KAYIT GİRİŞ

13. Sezon 10. Bölüm

Aslında akıllı duygular...

Leamy Seviye 70

SERBEST KÜRSÜ

2 yıl önce - 2B okunma

Bu konunun içeriğini göremezsiniz

Sitemizde kullanıcılarımızın açmış olduğu konuları ziyaretçilere gösteremiyoruz. Bunun sebebi, büyük emekler ile oluşturulan içeriklerin bu dizi topluluğunu ileriye götürmesini istememizdir.

Lütfen bu konuyu görmek için 10 saniyenizi ayırıp aşağıdaki butonlarda herhangi birine tıklayarak ücretsiz kayıt olunuz. Kayıt olarak hem tüm içeriklere ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek hem de aynı diziyi izlediğiniz insanlar ile tanışabileceksiniz.

YORUMLAR
Auwlano
Öncelikle yazın için yorum yapayım, yazı gerçekten ilginç. Okurken akılla okursan sana bilgi veren bir yazı. Duygu ve akılsal düşünme ile. Ama duygular ile tekrar okursan bu sefer sana duygun ile aklın arasındaki iletişimi nasıl hissedeceğini öğreten bir his oluyor. Çok beğendim.

Duygularını hissetme yolunu değiştirirsin, acır ama acıttığını hissetmezsin. Güzeldir güzel olduğunu hissetmezsin. Düşünce sistemini değiştirirsin ama düşünürken kullandığın akıl aynıdır.

Sence, aklını ya da hislerini değişebilir misin?
Auwlano 862 YIL ÖNCE5YANITLA
Moliarty
""İnsanlar neden bir karar verirken ya duygularını yada mantığını bir kenarı koymaya çalışıyor ki?""
Yazdıkların çok güzel Aybike , ben sadece soruyu aldım senin yazdıklarının yanında farklı bir cevap dusundum, insanlar neden mantık ve duyguyu ayırır ya da ayirmak ister diye.
Hayat sürekli bizim verdiğimiz kararlar seçtiğimiz yollar ile şekilleniyor. Her zaman bir secim yapmak kolay olmuyor ne yazık ki Mesele bir yakınınızin bitkisel hayata girdiğini ve %1 ihtimalle ayılma şansi olduğunu ama sizin maddi durumunuzun bunu karşılamak için yetersiz olduğunu düşünün. Mantık sizin maddi durumunuzu yüzünüze vuruken duygulariniz en tatlı anıları getirecek gözünüzün önüne. Ne zor bir seçim değil mi?
Eğer kişi seçimini yaparken hem duygu hem mantık kullanırsa yani iki açıdan da bakarsa bana göre daha çok acı çeker bu durum karşısında
Sevdiği kişiyi cebini düşünerek hayattan koparttigini bilerek yaşamak bu mantigi kullarak yaptigi secim yanisira duygularinin ona verdigi aci ya da yaşama umudu sadece %1 olan biri için gece gündüz çalışıp yine de yetememek iste bu da duygu ile verdiği kararın sonucunda aklının sürekli ona sorduğu soru.
Benim sorum ise kişinin böyle bir durum karşısında tavrı ne olmalı?
Moliarty 972 YIL ÖNCE2YANITLA
ismail
çıkış noktan yanlış moli Emoji duygu mantık zaten ayrıdır onu birleştirince kamil insan olunuyo Emoji robotlaşmayacak kadar duygusal hayvanlaşmayacak kadar mantıksal Emoji verdiğin örnekte de kader olgusunu kaçırmamak gerek. ecel geldiyse koma ölümün alıştırmasıdır Emoji en az acı verecek bakış açısı tevekküldür Emoji allahın istediğini engelleyebilecek istemediğini yapabilecek kimse yoktur Emoji
ismail 382 YIL ÖNCE2YANITLA
Leamy
Herakleitos, "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" demiş Emoji

