşatılmışlardır. Tam bir kamuflaj örneği olan bu yetenek, oldukça şaşırtıcıdır.
Yaprakların şekline girerek kendini kamufle edebilen bu böcek türü, aynı zamanda başını vücuduna saklama özelliğine de sahip. Bu özellik ise bu böcek türüne, tam kamuflaj imkanı sağlamaktadır. Ve bu böcekler, şeklini aldıkları yaprak üzerinde saatlerce sessiz kalabilmektedir. Rüzgar olayında dahi, bu böcek yaprakla birlikte sallanmaktadır. Bu böceklerin bu kamuflaj işlemini ise nasıl yaptıkları, daha bilinememektedir.
mervei 383 YIL ÖNCE5YANITLA
mervei
Varlığından haberim olduğundan beri en sevdiğim ve görmeyi çok istediğim bir hayvan Emoji
Red Panda
Kızıl panda ve küçük panda isimleriyle bilinir . Etçiller (Carnivora) takımından çok ürkek ve tehlike altında olan bir türdür. Zoolojik sınıflandırılmasının ayrıntıları hala tartışılmaktadır.Küçük pandanın uzunluğu 120cm ve ağırlığı 4,5kg'a varır. Ömrü doğal ortamında 9-10 yıla, hayvanat bahçesinde ise 14 yıla varabilir.

Dış görünüşü ile ilk bakışta bir rakuna benzer ama rakundan daha zariftir. Üstü kızıl kahverengi veya bakırımsı kahverengi, altı ise parlak siyah renktedir. yüzü genelde beyaz renktir ve kızıl kahverengi gözyaşı damlalarını andıran işaretler vardır. Burnu kısa ve siyah renk, kafası yuvarlağımsı ve kulakları orta büyüklükte ve sivri olur. Kuyruğu siyah-beyaz halkalıdır. Küçük panda pek ses çıkarmaz. Kendi aralarında iletişim kurmak için ötermiş ya da gıcırdarmış gibi sesler çıkarırlar.

En fazla yediği madde bambu filizleridir. Ayrıca kökler, otlar, meyveler, tohumlar, fındıklar yer ve ara sıra böcek, küçük kemiriciler, kuş yavruları avlar ve yumurta yer.

Küçük panda çok yetenekli bir tırmanıcıdır. Geceleri yiyecek arayışına çıkar, gündüzleri ise ağaçların dallarında uyuyarak geçirir. Sıcak havaya hiç katlanamaz; 25 dereceden daha sıcak havalarda sorun yaşayabilir. Zaten bu yüzden bütün gününü yüksek ağaç dallarında ya da mağaralarda uyuyarak geçirir.
Tehlike sezdiklerinde ulaşılamayan ağaç dallarına ya da kayalık aralıklarına kaçarlar. Kaçmaya imkanları olmadığı taktirde iki ayak üstünde durarak olduklarından daha büyük görünmeye çalışır ve sivri tırnaklı ön ayakları ile kendilerini savunurlar, ve düşmanlarının üzerinde böylece bayağı derin yaralar bırakabilirler. Küçük panda tehlikeli bir hayvan değildir, ama köşeye sıkıştırıldığında kendini savunmasını iyi bilir.Görevliden korkan kızıl pandanın videosu Emoji
mervei 383 YIL ÖNCE4YANITLA
Lucitiel
Doğa Hakkında benim ilgi alanıma çiçekler giriyor özellikle de Amorphophallus titanum ( Ceset, Leş çiçeği ) :