İnsanın aklı değişmeye açık olmayabilir ama her zaman gelişime açıktır. Bunu başarmak için güzel bir yetenek verilmiş "Oku" denmiş Emoji
Hislere gelince, hisler değişmez. Ama o kadar ince bir çizgide var olurlar ki, koşullar biraz değişince, hisler değişti zannederiz.
Tıpkı sevgi ve nefret arasındaki o ince çizgi gibi. Emoji
Leamy 702 YIL ÖNCE2YANITLA
Leamy
Evet, otokontrol konusunda kendimi eğitiyorum Emoji
Kendine sorduğun soruya gelince, hissedeceklerini sen seçmiyorsun, sadece hissetmen gerekenlere izin veriyorsun.
Yani bence sıralaması şöyle:
Hissediyorsun, mantık süzgecinden geçiriyorsun, geriye kalanlar seni tatmin ediyorsa hissetmeye devam ediyorsun Emoji
İşte ben buna takım çalışması derim Emoji
Leamy 702 YIL ÖNCE2YANITLA
HiphopLfe
Katılıyorum bir filmdeki replik gibi, acı hissedilmek ister. Acıya olumlu yaklaşabilmek için metotlar var mı peki, yoksa bizde mi bitiyo tüm olay Emoji
HiphopLfe 292 YIL ÖNCE2YANITLA
Leamy
Yaşayıp görmek lazım.
Çok fazla göreceli bir olay. Ve evet. Acı hissedilmek ister. Yoksa her dinlediğin şarkıda, izlediğin filmde, okuduğun kitapta aklına gelir. Acıyı hissedip azad etmek gerek Emoji
Leamy 702 YIL ÖNCE1YANITLA
ismail
sen bize bişi bırakmamışsın ki Emoji ama şöyle bi durum var, duygularını mantık süzgecinden geçirip otokontrollü davrandığın süre boyunca bi noktadan sonra mantık üstün gelmeye başlıyor ve şu soruyu soruyorum kendime. ''hissedecekleri mi ben mi seçiyorum?'' bulabildiğim tek cevap sanırım artık gereksiz hisleri o süzgece hiç koymuyorum bile Emoji
ismail 382 YIL ÖNCE1YANITLA
ismail
hahha Emoji özgür irade takımı Emoji
ismail 382 YIL ÖNCE1YANITLA
HiphopLfe
Yazı gerçekten düşündürücü nitelikte. Bana kalırsa insanların bir şeyleri düşünürken akıl veya duygular arasında kalmak yerine sadece bir olguyla hareket etmesinin sebebi acı çekmeme istekleri. Sevgiyle ilgili bize yapılan hatalı bir davranışta kalbimizi dinleyip sevgiyle hareket ettiğimizde aklımızda hep şu soru olacak, ya tekrar olursa? Bunu bile bile hata karşısında boynumuzu eğemeyiz, aksini düşünüp aklımızla hareket edip yalnızlığı seçtiğimizde kalbimizde derin bir boşluk oluşacaktır, bunu da farklı insanlar, farklı davranışlarla kapatmaya çalışıcağız bu da istemeden bizi bir değişime sürükleyecektir. Kısacası kalp ve akıl aynı düşüncede değilse en az acıtacağını düşündüğümüz şeyi seçtiğimizi düşünürüz. Olasılıklar iyi hesaplanmadan yapılmaması gereken bir seçimdir.
HiphopLfe 292 YIL ÖNCE1YANITLA
mnemrl
Zaten mantık ve duygusallık yapışık kardeşler gibi.Mesela örnek vermek gerekirse size tanımadığınız 100 kişilik bir yolcu otobüsünü kurtarmak mı yoksa sizin ailenizin içinde olduğu bir otomobili kurtarmak mi diye sorduklarında cevap vermesi çok güçtür.Mantıksal olarak tabiki ustun sayı olan seçenek kabul edilir.peki ya duygularımız?
Bu noktada ister mantık ve duyguyu birleştirin yaş tamamen ayırın burada acıyı engellecek hicbir unsur yok.ailenizi kurtarırsanız bir omur onlarla yaşayabilirsiniz peki ya diğer insanların aileleri?içinde olan minicik bebekler? Eğer otobüsü seçerseniz bir daha bir aile olamayacağınızı bilmek? Annenizi babanızı ya da kardesinizi opememek? Yani anlatmaya çalıştığım durum şu ki bazı durumlar da mantık da duygular da durur.Aklımızda sadece sessizlik olur.

Daha basit bir duruma indirgersek..Benim düşünceme gore bu durumda tek bir süzgeç var ki o da acı.Mantık dediğimiz şey acı çektiğimiz bir olaydan çıkardığımız sonuctur.Mantıksız davranmak dediğimiz olay daha önce acı çektiğimiz bir olayı tekrarlamak veya birilerinin acı çektiği bir olayı yapmamız mantıklı olan ise aynı hatayı yapmamak yani daha once çıkarılmış bir sonuca gore hareket etmek.Bence tek düşünce hakim o da duygusallık.Mantık ise duygularımızı analiz edip acı çekmemek için yapacağımız şeylerin bir yolu diyebiliriz.

Tabiki bu yalnızca benim düşüncelerim.Bu konu her yöne çekilebilir tartışılabilir bir konu.Onun için farklı düşünce tarzları olması normal Emoji
mnemrl 692 YIL ÖNCE0YANITLA
Leamy
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim ve yazıdan çıkardığın sonuç biraz farklı olmuş Ömer Emoji Ben zaten orda insanların akıl ve duygular arasında kaldığını belirttim. Bir olguyla hareket etmiyoruz, bizim hayatlarımızı etkileyen çok fazla faktör var. Acı çekmeye gelince, kendisi kaçınılmaz sondur. Asıl soru, acıya verdiğin tepki nedir? Buna olumlu yaklaşabilirsek gerçekten yaşamayı öğreniyoruz demektir Emoji
Leamy 702 YIL ÖNCE0YANITLA