Dünyanın en kötü kokan çiçeğidir. Ortalama olarak iki metreye kadar bir yüksekliğe erişebilir ve çiçek açtığında 800 metre uzaktan kokusu hissedilebilen çürümüş et benzeri aşırı derece iğrenç bir koku salar. Aynı zamanda '' şetanın dili'' olarak bilinen bu pis kokulu çiçek Batı Endonezya'dason bulunan Sumatra yağmur ormanlarında İtalyan bitki bilimci ve gezgin Oroardo Beccari tarafından 1878 yılında keşfedilmiştir. Dört yılda bir açan çiçeğin beslendiği sinek, arı ve böcekleri kendisine çekmek için bu kötü kokuyu yaydığı belirtiliyor.
Lucitiel 693 YIL ÖNCE4YANITLA
Ragnarok
İhtiyacın insanlara neler yaptırabileceğinin harika örneklerinden biri. Müzik terapisti ve daha önemlisi bir anne olan Debby Elnatan, beyin felci geçiren çocukların tekrardan yürüyebilmesi için ebeveynlerin kullanabileceği harika bir tasarım geliştirdi. Tasarım sayesinde yavrular, ebeveynlerinin vücutlarına bağlanarak, onlarla birlikte adım atıyor.

Kaynak: Evrim Ağacı
Ragnarok 93 YIL ÖNCE4YANITLA
mervei
(2009 yılı Bilim Teknik'ten bir yazı. Lisedeyken okumuştum ve sırf bu yazı için de hala saklarım)

Beynin Gizemleri
Fantom Uzuv Ağrısı İçin Ayna Tedavisi
( Fantom uzuv ağrısı, cerrahi müdahaleyle kesilmiş ya da kazara kopmuş bir uzvun hala varmış gibi ağrımasıdır )
Fantom uzuv için ayna tedavisini ABD Kaliforniya Üniversitesi Beyin ve Bilinç Merkezi Başkanı Hint asıllı Prof. Vilayanur Ramachandran geliştirdi.

“Beyin uzvun felç olduğunu ona gönderdiği sinyallere karşılık bulamayarak öğreniyorsa” diyor Prof. Ramachandran, “bu durumu tersine çevirmek yani öğrenileni silmek mümkün olamaz mı? Felç olan kolun beyinden gelen komutu yerine getiriyormuş gibi hareket ettiğini hile ile dahi olsa beyne gösterebilirsek, fantom dokudaki felç tedavi edilebilir mi? Bir diğer deyişle, görsel aldatmaca ile beyne kolun istenileni yaptığı izlenimi verilirse beynin öğrendiği silinebilir mi?” Prof. Ramachandran, on dolarlık bir ayna ile sorunu çözecektir.

Motosiklet kazasında sol kolu dirseğinin üstünden kesilen hasta, dayanılmaz ağrılar içindedir. Prof. Ramachandran, hastasından kesik sol kolunu aynanın arkasına, sağlam kolunu da önüne koyarak kaldırıp indirmesini ister. Çünkü böylelikle, beynine sanki sol kolu kesik değilmiş ve istediğini yapıyormuş mesajı gidecektir. Hasta, büyük bir sevinç içinde, on yıldır ilk defa ağrılarının azaldığını ve fantom kolunu oynatabildiğini söyleyecektir.

Prof. Ramachandran ayrıca Irak savaşında bacağını veya kolunu kaybeden askerlerin beynine, ayna yardımıyla ters komut verilerek dayanılmaz hale gelen acı ortadan kaldırıldı. Bacaklarının arasına ayna konulan askerlerin ağrılarında olağanüstü bir azalma olmuştur Bunlardan birisi sağ bacağını kaybeden Amerikan askeri Nicholas Paupore .
mervei 383 YIL ÖNCE4YANITLA
mervei
Yarı at , yarı zebra , yarı zürafa Okapi

Okapi (Okapia johnstoni), zürafagiller (Giraffidae) familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü. İlk bakışta görünüşü bir zürafadan daha çok atı andırır, ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgileri vardır. Parlayan kızılımsı kadife derisi, zebra desenli bacakları hayvanlar aleminde "kısa boyunlu zürafa" olarak adlandırılır.
mervei 383 YIL ÖNCE3YANITLA
Ragnarok
Ufolar hakkındaki yalan haberleri farklı bir boyuta taşıyan Ali Çağlar isimli Fen ve Teknoloji Dersi öğretmeninin hazırladığı enfes video.
Ragnarok 93 YIL ÖNCE3YANITLA
Ragnarok
Samanyolu Galaksisi'ni Panoroma Görün: GLIMPSE 360

Bir grup astronom (gökbilimci), NASA’nın Spitzer Uzay Teleskopu’yla çekilen görüntüleri kullanarak, galaksimizin 360 derecelik geniş bir portresini yarattı. Samanyolu galaksisi yassı spiral bir disk şeklindedir. Güneş sistemimiz ise; Samanyolu galaksisinin üçte birlik dış bölümünde, galaksinin sarmal kollarından birinde yerleşmiş durumda. Galaksimizin merkezine baktığımızda, tıklım tıklım yıldızlarla dolu, belli belirsiz tozlu bir alan görüyoruz. Görülebilir ışık teleskopları bu alanı yeterince göremiyor, çünkü uzaklıkla birlikte tozun miktarı artıyor ve yıldızların görülebilir ışığı engelleniyor. Fakat kızılötesi ışınlar bu toz bulutunu da aşıyor ve bu sayede Spitzer teleskobu galaksinin merkezinde olup biteni de görebiliyor.

Kaynak: gercekbilim.com

Ragnarok 93 YIL ÖNCE3YANITLA
Ragnarok
Görselde taramalı elektron mikroskobu kullanarak çekilmiş harika bir fotoğraf görüyorsunuz. Bu ne sizce?

Burada gördüğünüz, bir örümceğin ağ üreten bezleri ve ürettikleri örümcek ağı. Bu ağ örümcekler tarafından genelde bezin 5 farklı aşamasından geçerek üretilmektedir. Bezden çıktıktan sonra her bir kesecikten çıkan ağ birleşerek tek bir iplik halinde uzanabilir.
Ragnarok 93 YIL ÖNCE3YANITLA
Melkor
(küçük olanlar ) (şaka şaka)
Hamsi (Engraulis encrasicolus), Engraulidae familyasından eti sevilerek yenilen bir balık türü.

Fiziksel özellikleri-
Vücut iğ şeklinde hafif yassılaşmış olup yanlarda yuvarlaktır. Alt dudak mevcut değildir, üst çene ise uzun olup, sırt rengi koyu mavi siyahımsı, alt taraf açık renklidir. Yan tarafları parlaktır. Kuyruk yüzgeci homoserk yapıdadır.

Yaşam şekli-
Karadenizin insan yaşamıyla birleşen balığıdır. Marmara Denizinde de bulunur. Sürüler halinde yaşar ve 20 cm'e kadar büyür. Ocak - Mart arasında beslenmek için sahillere yaklaşır. Gündüzleri 30-40 m. derinlerde, geceleri yüzeye yakınlarda dolaşır. 1 yaşından itibaren olgunluğa erişip 18°-20 °C sularda, 25-60 m. derinliklerde ve az tuzlu sularda üreyip yaklaşık 40.000 yumurta döker. Ömürleri 4 yıl kadardır.

Avlanması-
Doğu Karadeniz bölgesinde Ekim ayının ikinci haftasında balıkçılar dualar okuyarak ve kurbanlar keserek denize açılmakta gırgır adı verilen çevirme ağlarıyla avlanmaktadır 1970'li yıllara dek Karadeniz'de hamsi balığı öylesine çok bulunmaktaydı ve öylesine ucuzdu ki halk "hapsi" adını verdiği bu balığın fazlasını tenekelerle tarlalara gübre niyetine dökmekteydi. Örneğin hamsinin bol dolduğu 1937 yılında 1 teneke Karadeniz hamsisi 5 kuruşa satılmaktaydı.

Yemekleri-
Ülkemizin her bölgesinde tüketilmesine karşın Karadeniz kültürü ve mutfağının değişmez bir parçası olarak en çok yemeği bu coğrafyada yapılmaktadır. Bazı hamsi yemekleri : Hamsi buğulama, hamsi tava, hamsi salatası, hamsili piva, pazılı (lamesli) hamsi, hamsili pide, hamsili poğaça , hamsikoli (hamsili mısır ekmeği), kiremitte hamsi, hamsi salamurası, hamsi kuşu (hamsi puli), hamsi köftesi.


Sizi denizin derinliklerinde, güneş ışığının bile uğramadığı yerlerde yaşayan Fangtooth balığıyla tanıştırayım
Fangtooth balığı: Avustralya civarında yaşıyor. Korkunç bir yüzü olan bu balık maksimum 17 santimetre. Kafasında yüzlerce sümüksü boşluklar bulunuyor. 94 mili metelik dişleri alt ve üst damağında yer alıyor.
Melkor 993 YIL ÖNCE2YANITLA
Ragnarok
Süzülen Kertenkele

"Draco sumatranus" olarak bilinen bu minik kertenkele, bilim kurgu ve fantezi eserlerinin vazgeçilmezlerinden olan ejderhalara benzerliği ile ilgi çekiyor. Yaşadığı Güneydoğu Asya bölgesindeki ormanlarda, ağaçlardan ağaçlara sıçrayıp havada süzülmek için kullandığı bu deri parçası, günümüzde aynı zamanda süzülen sincapların ve tam olarak uçabilen yarasaların evrimini andırıyor. Normalde sadece ağaçlar üzerinde yaşayan türün yalnızca dişileri, yumurtlamak için toprağa iniyor.

Genellikle ufak böceklerle beslenen bu ilginç tür, Malezya, Singapur, Sumatra, Borneo ve Palawan'da bulunuyor. Vücutları 9 santimetre uzunluğunda olan türün erkeklerinde sarı bir gırtlak kesesi bulunuyor. Bu kese, erkekelrin dişileri etkilemek için kullandığı ve cinsel seçilim sebebiyle evrimleşmiş bir yapıdır. Dişilerde de aynı yapı bulunur; ancak mavi renktedir ve erkekleri çekmek için kullanılır.Türkiye Alzheimer Derneği tarafından paylaşılan bu fotoğrafta, William Utermohlen isimli ressamın yıllar içerisinde çizdiği resimler gözüküyor. Utermohlen'e, 1995 yılında Alzheimer teşhisi konuluyor. Bunu öğrendikten sonra hemen çalışmalara başlayan Utermohlen, sürekli olarak kendi portresini çizdi. Alzheimer'ın henüz ilerleme biçimi tam olarak keşfedilememiş olsa da, sinir ağlarındaki bozulma ve karışmalar ile ilerlediği düşünülüyor. Bu durum, bireylerin motor faaliyet (el, kol, bacak gibi uzuvları kullanabilme, istemli hareketleri yapabilme) yeteneklerini sınırlandırıyor ve bireylerin algısal yeteneklerini giderek kötüleştiriyor. Hele ki Alzheimer'ın ana göstergesi ve karakteristik özelliği olan bunama devreye girdiğinde, hastaların hayat standartları hızla düşmeye başlıyor. Bunun sonucunda, ressamın portrelerinde hastalığın başlangıcından sonra bariz bir kısıtlanma görüyoruz.

Yapılan analizlere göre Utermohlen'in çizimlerindeki değişimin en bariz özelliği renk satürasyonu ve çeşitliliğinin giderek azalıyor olması. Ayrıca şekillerin birbirleriyle olan ilişkilerinin de giderek kopuklaşmaya başladığı, dolayısıyla yüzün giderek tanınmaz hale geldiği görülüyor. "Kendini bildi bileli resim çiziyor" şeklinde tanımlanan Utermohlen, 2007 yılında 74 yaşındayken hayatını kaybetti.
Ragnarok 93 YIL ÖNCE2YANITLA
Ragnarok
Mars, Dünya ve Güneş "Hizalanacak"

8 Nisan 2014 gecesi "karşı karşıya gelme" adı verilen bir olay gerçekleşecek ve Mars, Dünya ve Güneş "neredeyse" tek bir çizgi üzerinde olacak. Neredeyse diyoruz, çünkü astronomik mesafelerde tamamen hizalanma imkansıza yakındır ve bu "hizalanmada" bile Mars ile Dünya'nın Güneş'e olan hizaları arasında yaklaşık 87 milyon kilometre olacak! Eh, hiç yoktan iyidir.

Muhtemelen astrologlar bir dizi yalanı halk arasına yazacak olsalar da, aklı başında insanlar için hoş bir şey gerçekleşecek: Mars gece gökyüzünde sıradan bir gecede görebileceğiniz en parlak yıldızdan tam 10 kat parlak gözükecek.

Eğer ki gökyüzünü incelemekten hoşlanıyorsanız kaçırmayın deriz. Çünkü bir sonraki "karşı karşıya gelme" olayı 22 Mayıs 2016'da gerçekleşecek.

Kaynak: ÇMB (Evrim Ağacı)
Ragnarok 93 YIL ÖNCE1YANITLA
Auwlano
Harika bi konu, eline saglik. Bu kadar buyuk bi konunun forumda olmamasini fark edememize sasirdim su an. Umarim paylasimlarin surekli olur, takipteyim Emoji

Gorsel metaryal kullanman kuru yazinin yaninda cok daha iyi olacaktir, soylemesem icimde kalirdi Emoji
Auwlano 863 YIL ÖNCE1YANITLA
katildans
Konu başlıgı tam ilgi alanım bir zamanlar blog sayfamda paylaşırdım böyle şeyler..Hayatın zorluklarından o işlere el atamaz oldum..Bu konu başlıgının sıkı takipçisiyim.
katildans 463 YIL ÖNCE1YANITLA
Ragnarok
İnsanlar neden saçma şeylere inanır, hiç düşündünüz mü? Neden ekmeğin üzerinde bir ünlüyü gördüğümüzde seviniriz ve bunun bir mesaj olduğunu umarız? Neden ünlü şarkıların aslında tüm dünyayı yöneten gizli bir gücün bilinçaltımıza yerleştirmeye çalıştığı mesajlarla dolu olduğu gibi bir saçmalığa inanmayı uygun buluruz?

Nedenlerini bilmek oldukça güç ve halen araştırılıyor; ancak nasıl olduğunu bilim insanları açıklayabilmekte. Dünyaca ünlü Skeptikler Cemiyeti'nin kurucusu ve bu cemiyetin ünlü dergisi Skeptic dergisinin genel yayın yönetmeni Michael Shermer, güzel örneklerle pareidolia (sanrılar) üzerinde duruyor.

Altyazılar için videonun altındaki "Metin" (Captions) kısmına tıklayıp dil seçimi yapınız.

Kaynak: Evrim Ağacı
Ragnarok 93 YIL ÖNCE1YANITLA
Melkor
Her gittiğim forumda böyle bir konu açardım aylardır buradayım aklıma gelmedi açmak helal çok güzel paylaşım devamını bekliyorum Emoji
Melkor 993 YIL ÖNCE1YANITLA
Ragnarok
Aslında iki haberde de görsel bir şeyler ekledim. Birinde video birinde resim ekledim ama. Emoji Sen sanırım yazıyı direk resim halinde diyorsun, doğru mu?
Ragnarok 93 YIL ÖNCE0YANITLA
Auwlano
Yok öyle değil de sunum şekli olarak görsel içeriği daha zengin bi şekilde olsun demiştim. Video linki konulunca tıklanıp bakılmıyor çoğu zaman. Ama videoyu konuya yerleştirseydin (gömseydin) daha güzel olurdu. Şahsi fikrim tabiki. Ezcümle konu senin, istediğin gibi sunabilirsin Emoji Tavsiyede bulunayım dedim.
Auwlano 863 YIL ÖNCE0YANITLA
Ragnarok
Ya aslında gömecektim de youtube değil video. Ve başka videoları nasıl gömerim bilmiyorum. Bana öğretirsen memnun olurum. Emoji
Ragnarok 93 YIL ÖNCE0YANITLA
Ragnarok
Bilinen Evrenin Muhteşem Simulasyonu

Ragnarok 93 YIL ÖNCE0YANITLA
Daha fazla yükle